Ukrajna Herszon körüli területének 70 százalékát elfoglalta az orosz hadsereg, köztük a régiónak nevet adó várost is. Olekszandr Prokudin, a herszoni katonai közigazgatás vezetője az RBK-nak adott interjút arról, hogy milyen az élet az Ukrajna déli részén található területen.
Jelenleg 228 település áll orosz megszállás alatt a Dnyeper jobb partján, a felszabadított területeken pedig nagyjából 168 ezer ember él – kezdte az interjút Prokudin. Ez nagyjából a háború előtt ott lakók egyharmada, a folyó menti településekről pedig 47 ezer embert evakuáltak az elmúlt időszakban. A belső menekülteket többek között Kijevben, Dnyipróban és Krivij Rihben szállásolták el.
Nagyjából kétpercenként van robbanás. Augusztus 16-án például 22 települést ért ágyúzás. Az év eleje óta az oroszok 28 ezer alkalommal lőtték Herszon környékét. Az elmúlt hónapban 3200-szor lőttek ránk, emiatt 7 ember halt meg, 109 felnőtt és 3 gyermek pedig megsérült
– mesélte a régió első embere. Az utóbbi hetekben főleg drónokkal támadnak az oroszok, akiknél nemrég volt váltás, az új, friss katonák pedig bizonyítani akarnak. Főként civil létesítményeket, lakóházakat, utakat és iskolákat rombolnak le, amivel nem az ukrán katonaságot gyengítik, csak az ukrán embereket félemlítik meg.
Az ukrán vezetés készül a téli fűtési szezonra is. Ahol lehet, visszaállították az áramot – ez 188 települést jelent a térségben található 228-ból. 40 Dnyipro melletti városban és faluban azonban nem lehetséges a villamos energia visszavezetése, ugyanis az infrastruktúra teljesen elpusztult. „A fűtési szezont tekintve most 53 százalékos a készültség” – számolt be Prokudin. Folyamatosan dolgoznak a kazánházak és a hőhálózatok szezonra való előkészítésén.
Arról is beszámolt, hogy a megszállók nemcsak a területek, de az elüldözött lakosok házait is elfoglalják. Először „Oroszország tulajdona” tábla kerül egyes épületekre, majd a katonaság, az FSZB, a rendőrség és egyéb személyek költöznek be. Emellett a térség gyermekeit is elkezdték katonának képezni, a középiskolákba bekerült egy „családvédelem” nevű tárgy, melynek során drónirányítást és fegyverkezelési kiképzést is kapnak.
A herszoniak jelenleg erőt gyűjtenek, és várják a terület felszabadulását. Kijelenthetem, hogy mindenki hiszi és várja Ukrajna győzelmét
– mondta Prokudin. Arról is beszélt, hogy a boltok, kávézók működnek, persze nem annyi, mint a háború előtt. Vlagyimir Putyin svájci csúcs előtti békejavaslatával kapcsolatban annyit mondott, hogy „illúziók szerint él”.Jelenleg 228 települést áll orosz megszállás alatt a Dnyeper jobb partján, a felszabadított területeken pedig nagyjából 168 ezer ember él – kezdte az interjút Prokudin. Ez nagyjából a háború előtt ott lakók egyharmada, a folyó menti településekből pedig 47 ezer embert evakuáltak az elmúlt időszakban. A belső menekülteket többek között Kijevben, Dnyipróban és Krivij Rihben szállásolták el.
Nagyjából két percenként van robbanás. Augusztus 16-án például 22 települést ért ágyúzást. Az év eleje óta az oroszok 28 ezer alkalommal lőtték Herszon környékét. Az elmúlt hónapban 3200-szor lőttek ránk, emiatt 7 ember halt meg, 109 felnőtt és 3 gyermek pedig megsérült
– mesélte a régió első embere. Az utóbbi hetekben főleg drónokkal támadnak az oroszok, akiknél nemrég volt váltás, az új, friss katonák pedig bizonyítani akarnak. Főként a civil létesítményeket, lakóházakat, utakat és iskolákat rombolnak le, amivel nem az ukrán katonaságot gyengítik, csak az ukrán embereket félemlítik meg.
Az ukrán vezetés készül a téli fűtési szezonra is. Ahol lehet, visszaállították az áramot – ez 188 települést jelent a térségben található 228-ból. 40 Dnyipro melletti városban és faluban azonban nem lehetséges a villamos energia visszavezetése, ugyanis az infrastruktúra teljesen elpusztult. „A fűtési szezont tekintve most 53 százalékos a készültség” – számolt be Prokudin. Folyamatosan dolgoznak a kazánházak és a hőhálózatok szezonra való előkészítésén.
