A Nemzetközi Valutaalap szakértői frissítették az oroszországi ukrajnai háború végére vonatkozó előrejelzésüket. Mint az új memorandumban olvasható, a frissített becslések szerint a háború a legjobb esetben is 2025 végéig tart – közölte az Unian ukrán hírügynökség.
A szakértők véleménye szerint a program most a háború fokozatos befejezését irányozza elő 2025 utolsó negyedévében az alapforgatókönyv szerint, a negatív forgatókönyv szerint pedig 2026 közepéig
– olvasható a memorandum szövegében.
Ugyanakkor a szakértők bíznak abban, hogy Ukrajna képes lesz fenntartani az alapszintű gazdasági növekedést.
Érdemes felidézni, hogy az IMF előző, júniusi előrejelzésében az alapforgatókönyv 2024 végére, míg a negatív forgatókönyv 2025 végére irányozta elő a háború végét.
Általánosságban az alapforgatókönyv azt feltételezi, hogy a háború hatása a már csökkent gazdasági aktivitású területekre koncentrálódik.
Az IMF azonban arra figyelmeztet, hogy egy hosszabb háború a tartósabb bizonytalanság, a munkaerőhiány, a védelemhez és a javításhoz kapcsolódó importnyomás és a népességdinamika miatt negatívabb hatást gyakorol a gazdasági teljesítményre.
A G7-országok védelmi miniszterei megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna NATO-integrációjának támogatása mellett – olvasható az október 19-i nápolyi találkozójukat követő közös nyilatkozatban.
Támogatjuk Ukrajnát a teljes euroatlanti integrációhoz vezető visszafordíthatatlan úton, beleértve a NATO-tagságot is
– áll a nyilatkozatban.
A miniszterek ígéretet tettek arra, hogy rövid és hosszú távon is folytatják az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és hangsúlyozták az ukrán védelmi erők képzésének és oktatásának támogatását. „Üdvözöljük a NATO és az EU megfelelő erőfeszítéseit a NATO Ukrajnának szóló biztonsági segítségnyújtási és képzési programja, valamint az EU katonai segítségnyújtási missziója keretében” – áll a dokumentumban.
A tárcavezetők megerősítették továbbá, hogy céljuk egy „átfogó, igazságos és tartós béke” elérése, amely tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi integritását, ahogyan azt a nemzetközi jog meghatározza.
A Fehér Ház álláspontja Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban azonban az volt, hogy a NATO-felkérés rövid távon valószínűleg nem érkezik meg, hivatkozva a reformok szükségességére és a biztonsági feltételek teljesítésére.
Nem vagyunk abban a szakaszban, hogy a szövetség rövid távon tárgyalja a meghívás kiadását
– mondta Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet október 16-án a NATO védelmi minisztereinek brüsszeli ülése előtt. „De mint mindig, továbbra is folytatjuk a tárgyalásokat ukrajnai barátainkkal arról, hogyan tudnak a Szövetség felé haladni” – tette hozzá a diplomata.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!