A brit miniszterelnök szerint Ukrajnát olyan helyzetbe kell hozni, hogy a lehető legerőteljesebb pozícióból kezdhessen tárgyalásokat a háború befejezéséről. Sir Keir Starmer a londoni City polgármestere, a Lord Mayor hagyományos éves bankettjén felszólalva úgy fogalmazott: ha Oroszország győz, a világ többi önkényuralmi rendszerének vezetői is úgy hihetik, hogy követhetik Vlagyimir Putyin orosz elnök példáját.
A munkáspárti brit kormányfő szerint minél tovább nyomulnak előre az orosz fegyveres erők, annál közelebb kerül a fenyegetettség Európához. Starmer kijelentette: ebben a helyzetben folytatni kell Ukrajna önvédelmi küzdelmének támogatását mindaddig, amíg erre szükség van, annak érdekében, hogy Ukrajna a lehetséges legerőteljesebb helyzetből kezdhessen tárgyalásokat, és biztosíthassa az igazságos, tartós béke létrejöttét saját feltételei alapján.
Nagy-Britannia eddig 12,8 milliárd font (6400 milliárd forint) támogatásban részesítette Ukrajnát, és ebből 7,8 milliárd fontot tett ki a katonai támogatás. London a 2024–2025-ös pénzügyi évre további 3 milliárd font finanszírozást hagyott jóvá Ukrajna számára, és a 2030–2031-ig terjedő időszakra is évi 3 milliárd font értékű segítségnyújtást helyezett kilátásba − írta meg az MTI.
Starmer azonban a Lord Mayor hagyományos idei bankettjén elmondott beszédében tett először hivatalosan utalást arra, hogy a brit kormány által nyújtott támogatások céljai között szerepel Ukrajna felkészítése is a békéről szóló tárgyalásokra.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a minap maga is kijelentette: mindent megtesz annak érdekében, hogy jövőre véget érjen a háború. Zelenszkij a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak adott hétvégi interjúban utalást tett bizonyos mértékű kompromisszumkészségre, kijelentve: ha Ukrajna véget akar vetni a háború „forró szakaszának”, akkor a NATO védőernyője alatt létrejövő tűzszünetre van szükség, de ezt a védőernyőt egyelőre a Kijev által ellenőrzött ukrajnai területekre kell kiterjeszteni, az orosz megszállás alatt lévő térségek visszaszerzéséről pedig később, diplomáciai úton lehetne dönteni.
Norvégia ötödik generációs F–35-ös többcélú vadászgépeket és NASAMS légvédelmi rakétarendszereket küld a lengyelországi Rzeszówban található logisztikai központ védelmére.
Bjorn Aril Gram norvég védelmi miniszter szerint Rzeszówban 100 norvég katonai személy is állomásozik majd. Ők fogják megvédeni a más országokból Ukrajnába irányuló polgári és katonai anyagok szállításának kulcsfontosságú csomópontját december elejétől:
A repülőtér az orvosi evakuálás szempontjából is fontos, amelyért Norvégia felelős. Ezt elsősorban Ukrajna és Lengyelország érdekében tesszük, de ez is azt mutatja, hogy ragaszkodunk a NATO-kötelezettségeinkhez
– mondta.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel miniszterelnök-helyettes az X-en megjegyezte, hogy négy norvég F–35-ös vadászgép és légvédelmi rendszerük érkezik az országba.
Az orosz hadsereg december 3-ára virradóra újabb dróncsapást intézett Ternopilra. A támadás egy kritikus fontosságú infrastrukturális intézményt ért, jelentette a város polgármestere, Szergej Nadal Telegram-csatornáján. A település egy része áram nélkül maradt − írta meg az Unian.
Nadal elmondása szerint a mentőszolgálatok és a szakemberek az orosz támadás következményeinek felszámolásán dolgoznak. A polgármester ugyanakkor felszólította a helyi lakosságot, hogy fogjanak fel vizet, ugyanis az áramkimaradás miatt vízellátási problémákra is lehet számítani.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!