Arról is beszámolt, hogy a megszállók nem csak a területek, de az elüldözött lakosok házait is elfoglalják. Először „Oroszország tulajdona” tábla kerül egyes épületekre, majd a katonaság, az FSZB, a rendőrség és egyéb személyek költöznek be. Emellett a térség gyermekeit is elkezdték katonának képezni, a középiskolákba bekerült egy „családvédelem” nevű tárgy, melynek során drónirányítást és fegyverkezelési kiképzést is kapnak.
A herszoniak jelenleg erőt gyűjtenek, és várják a terület felszabadulását. Kijelenthetem, hogy mindenki hiszi és várja Ukrajna győzelmét
– mondta Prokudin. Arról is beszélt, hogy a boltok, kávézók működnek, persze nem annyi, mint a háború előtt. Vlagyimir Putyin svájci csúcs előtti békejavaslatával kapcsolatban annyit mondott, hogy „illúziók szerint él”.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti beszédében elmondta, hogy fel kell gyorsítani a partnerektől érkező fegyverek és lőszerek szállítását, amihez a bejelentett támogatások időben történő logisztikája szükséges – írja az Ukrajinszka Pravda.
Fel kell gyorsítanunk a szállításokat. Ezt kérjük. A háborúban nincsenek ünnepek. Megoldásokra van szükségünk, a bejelentett támogatások időben történő szállítására. Különösen az Egyesült Államokhoz, az Egyesült Királysághoz és Franciaországhoz fordulok
– mondta beszédében Zelenszkij, aki megjegyezte, hogy az oroszok már egy nap alatt több tucat támadást hajtanak végre Toretszk és Pokrovszk közelében. „De egységeink mindent megtesznek, hogy megtartsák pozícióikat. Köszönöm mindenkinek, aki ezt biztosítja” – fogalmazott.
Elmondása szerint a védelmi akcióik fő feladata általában az, hogy Oroszország minél nagyobb potenciálját megsemmisítsék, és maximális ellentámadási munkát végezzenek. „Ez különösen magában foglalja az agresszor területén egy pufferzóna létrehozását – a kurszki térségben végrehajtott hadműveletünket” – hangsúlyozta Zelenszkij.
Vlagyimir Putyin orosz elnök kétnapos állami látogatásra érkezett Bakuba vasárnap este – jelentette a Ria Novosztyi tudósítója. Az orosz államfőt Jakub Ejubov azeri miniszterelnök-helyettes, az azeri helyettes külügyminiszter és az orosz nagykövet fogadta a reptéren. Az azerbajdzsáni képviselők a lap tudósítása szerint oroszul üdvözölték Putyint.
Az orosz elnök limuzinnal hagyta el a repteret, és az azerbajdzsáni vezető rezidenciáján találkozott Ilham Alijev elnökkel és feleségével, akikkel együtt vacsorázott.
A találkozón a Ria szerint az orosz–azerbajdzsáni kapcsolatok, a stratégiai partnerség és szövetség továbbfejlesztésének kérdéseit, valamint aktuális nemzetközi és regionális kérdéseket fognak megvitatni. Ezenkívül a tervek szerint Putyin és Alijev a sajtó előtt írnak alá majd kölcsönösen előnyös megállapodásokat a találkozó végén.
Keir Starmer brit miniszterelnök és John Healey védelmi miniszter úgy döntött, hogy nyíltabban beszélnek az Ukrajnának az Oroszországgal vívott háborújában, különösen a kurszki térségben biztosított brit fegyverekről – számolt be róla vasárnapi cikkében a The Sunday Times.
A lap brit kormányzati forrásra hivatkozva megjegyzi, hogy a miniszterelnök és a miniszter a múlt héten nem annyira az Ukrajna támogatására irányuló politika, mint inkább a hangnem megváltoztatásáról és a brit szerepvállalás mértékének nyíltabb elismeréséről döntött.
Nem szégyenlősködünk, hogy brit fegyvereket használnak Oroszországban Ukrajna védelmének részeként. Nem akarunk semmilyen bizonytalanságot vagy idegességet Nagy-Britannia támogatásával kapcsolatban ebben a kritikus időszakban, és egy félénk vagy bizonytalan válasz pontosan ezt jelentené. Büszkének kell lennünk arra, hogy olyan felszereléseket adományozhatunk, amelyek segítik Ukrajna védelmét
– fogalmazott a hírportál forrása.
Tisztelt olvasó!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!