A Donald Trump vezette új kormányzatnak megvannak a szükséges előfeltételei ahhoz, hogy segítsen Ukrajnának jó megállapodást kötni az orosz−ukrán háború befejezése és a tartós béke megteremtése érdekében − jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter, amit megosztott az Ukrajinszka Pravda.
Az ukrán kormányfő hangsúlyozta, hogy a jó megállapodáshoz olyan tűzszünetre van szükség, amely fenntartható és tartós, és nem ad lehetőséget Putyinnak arra, hogy megpihenjen, újrafegyverkezzen és visszatérjen az agresszióhoz.
Minden tűzszünetnek magában kell foglalnia a hatékony elrettentést, amely szükséges ahhoz, hogy megakadályozza Putyint abban, hogy újra támadjon
− mondta Blinken, majd megjegyezte, hogy ennek számos módja van, és a jelenlegi kormányzat megvitatta ezeket az európai partnerekkel, valamint megosztotta a leendő Trump-kormányzattal.
A külügyminiszter kijelentette, hogy Joe Biden kormánya segített Ukrajnának abban, hogy „ne valósuljon meg Putyin terve, hogy Ukrajnát letörölje a térképről, és Oroszországhoz csatolja, hogy megvalósítsa birodalmi terveit”.
Hozzátette azt is, hogy az orosz gazdaságra gyakorolt hatás már most is érezhető, és hogy „egyre nehezebb az a teher, amelyet a jelenlegi kormányzat Oroszországra rótt”.
„Ukrajna talpon van, és ez a legfontosabb mind közül”
− közölte Blinken, aki reményét fejezte ki, hogy a következő amerikai kormányzat képes lesz arra, hogy az összes korábbi eredményre építsen ezen a területen, és biztosítsa, hogy Ukrajna ne csak túléljen, hanem ténylegesen gyarapodjon.
Sir Keir Starmer brit kormányfő csütörtökön Kijevben járt, és szokatlan közelségből tapasztalhatta meg az egyik orosz támadást.
Mint korábban írtuk, a brit miniszterelnök egy száz évre szóló megállapodás aláírását jelentette be, valamint azt, hogy az Egyesült Királyság újabb katonai eszközöket ad át Ukrajnának a háborúhoz. De beszélt arról is, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a jelek szerint egyáltalán nem akar leállni az Ukrajna elleni agresszióval.
A The Guardian beszámolója szerint az utóbbi állítást drámai módon szemléltette az a tény, hogy
egy orosz drón pont akkor repült a kijevi Mariinszkij-palota felett, amikor sir Keir Starmer és Volodimir Zelenszkij ott tárgyaltak.
Az érkező drón miatt a légvédelem is működésbe lépett, és robbanást lehetett hallani. Kijevi tisztviselők utóbb azt közölték, hogy a drón nem okozott sérülést, viszont némi kárt igen, mivel rázuhant egy autóra. Az AFP egyik újságírójának sikerült videóra vennie az esetet, bár a távolság miatt nem sok látszik a drónból.
Sir Keir Starmer szerint a támadás emlékeztetett arra, és átérezhetővé tette azt, amit az ukránok nap mint nap át kell hogy éljenek. „Ez egy mindennapos fenyegetés, amellyel Ukrajna hihetetlen elszántsággal és határozottsággal néz szembe” – fogalmazott. Volodimir Zelenszkij pedig azt mondta a közös sajtótájékoztatón a dróntámadásról, hogy ők is ehhez hasonlóan fognak „beköszönni” Moszkvának.
Az eset azért mondható szokatlannak, mert az orosz fél eddig többnyire igyekezett ügyelni arra, hogy az ukrán fővárost ne akkor támadják, amikor épp egy külföldi állam magas beosztásban lévő tisztviselője (pláne miniszterelnöke) ott jár – bár egy-két hasonló eset már előfordult.
Kedves olvasóink!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései az alábbiak voltak:
Tartson velünk ezúttal is!