Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője a szeptember 30-i tájékoztatón kijelentette, hogy Ukrajnának nem szükséges amerikai engedély ahhoz, hogy saját gyártású fegyverekkel, például nagy hatótávolságú drónokkal támadjon Oroszországon belüli célpontokat. Kijev eddig több mint 200 orosz katonai létesítményt semmisített meg az utóbbi évben.
Miller hangsúlyozta, hogy Ukrajna „sok” hazai gyártású fegyvert képes használni, és jelentős mennyiségű anyaggal rendelkezik a védekezéshez. Ukrajna szeretné, ha engedélyt kapna a nyugati országoktól beszerzett, már meglévő nagy hatótávolságú rakéták Oroszországban található katonai célpontok ellen történő bevetésére.
A kérdés, hogy Washington miért nem engedélyezi az Egyesült Államok által szállított fegyverek használatát Oroszország ellen, Miller szerint összetett. A Fehér Ház folyamatosan mérlegeli, hogy az új fegyverek és taktikák hogyan befolyásolják az egész harcteret és Ukrajna stratégiáját.
Augusztus végén Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter egy listát nyújtott át amerikai tisztviselőknek a célpontokról, amelyeket az ATACMS rakétákkal szeretnének eltalálni, köztük olyan repülőtereket, amelyeket az orosz hadsereg az ukrajnai lakossági központok elleni csapások indítására használ.
Olekszij Aresztovics, az ukrán elnök volt tanácsadója arra figyelmeztetett, hogy a leendő új amerikai kormány radikális változásra törekszik majd az ukrajnai helyzetben. „Novemberben nagy tárgyalások lesznek. Októberben csak előkészületek” − mondta Aresztovics, hozzátéve, hogy ebben az időszakban „sok érdekes dolgot” lehet majd látni és hallani – osztotta meg az MK.ru.
Az extanácsadó hozzátette, hogy ha a tárgyalások sikeresnek bizonyulnak, akkor a november–január közötti időszakban tűzszünet is lehetséges. Hangsúlyozta, hogy
bárki is kerül a Fehér Házba, legyen az demokrata vagy republikánus, „gyökeresen megváltoztatja az egész fennálló helyzetet”.
Aresztovics pontosította, hogy elsősorban januárra utal, amikor az Egyesült Államokban az újonnan megválasztott elnök beiktatására kerül sor. Az ukrán extanácsadó megismételte: a konfliktus nem biztos, hogy véget ér, de a helyzet mindenképpen gyökeresen megváltozik.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!