Az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta az Ukrajnában is használt nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszerek (HIMARS) 390 millió dollárért történő eladását Horvátországnak – közölte a Pentagon.
Mint írták, az értékesítés az Egyesült Államok külpolitikáját és nemzetbiztonságát támogatja azáltal, hogy javítja a NATO-szövetséges ország biztonságát, amely továbbra is fontos szerepet játszik az európai politikai stabilitásban és gazdasági fejlődésben.
Horvátország ezekkel az eszközökkel javítja a képességét a jelenlegi és jövőbeli fenyegetések elrettentésére és a koalíciós műveletek támogatására, valamint elősegíti az Egyesült Államokkal és más NATO-erőkkel való együttműködést.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök csapata az amerikai választási eredménytől függetlenül számít az amerikai-orosz „megbékélésre” és együttműködésük folytatására – írja az Ukrajinszka Pravda Orbán Balázsra, a magyar miniszterelnök politikai igazgatójára hivatkozva, aki egy konferencián válaszolt ukrán újságírók kérdésire.
Orbán Balázs szerint Magyarország akkor sem fog változtatni „valószínűleg semmit” a politikáján, ha Kamala Harris nyer a közelgő amerikai elnökválasztáson. Arról is beszélt, hogy Budapest „reális megközelítést” alkalmaz az Ukrajnával kapcsolatos politikáját illetően, annak ellenére, hogy más európai országok kritizálják a döntését.
„Realisták vagyunk, és úgy gondoljuk, hogy ez nem a mi háborúnk. Megértem, hogy ez sokkolhatja ezt a közönséget, de mi így látjuk ezt a háborút... Ezt a magyarok 80-90 százaléka támogatja” – mondta.
Orbán Balázs annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy bárki is nyeri az amerikai elnökválasztást, az új amerikai kormány együtt fog működni Oroszországgal. „Hiszem, hogy lesznek amerikai-orosz megállapodások, és legyenek azok Európával együtt, ne nélkülünk” – tette hozzá.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!