Európának Donald Trump választási győzelme után jobban kell majd törődnie saját biztonságával – jelentette ki Jan Lipavsky cseh külügyminiszter a Seznam.cz hírportálon vasárnap megjelent interjúban.
Lipavsky szerint Donald Trump terve, hogy gyorsan lezárja az orosz-ukrán háborút, nem egészen reális.
„Az Egyesült Államok legfőbb kihívója Kína lesz. Ezért úgy nézhet ki, hogy meg akarnak állapodni Oroszországgal. Aránylag gyorsan rájönnek azonban, vélem én, hogy ez nem lehetséges” – szögezte le a cseh diplomácia irányítója.
Kijelentette: felhívta az Egyesült Államok és mások figyelmét is arra, hogy egy esetleges második München globális háborúba sodorhatja a világot. „Figyelmeztettem az Egyesült Államokat és a jövőben is figyelmeztetni fogom egy második München veszélyeire” – tette hozzá, utalva arra, hogy a nyugati nagyhatalmak 1938 szeptemberében Münchenben arra kényszerítették Csehszlovákiát, hogy az európai béke remélt megőrzése érdekében önként átadja a szudétanémetek lakta területeit az Adolf Hitler vezette náci Németországnak. Ez azonban nem békéhez, hanem a 2. világháborúhoz vezetett.
Az ukrajnai háború bármiféle megoldása csak Kijev egyetértésével valósulhat meg, azt nem szabad külföldről meghatározni. Főleg, ha bizonyos kompromisszumokat tartalmazna, amelyek sértenék Ukrajna államiságát. Bármerre járok, mindenütt felhívom a figyelmet 1938-ra, a müncheni egyezményre. Az nem vezetett Hitler és a náci terjeszkedés megállításához Európában. Ezt nem szabad megtennünk az ukránokkal. Mondtam ezt az amerikaiaknak és újra el fogom mondani
– fejtette ki álláspontját a cseh külügyminiszter.
Arra válaszolva, miért nem lehet Vlagyimir Putyinnal megegyezni, Jan Lipavsky azt mondta: „az utóbbi három évben (Putyin) nem fejtett ki semmiféle reális igyekezetet az orosz birodalmi terjeszkedés leállítására. Minden nyilatkozata (az esetleges békéről) csak a müncheni forgatókönyvhöz vezet”.
A cseh miniszter hangsúlyozta, hogy Donald Trump témával kapcsolatos nyilatkozatait nagyon komolyan kell venni, de meg kell állapítani, mi is a pontos, valódi tartalmuk.
„Amerika most egyértelműen abba az irányba fogja nyomni Európát, hogy több pénzt adjon a védelemre. Erre nekünk is fel kell készülnünk” – mutatott rá Lipavsky az MTI beszámolója szerint.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az Oroszország és Észak-Korea közötti átfogó stratégiai partnerségi szerződés ratifikálásáról szóló törvényt. A szerződés előírja különösen a katonai és egyéb segítségnyújtás azonnali biztosítását, ha az ENSZ Alapokmány 51. cikkével összhangban valamelyik felet fegyveres támadás éri – írja a TASZSZ.
Emellett a megállapodás célja egy olyan átfogó partnerség kialakítása, amely az állami szuverenitás és területi integritás kölcsönös tiszteletben tartásának, az egyenlőségnek és a belügyekbe való be nem avatkozásnak az elvein alapul.
A törvény kísérő anyagai megjegyzik, hogy a dokumentum „kizárólag békés és védelmi jellegű, nem irányul harmadik országok ellen, és nem fenyegeti a békét és a stabilitást”.
A felek megállapodtak abban is, hogy együttműködnek az élelmiszer- és energiabiztonság, az információs és kommunikációs technológiák, valamint az egészségügy területén. Az együttműködést a kereskedelem, a gazdaság, a beruházások, valamint a tudomány és a technológia területén is bővíteni fogják.
A szerződés a megerősítő okiratok cseréjének napján lép hatályba, és határozatlan időre szól.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!