A Biden-adminisztráció a sorozási korhatár leszállítását javasolja Ukrajnának a hadsereg létszámának fenntartása érdekében – nyilatkozott a Fehér Ház magas rangú tisztségviselője az AP hírügynökségnek szerdán, miközben az elnöki hivatal egy szóvivője hasonló értelmű közleményt tett közzé.
A tisztségviselő megfogalmazása szerint Ukrajna a 25 éves hadkötelezettségi korhatárral jelenleg nem képes olyan ütemben mozgósítani és kiképezni újoncokat, amivel pótolni tudná harctéri veszteségeit, és lépést tartani az orosz erők növekvő létszámával.
Sean Sawett, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője közleményt adott ki, amelyben megerősítette az amerikai kormány szándékát további fegyveres segítségnyújtásra, ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a „legégetőbb szükséglet Ukrajna számára az élőerő”. A szóvivő hangsúlyozta, hogy amennyiben ukrán részről megteszik a megfelelő lépéseket a létszám pótlására, akkor az Egyesült Államok készen áll kiképző kapacitásának bővítésére.
A hivatalos adatok szerint az amerikai adminisztráció az ukrajnai háború 2022. februári kezdete óta 56 milliárd dollár katonai és biztonsági támogatást nyújtott Ukrajnának, és azt ígéri, hogy Joe Biden távozásáig minden rendelkezésre álló forrást eljuttat Kijevnek.
Donald Trump január 20-án hivatalba lépő következő elnök választási kampánya során prioritásnak nevezte a háború lezárását és a béke megteremtését Ukrajnában. A leendő elnök megnevezte az Ukrajnáért és Oroszországért felelős különleges megbízottját Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy személyében.
Volodimir Zelenszkij megbeszélést folytatott Mark Rutte NATO-főtitkárral az ukrán légvédelem megerősítéséről. Az ukrán elnök megnevezte azokat a légvédelmi rendszereket, amire szükségük van a háborúban – közölte az Interfax.
„Most beszéltem Mark Ruttével, a NATO főtitkárával. Tegnap volt az Ukrajna–NATO Tanács ülése egy új ballisztikus rakéta Oroszország általi bevetésével kapcsolatban. Megbeszéltük Markkal a rendelkezésre álló válaszlehetőségeket, illetve Ukrajna légi megerősítését. Olyan légvédelmi rendszereket neveztem meg neki, amelyekre szükség van, és amelyek működhetnek” – fogalmazott Zelenszkij szerda este közzétett videóüzenetében.
Az ukrán elnök szerint a nyugati partnerek rendelkeznek az általa igényelt légvédelmi rendszerekkel. Kifejtette, hogy a NATO-csúcson döntés született a légvédelemről és a front egyéb utánpótlásairól, azonban ezek még nem teljesültek maradéktalanul. Ukrajna várja ezeket a fegyvereket, és ez jelentős hatással van a katonák motivációjára – tette hozzá.
Az Oroszországra nehezedő nyomást fenn kell tartani, és különböző szinteken növelni kell. Oroszországnak éreznie kell, hogy milyen a háború
– fogalmazott Zelenszkij az Egyesült Államok és Franciaország által megadott engedélyekre utalva, miszerint csapásokat mérhetnek nagy hatótávolságú rakétákkal orosz területekre. Az ukrán elnök a videó végén elmondta, népe megérdemelné, hogy meghívják őket a NATO-ba.
Magyarország területére 2024. november 27-én az ukrán–magyar határszakaszon 4422 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4000 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 19 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Joe Biden amerikai elnök kormánya sürgeti Ukrajnát, hogy módosítsa a sorkötelezettségről szóló törvényt, hogy már a 18 évnél fiatalabb férfiak is besorozhatóak legyenek, valamint gyorsítsa fel a fegyveres erők létszámának bővítését – írta az Associated Press hírügynökség szerdán a Biden-kormányzat egyik névtelenséget kérő tisztviselőjére hivatkozva.
Információk szerint a Fehér Házból hamarosan távozó demokrata kormányzat szorgalmazza, hogy Ukrajna 25-ről 18 évre csökkentse a behívási korhatárt, hogy bővítse a hadköteles férfiak körét. A tisztviselő szerint Ukrajna jelenlegi helyzetének „tiszta matematikája” az, hogy több csapatra van szüksége a háború folytatásához.
Az értesülések alapján Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aggodalmakkal néz szembe más nyugati szövetségesek részéről, akik szerint Ukrajna kihívása inkább a személyzeti hiányban, mintsem a fegyverhiányban rejlik. Korábban Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó kijelentette, hogy Ukrajna bár jelentős mennyiségű amerikai fegyvert kapott, de továbbra is gondokkal küzd a harctéren, a nehézségeket a mozgósítással kapcsolatos problémákra vezette vissza.
Nem zárható ki egy NATO elleni orosz támadás veszélye a következő években – jelentette ki Bruno Kahl, a német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) elnöke szerdán a Német Külpolitikai Társaság nevű agytröszt berlini rendezvényén.
Oroszország háborúra készül a Nyugat ellen
– hangoztatta a BND elnöke, akit a Zeit című német lap hírportálja idézett. Szerinte „lehetséges cselekvési alternatíva lesz a Kreml számára egy katonai konfrontáció”. Mint mondta, abból indul ki, hogy az orosz hadsereg állományát és felszereltségét tekintve az évtized végére képes lehet „támadást indítani a Nyugat ellen”.
Kahl ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy nem nagyszabású támadásra kell számítani az európai NATO-tagállamok ellen. Oroszország szerinte valószínűleg inkább azzal fog próbálkozni, hogy meghiúsítja az észak-atlanti szerződés 5. cikkelyében szabályozott kollektív védelmi helyzetből fakadó segítségnyújtási kötelezettséget, ezzel előidézve a NATO kudarcát. Amennyiben Oroszország a NATO egyik tagját katonai erővel megtámadná, a többiek ezt azonban nem minősítenék az egész szövetség elleni támadásnak, és nem ennek megfelelően reagálnának, azzal Moszkva elérné célját.
Kahl szerint a magas rangú orosz kormánytagok már kételkednek abban, hogy „az 5. cikkely szerinti segítségnyújtási kötelezettség éles helyzetben megállná-e a helyét”. A szövetségi hírszerző szolgálat vezetője felhívta a figyelmet:
Jelenleg ugyan nincsenek jelei Oroszország konkrét háborús terveinek. Amennyiben azonban az ilyen nézetek túlsúlyba kerülnének az orosz kormányzat központjában, akkor az elkövetkezendő években a katonai konfliktus kockázata is meg fog nőni.
A lehetséges forgatókönyvek között említett Kahl például egy rövid támadást a norvégiai Spitzbergák ellen, vagy egy korlátozott beavatkozást a Baltikumban az orosz kisebbségek védelme címén. A BND elnöke szerint Oroszország a NATO mint védelmi szövetség kudarcát akarja elérni. „Ezt orosz részről akkor érnék el, ha az 5. cikkely egy támadás esetén hatástalan maradna” – tette hozzá az MTI szerint.
Beszélt arról is, hogy Oroszország nyugati célpontokkal szemben alkalmazott átfogó hibrid támadásai is elvezethetnek ahhoz, hogy a NATO valamikor felveti az észak-atlanti szerződés 5. cikkelyében szabályozott kollektív védelmi helyzet alkalmazását.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!