Brazília és Kína hat pontból álló tervet készített a béketárgyalások megkezdésére Ukrajna és Oroszország között – jelentette be Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök kedden New Yorkban az ENSZ Közgyűlés ülésszaka csúcsszintű általános vitájának megnyitóján.
Lula, aki a kezdeményezésről már telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, nem árult el részleteket a tervről, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban destruktívnak nevezte és elutasította azt. A brazil államfő egyúttal figyelmeztetett arra a veszélyre, hogy a libanoni konfliktus is olyan súlyossá válhat, mint a Gázai övezeté, és tűzszünetet sürgetett.
A védelemhez való jog a bosszúra való joggá változott, ami akadályozza a tűzszünet és egy olyan megállapodás létrejöttét, miszerint a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet elengedi izraeli túszait
– hangsúlyozta.
A brazil elnök ismételten az ENSZ reformját sürgette, mondván, a világszervezet nem látja el feladatát, ami minden ember képviseletét és a háborúk megfékezését illeti. Lula az ENSZ Alapokmányának olyan értelmű felülvizsgálatát szorgalmazta, amely felértékeli a közgyűlés szerepét a béketeremtésben és a világszervezet reformjában.
„A gyarmattartó múlt elfogadhatatlan öröksége, hogy a latin-amerikai és az afrikai országok ki vannak zárva az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagságából” – szögezte le Lula.
Bírálta azt is, hogy a nagyhatalmak minden évben dollármilliárdokat költenek teljes fegyverarzenálok vásárlására, ahelyett, hogy ezeket a forrásokat a szegénység felszámolására, illetve a klímaváltozás elleni küzdelemre fordítanák.
Az én kormányom legfőbb feladata elérni, hogy senki ne éhezzen
– hangsúlyozta.
Járőrözés közben figyeltek fel öt férfira a határőrök a kárpátaljai Fertősalmás közelében, akik az ukrán–román határszakasz közelében tartózkodtak – írja a Kárpáti Igaz Szó. A szögesdróttól 500 méterre sikerült útjukat állni.
A férfiak bevallották, hogy törvénytelen módon szerették volna elhagyni Ukrajnát.
Okmányaik alapján megállapították, hogy valamennyien kárpátaljai lakosok. A férfiakat a határőrség parancsnokságára vitték, ahol eljárást indítottak ellenük. Az illegális határátlépési kísérlet miatt a bíróság később hoz döntést az ügyükben.
Magyarország területére hétfőn az ukrán–magyar határszakaszon 5304 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4806 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 21 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
Ukrajna az elmúlt évben több mint 200 oroszországi katonai létesítményt semmisített meg vagy rongált meg drónokkal – írja a The Kyiv Independent.
Az ukrán drónok több mint 1000 kilométert repülnek, elérik Murmanszk és a Volga régiót, orosz olajfinomítókat és repülőtereket pusztítanak el
– fogalmazott Rusztem Umerov védelmi miniszter. Hozzátette, hogy az ukrán erők célpontjai között voltak irányítóközpontok, repülőterek, hajók, légvédelmi rendszerek és orosz katonai bázisok is egyaránt.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!