Aleksandar Vucsics szerb elnök felszólította a világhatalmakat, hogy teremtsenek békét Ukrajnában és a Közel-Keleten, és a fegyverkiadásokból felszabaduló forrásokat használják fel a klímaváltozás elleni küzdelemre, valamint a kis és szegény országok megsegítésére – írja a ria.ru.
A szerb államfő is részt vesz az ENSZ klímakonferenciájának (COP29) huszonkilencedik ülésszakán Bakuban november 11. és 22. között.
Vissza kell állítani a békét az egész világon, ma senki sem szereti a béke szót, mert mindenki nyerni akar, látni akarja a másik oldal vereségét
– hangoztatta a szerb elnök.
Vucsics arra is igyekezett felhívni a figyelmet, hogy küzdeni kell az aszályok, a tűzvészek, az árvizek, a légszennyezés ellen, de előtte meg kell teremteni a békét, ezért a szerb elnök felszólította a világhatalmakat, hogy oldják meg a problémákat Ukrajnában, a Közel-Keleten, az egész ország területén.
Az ENSZ klímaváltozási konferenciájának huszonkilencedik ülésszaka Bakuban zajlik november 11. és 22. között. Mintegy 80 állam- és kormányfő vesz részt benne, köztük Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Mihail Mishustin orosz miniszterelnök.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma további 9,3 milliárd dollárral segíti Ukrajnát. A teljes összeg felhasználását ígérik. Ezt Pat Ryder, a Pentagon szóvivője mondta egy tájékoztató során – tudósított a Unian. Így az elnöki lehívási engedély program keretében több mint 7 milliárd dollár marad (4,3, amelyet a kongresszus áprilisban hagyott jóvá és 2,8, amely az újraszámlálások után vált elérhetővé). Az USAI (Ukrajna Biztonsági Támogatási Kezdeményezés) program keretében még mintegy 2,2 milliárd áll rendelkezésre.
Ryder azt is elmondta, hogy áprilistól október közepéig az Egyesült Államok az ígért lőszerek 83 százalékát, a légvédelmi eszközök 67 százalékát és az egyéb tűzszerészeti eszközök 60 százalékát leszállította Ukrajnának.
A hónap elején a Pentagon bejelentette, hogy 425 millió dollár értékű új segélycsomagot ad az ukrán hadseregnek. Ez légvédelmi elfogó-repülőgépeket, lőszert, felszerelést és fegyvereket tartalmazott.
Most kétséges az Ukrajnának nyújtott további katonai támogatás, mivel nem tudni, milyen irányt választ az újonnan megválasztott elnök, Donald Trump. A fia közzétett egy mémet az interneten, amelyben arra utalt, hogy Kijev már egy hónapon belül támogatás nélkül maradhat.
Az Egyesült Királyság arra kényszerülhet, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába, ha Donald Trump megválasztott amerikai elnök csökkenti a Kijevnek nyújtott támogatásokat – mondta Boris Johnson volt brit miniszterelnök a GB News brit televíziós csatornának adott exkluzív interjújában.
Azt üzenem a nézőknek, akik azon gondolkodnak, hogy »Miért támogatjuk az ukránokat?« Azért, mert máskülönben a kollektív biztonsági helyzetünk valóban romlani fog egy újraéledő Oroszország miatt, amely Európa mindenféle részét fenyegetni fogja.
– fogalmazott az interjúban Boris Johnson.
Arra figyelmeztetett, hogy ha Ukrajna elesik, az „még nagyobb fenyegetést jelentene a határainkon, az európai kontinens határain, ahol a demokráciák Oroszországgal szemben állnak”.
és Szerinte egy ilyen forgatókönyv elkerülése kényszerítheti arra az Egyesült Királyságot, hogy saját csapataikat küldjék Ukrajna védelmére, ha csökken a fegyveres támogatások mértéke.
Hozzátette azt is, hogy szerinte Ukrajna vereségének a következményei nemcsak Európában, hanem a csendes-óceáni térségben, a Dél-kínai-tengeren is érezhetőek lennének.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke korábban többször is ígéretet tett arra, hogy képes lesz elérni az ukrajnai konfliktus tárgyalásos rendezését, de (más republikánus tisztviselőkkel együtt) arról is beszélt az elnökválasztási kampány alatt, hogy csökkenteni kellene Ukrajna fegyveres támogatását.
Boris Johnson ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a republikánusok mozgalmán belül sincs konszenzus Ukrajna kérdésében. „Donald Trumpnak sokféle hang van a fülében, és a Republikánus Pártnak van egy frontja – valójában elég sokan vannak –, akik rossz irányvonalat képviselnek Ukrajnával kapcsolatban” – mondta.
A volt brit kormányfő kritizált egyes republikánusokat, amiért „el vannak ragadtatva Vlagyimir Putyintól” és „egyfajta furcsa, rajongó érzéssel bírnak Putyin iránt”.
Boris Johnson azonban Trump Ukrajnának nyújtott korábbi támogatását is méltatta.
„Ez ugyanaz a Trump, aki óriási változást hozott Ukrajna sorsában, amikor engedélyezte a Javelin [típusú] vállról indítható páncéltörő fegyverek szállítását” – jegyezte meg, majd hozzátette: Donald Trump korábbi támogatása nélkül „a Kijevért folytatott csata nagyon-nagyon másképp alakulhatott volna” a háború kezdetén.
Azt is megjegyezte, hogy szerinte egyes sajtóorgánumok alábecsülték a volt elnök támogatottságát a választók körében. „Sokan visszatekintettek Donald Trump idejére, és arra emlékeztek, hogy a dolgok nemcsak stabilak, hanem meglehetősen virágzóak is voltak” – mondta arról, hogy szerinte miként látták a szavazók a republikánus jelöltet. Végül kiemelte Trump „világos és hihetetlen gazdasági üzenetét a növekedésről, az adócsökkentésről, a deregulációról”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!