A washingtoni Hadtudományi Intézet tanulmánya szerint az oroszok továbbra is rengeteg célkitűzéssel rendelkeznek mind az orosz területen lévő ukránok visszaszorításával, mind a kelet-ukrajnai fronton elfoglalandó területekkel kapcsolatban.
Harkov megyében az orosz célkitűzés az ukrán erők visszaszorítása a Belgorodi terület nemzetközi határától és Harkov város tüzérségi lőtávon belüli megközelítése. Luhanszk régióban a terület többi részének elfoglalása és nyugat felé nyomulvás a Harkovi az északi Donyecki terület felé. Donyeckben a komplett megye elfoglalása, Oroszország Donbászban lévő proxyerőinek igényelt terület megszerzése. A déli területeken elvárás az orosz egységektől, hogy tartsák fenn a frontállásokat, és biztosítsák a hátsó területeket az ukrán támadások ellen. Belaruszban a Kreml célja az orosz katonai erők jelenlétének növelése és az ország további integrációja az oroszok számára kedvező keretek között, valamint a Wagner-csoport belorusz tevékenységének kiterjesztése.
Az orosz légierőtől és a dróncsapatoktól elvárt, hogy ukrán katonai és polgári infrastruktúrát romboljanak mind a hátországban, mind a frontvonalon. A szárazföldi egységeknél cél a harci erő bővítése általános mozgósítás nélkül. Technikai szempontból cél az új technológiai innovációk bevezetése és a rendszerek ukrajnai használatra való optimalizálása. Adminisztratív oldalról pedig elvárt az elcsatolt területek adminisztratív ellenőrzésének megszilárdítása, az ukrán állampolgárok erőszakos integrálása az orosz szociokulturális, gazdasági, katonai és kormányzási rendszerekbe.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az Oroszország és Észak-Korea közötti átfogó stratégiai partnerségi szerződés ratifikálásáról szóló törvényt. A szerződés előírja különösen a katonai és egyéb segítségnyújtás azonnali biztosítását, ha az ENSZ Alapokmány 51. cikkével összhangban valamelyik felet fegyveres támadás éri – írja a TASZSZ.
Emellett a megállapodás célja egy olyan átfogó partnerség kialakítása, amely az állami szuverenitás és területi integritás kölcsönös tiszteletben tartásának, az egyenlőségnek és a belügyekbe való be nem avatkozásnak az elvein alapul.
A törvény kísérő anyagai megjegyzik, hogy a dokumentum „kizárólag békés és védelmi jellegű, nem irányul harmadik országok ellen, és nem fenyegeti a békét és a stabilitást”.
A felek megállapodtak abban is, hogy együttműködnek az élelmiszer- és energiabiztonság, az információs és kommunikációs technológiák, valamint az egészségügy területén. Az együttműködést a kereskedelem, a gazdaság, a beruházások, valamint a tudomány és a technológia területén is bővíteni fogják.
A szerződés a megerősítő okiratok cseréjének napján lép hatályba, és határozatlan időre szól.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!