A Szaratovi régió regionális parlamentjében Denis Bulanov képviselő javaslatot terjesztett be arról, hogy nevezzék át a Fekete-tengert „Orosz-tengerré” – számolt be a Mash nevű orosz Telegram-csatorna, amely a dokumentumot is megosztotta.
Az orosz politikus arra hivatkozott, hogy a tengert a XIV. és XVI. századok közt is hívták már így, valamint arra, hogy ha Donald Trump is megtehet bizonyos dolgokat, akkor ők is (ezzel vélhetően arra utalt, hogy az amerikai elnök átneveztetné a Mexikói-öblöt Amerikai-öböllé).
A névváltoztatási javaslatot tartalmazó dokumentumot már elküldték az orosz Állami Nyilvántartási és Térképészeti Szövetségi Szolgálatnak is. Ha elfogadják a javaslatot, akkor minden orosz térképen és tankönyvben is át kell írni a Fekete-tenger nevét – írta a Mash.
Hétfőn este ukrán drónok támadtak meg egy orosz olajraktárat Voronyezs régiójában. Az ukrán hadsereg ezzel másodszorra támadta és gyújtotta meg az olajraktárat – írja az Unian.
A régió kormányzója, Alekszandr Guszev a Telegram-csatornáján azt írta, hogy az orosz légvédelmi erők „észlelték, megsemmisítették és visszaszorították” a támadást.
„Az egyik drón az olajraktár területére zuhant, melynek következtében tűz ütött ki. Áldozatok nincsenek. A tűzoltók és az operatív szolgálatok folytatják az oltást” – írta a kormányzó.
Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy kész tárgyalni az Egyesült Államokkal az ukrajnai háborúról, de ultimátumot fogalmazott meg, amely Ukrajna teljes megadására szólít fel – írja az Ukrajinszka Pravda.
A lap információi szerint Putyin állítólag január 20-ra összehívta az orosz Biztonsági Tanács ülését, amelyen ő és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megerősítette Oroszország készségét a béketárgyalásokra Donald Trump amerikai elnök új kormányával.
Putyin hangsúlyozta, hogy minden békés rendezésnek a konfliktus „kiváltó okainak megszüntetésén” kell alapulnia, ami szerinte magában foglalja Oroszország kemény követeléseinek teljesítését.
Putyin az ülésen hangsúlyozta, hogy semmiféle kompromisszumra nem hajlandó a 2021. végi és 2022. eleji követeléseivel kapcsolatban.
Mint ismert, ezek közé a követelések közé tartozik Ukrajna állandó „semleges státusza, NATO-tagságának elvetése, az ukrán hadsereg létszámának szigorú korlátozása és az ukrán kormány eltávolítása a hatalomból”.
Putyin azt is elmondta, hogy 2021-ben Joe Biden akkori amerikai elnök azt javasolta, hogy Ukrajna NATO-csatlakozását 10-15 évvel halasszák el, de még ez sem akadályozta meg az orosz inváziót, amely szerinte „elkerülhetetlen a NATO fellépése miatt”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!