Az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborúhoz vezető tényezők felszámolása nélkül a békés rendezésre tett bármilyen kísérlet ideiglenes marad. Ebben az esetben a megállapodások már a megvalósításuk szakaszában megszakadnak. Ezt a véleményét egy interjúban fejtette ki Olekszij Melnyik katonai szakértő, a Razumkov Központ külpolitikai programjainak társigazgatója, a nemzetközi projektek koordinátora, akit az ukrajnai teljes körű háború negyedik évének kilátásairól kérdeztek – számolt be a Unian.
A szakértő szerint a legreálisabb forgatókönyv most a tűzszünet vagy az ideiglenes tűzszünet. Ennek pontos időpontját azonban nehéz megjósolni, és már Donald Trump amerikai elnök számára is nyilvánvaló, hogy a háborút nem lehet gyorsan befejezni.
Véleményem szerint a nyilatkozatok és az események alapján most legfeljebb tűzszünetben vagy ideiglenes tűzszünetben reménykedhetünk. Mikor fog ez bekövetkezni? Különböző lehetőségek vannak. És már Trump is belátta, hogy nem csak 24 óra alatt, hanem hetek vagy hónapok távlatában is irreális a háború befejezése
– mondta Melnyik.
Ugyanakkor úgy véli, megnőtt a valószínűsége annak, hogy létrejön az ellenségeskedések beszüntetéséről szóló megállapodás. Ez reálisabb lehetőséggé vált, mint Trump érkezése előtt, de gyakorlati megvalósítása továbbra is kérdéses.
Hogy egy ilyen megállapodás az Egyesült Államok és Oroszország között vagy Ukrajna és az európai partnerek részvételével jön létre, az egy külön probléma – mondta a szakértő. Bár a tárgyalások kilátásai valószínűbbnek tűnnek, a végrehajtásuk jelentős nehézségekkel szembesülhet.
Hozzátette, hogy még ha létre is jönnek tűzszüneti megállapodások, azok időtartama kérdéses. A fő probléma az Oroszországgal szembeni bizalomhiány, amely döntően befolyásolja a helyzetet. Emellett jelenleg nincs hatékony mechanizmus az ilyen megállapodások végrehajtásának ellenőrzésére.
Donald Trump amerikai elnök állítása szerint az ukrajnai háború befejezéséről szóló tárgyalások mellett „jelentős gazdaságfejlesztési megállapodásokról” is egyeztet Oroszországgal – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Ez a megállapodás, amely »gazdasági partnerség«, biztosítja, hogy az amerikai nép visszakapja az Ukrajnának küldött több tízmilliárd dollárt és katonai felszerelést, és segít az ukrán gazdaság növekedésének, ahogy ez a brutális és kegyetlen háború véget ér
– tette hozzá az amerikai államfő.
Donald Trump azt is elmondta, hogy „komoly tárgyalásokat” folytat Vlagyimir Putyin elnökkel „a háború befejezéséről, valamint a nagyszerű gazdaságfejlesztési megállapodásokról, amelyek az Egyesült Államok és Oroszország között jönnek létre”.
Mindig a békére kell törekedni, de olyan békére, amely igazságos, valódi és méltó – jelentette ki az Európai Parlament elnöke hétfőn, az ukrajnai háború kezdetének harmadik évfordulóján az MTI beszámolója szerint. Roberta Metsola kijelentette, hogy a béke szabadság nélkül nem béke. Európa tudja ezt – húzta alá.
A békének a „semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül” elvén kell alapulnia, mert a „mindig az erősnek van igaza” elv nem fogja tudni meghatározni az új világrendet – hívta fel a figyelmet. Ahogy Ukrajna a háború negyedik évébe lép, a megkezdett úton kell maradni – mondta. Túl kell kiabálni a hangoskodókat, és figyelni a közös célra: Ukrajna szabadságára, valamint Európa és a világ tartós békéjére – tette hozzá üzenetében az Európai Parlament elnöke.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!