Donald Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója, HR McMaster, cáfolta a republikánus elnökjelölt azon állításait, hogy képes békeszerződést közvetíteni Kijev és Moszkva között, véget vetve ezzel az ukrajnai háborúnak. A CBS Face the Nation című műsorában McMaster kétségbe vonta Trump állításait, hangsúlyozva, hogy a háború során kedvező politikai eredményeket nem lehet elérni kedvező katonai eredmények nélkül.
Trump megígérte, hogy választása esetén egy napon belül véget vet Oroszország ukrajnai inváziójának, de nem részletezte a tervét, amely állítólag területek Oroszországnak való átengedését tartalmazza. A Kreml is szkeptikus volt Trump ígéreteivel kapcsolatban, mondván, hogy „realistának kell lenni”. McMaster kijelentette, hogy Ukrajna csak akkor érhet el kedvező rendezést, ha Putyin meggyőződik arról, hogy elveszíti a háborút.
Ehhez folyamatosan támogatnunk kell Ukrajnát az orosz támadásokkal szemben
– tette hozzá.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök júliusban felszólította Trumpot, hogy nyilvánosan tárja fel tervét, hogy Kijev felkészülhessen az esetleges kockázatokra.
Ha Trump tudja, hogyan kell befejezni ezt a háborút, akkor azt meg kéne osztania
– mondta Zelenszkij.
A közelmúltban Trump egyre többet kritizálta Zelenszkijt és Ukrajna támogatását, azt állítva, hogy Zelenszkij a demokraták győzelmét szeretné.
Szeptember 30-án a The Washington Postnak adott interjúban Trump azonban elmondta, hogy „kedveli” Zelenszkijt, és jó kapcsolatban volt vele hivatalban léte alatt.
Olekszij Aresztovics, az ukrán elnök volt tanácsadója arra figyelmeztetett, hogy a leendő új amerikai kormány radikális változásra törekszik majd az ukrajnai helyzetben. „Novemberben nagy tárgyalások lesznek. Októberben csak előkészületek” − mondta Aresztovics, hozzátéve, hogy ebben az időszakban „sok érdekes dolgot” lehet majd látni és hallani – osztotta meg az MK.ru.
Az extanácsadó hozzátette, hogy ha a tárgyalások sikeresnek bizonyulnak, akkor a november–január közötti időszakban tűzszünet is lehetséges. Hangsúlyozta, hogy
bárki is kerül a Fehér Házba, legyen az demokrata vagy republikánus, „gyökeresen megváltoztatja az egész fennálló helyzetet”.
Aresztovics pontosította, hogy elsősorban januárra utal, amikor az Egyesült Államokban az újonnan megválasztott elnök beiktatására kerül sor. Az ukrán extanácsadó megismételte: a konfliktus nem biztos, hogy véget ér, de a helyzet mindenképpen gyökeresen megváltozik.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!