Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter több mint háromórás megbeszélést folytatott kínai kollégájával, Vang Ji-vel Kuangcsouban – írja a The Kyiv Independent a Reuters egyik forrására hivatkozva.
A mostani Kuleba első kínai útja a háború kitörése óta, és ő a legmagasabb rangú ukrán tisztviselő, aki 2022 óta látogatást tesz az országban. Kuleba és Vang korábban februárban találkozott a németországi müncheni biztonsági konferencián.
A megbeszélések „összesen több mint három órán át tartottak, a tervezettnél hosszabb ideig. Ez egy nagyon mély és konkrét beszélgetés volt” – mondta a forrás a Reutersnek.
Wang rámutatott, hogy az ukrán válság immár a harmadik évébe lépett. Kína mindig is szilárdan elkötelezett volt a válság politikai megoldásának előmozdítása mellett. A feltételek és az időzítés még nem érettek meg, azonban Kína támogat minden olyan erőfeszítést, amely a békét szolgálja, és hajlandó továbbra is konstruktív szerepet játszani a tűzszünetben és a béketárgyalások újraindításában
– írja a kínai külügyminisztérium.
Viktor Medvedcsuk oroszbarát ukrán oligarcha jachtja határozatlan időre le van foglalva Horvátországban – közölte az ukrán főügyészség az Ukrajinszka Pravdával.
Medvedcsuk jachját (az ellene bevezetett ukrajnai szankciókra hivatkozva) már 2022-ben lefoglalták, és az is felvetődött pár hónapja, hogy a hajót értékesítené az ukrán állam. Nemrég viszont arról érkezett hír, hogy az értékesítési folyamat leállt, mert egy horvát bíróság feloldotta a hajó lefoglalását.
Ez utóbbi információt most az ukrán főügyészség cáfolta. Közlésük szerint a Royal Romance nevű jacht jelenleg is le van foglalva Trogir városában, és két eljárás is zajlik ezzel kapcsolatban Medvedcsuk ellen.
A főügyészség azzal kapcsolatban is tiszta vizet öntött a pohárba, hogy milyen jogcímen van most lefoglalva a jármű. Önmagában ugyanis a Medvedcsuk elleni ukrán szankciók, amelyek alapján eredetileg a lefoglalás történt, kevesek ahhoz, hogy továbbra is lefoglalva maradjon a hajó (miután e szankciók értelmében csak kétéves időtartamig lehetett ez megtenni).
Ugyanakkor ezt a problémát megoldották az EU segítségével. 2024. május 27-én az Európai Unió is szankciókat vezetett be Viktor Medvedcsukkal és feleségével szemben, és most a határozatlan idejű uniós szankciók alapján van lefoglalva a jármű – tisztázta a főügyészség, amely jelenleg az ukrán külügyminisztériummal és a nemzetközi partnerekkel együtt dolgozik azon, hogy a jacht végül az ukrán állam birtokába kerülhessen.
Egy orosz pilóta csodával határos módon maradt életben, miután egy Szu–25-ös repülőgépet Pokrovszk irányában egy hordozható légvédelmi rakétarendszerrel lőhettek le – írja az mk.ru.
Az orosz portál szerint a pilóta gépét a 110. ukrán különálló gépesített dandár lőtte le, de még időben sikerült katapultálnia. A földet érés azonban az ukrán csapatok közelében történt meg, így fennállt a veszély, hogy elfogják.
Végül sikerült elérnie az orosz gyalogságot, akik a frontvonal mögé szállították kocsival.
Az esetről egy orosz repülőgépes Telegram-csatorna, a Fighterbomber is beszámolt, azt írva: „A pilótát elvitték. Minden rendben van. New Yorkot el kell pusztítani!” (amivel vélhetően nem az Egyesült Államok nagyvárosára, hanem az azonos nevű és a frontvonal közelében fekvő kelet-ukrajnai településre utaltak).
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!