Index Vakbarát Hírportál

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Magyarország területére csütörtökön az ukrán–magyar határszakaszon 7142 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 6714 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.

    A beléptetettek közül a rendőrség 36 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.

  • A moszkvai városi bíróság szerdán törvényesnek ismerte el Julija Navalnajának, a börtönben meghalt Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus emigrációban élő özvegye ellen kiadott letartóztatási parancsot. Az elfogatóparancs ezzel jogerőre emelkedett – számolt be az MTI. 

    Navalnaját azzal vádolják, hogy részt vett a néhai férje által vezetett, Oroszországban szélsőséges szervezetnek nyilvánított Korrupcióellenes Alapítvány (FBK) tevékenységében.

    Az elsőfokú bíróság július 9-én rendelte el a letartóztatását, és nemzetközi körözést is kiadott ellene. Az orosz pénzügyi felügyelet (Roszfinmonitoring) július 11-én vette fel őt a terroristák és szélsőségesek listájára.

    Az FBK-ban folytatott tevékenység címén korábban őrizetbe vették Artyom Krigert, a külföldi ügynökként nyilvántartott Sota című kiadvány újságíróját, valamint fotósát, Antonyina Favorszkaját. Ugyanezen a címen vádat emeltek Navalnij három volt ügyvédje ellen is.

    Alekszej Navalnij február 16-án, 47 éves korában halt meg a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben található sarkvidéki börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte. A Kreml tagadja, hogy az orosz államnak vagy Vlagyimir Putyin elnöknek bármi köze lett volna halálához, de sokak szerint az orosz elnököt is felelősség terhelheti Navalnij halála miatt. 

  • Egy hivatalos hadüzenet Ukrajnának nem kedvező Oroszország számára – jelentette ki szerdán egy, a Moszkovszkij Komszomolec orosz portál által megkérdezett politikai elemző, reagálva Moszkva visszafogott álláspontjára a kurszki régió határ menti területei ellen indított ukrán támadásra.

    Korábban Jurij Honcsarenko ukrán parlamenti képviselő azt jósolta, hogy a Kreml az ukrán erők támadására válaszul várhatóan hadat üzen Ukrajnának. Dmitro Rogozin zaporizzsjai politikus azt javasolta, hogy a támadást minősítsék inváziónak, annak minden következményével együtt. Vlagyimir Putyin azonban a miniszteri kabinettel tartott ülésén a helyzet értékelésére szorítkozott, és a támadást Kijev „nagyszabású provokációjának” nevezte.

    A politikai elemző szerint Ukrajna célja az volt, hogy megmutassa a „nyugati kezelőinek”, hogy a pénzt nem költötték hiába.

    Ezeknek az embereknek le kell higgadniuk és tiszteletben kell tartaniuk az ENSZ keretében vállalt nemzetközi kötelezettségeket. Már régen ki lehetett volna hirdetni a háborút. De a háború a nemzetközi szerződések értelmében bizonyos következményekkel jár. Ezért találták ki az olyan jogi formát, mint a különleges katonai művelet

    – fogalmazott, hozzátéve, hogy ez a jogi struktúra „felszabadít minket, nem kötelez arra, hogy válaszoljunk néhány számunkra kényelmetlen kérdésre”. Hangsúlyozta, hogy a proxyakciók szabványai a világ minden táján megismétlődnek, a „hadviselés régi szabályai elavultak, sem az USA, sem Irán, sem mi nem tartjuk be őket”.

  • Tisztelt Olvasóink!

    Kezdetét veszi az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:

    Tartsanak velünk ma is!

Rovatok