A Kreml Oroszországot a Szovjetunióhoz hasonló, de a Varsói Szerződés országait is magába foglaló birodalomként képzeli el – jelentette ki Kirill Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője egy interjúban, amit az RBC szemlézett.
Az ukrán hírszerzési főigazgató szerint az orosz vezetésnek nem szűnik meg a vágya, hogy országukat birodalommá alakítsák. Szerinte a legrosszabb forgatókönyv szerint Ukrajna megszállása után Oroszország más országokat is megpróbálna elfoglalni.
Ha a legrosszabb forgatókönyv valósulna meg – ami szinte lehetetlen –, és ez a három ország [Oroszország, Fehéroroszország, Ukrajna] egyesülne, akkor a következő célpont éppen Lengyelország lenne. Ezt őszintén mondom. Nem kell félni ettől, csak tudatában kell lenni. Ezután jönne Csehország, Magyarország, Bulgária. Mindannyian visszakerülnének. A Varsói Szerződés országai jelentik a minimális célt, ha létrejön a birodalom. Aztán majd meglátjuk, mi lesz
– fejtette ki kissé vészjósló gondolatait a katonai hírszerzés vezetője.
Donald Trump amerikai elnök állítása szerint az ukrajnai háború befejezéséről szóló tárgyalások mellett „jelentős gazdaságfejlesztési megállapodásokról” is egyeztet Oroszországgal – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Ez a megállapodás, amely »gazdasági partnerség«, biztosítja, hogy az amerikai nép visszakapja az Ukrajnának küldött több tízmilliárd dollárt és katonai felszerelést, és segít az ukrán gazdaság növekedésének, ahogy ez a brutális és kegyetlen háború véget ér
– tette hozzá az amerikai államfő.
Donald Trump azt is elmondta, hogy „komoly tárgyalásokat” folytat Vlagyimir Putyin elnökkel „a háború befejezéséről, valamint a nagyszerű gazdaságfejlesztési megállapodásokról, amelyek az Egyesült Államok és Oroszország között jönnek létre”.
Mindig a békére kell törekedni, de olyan békére, amely igazságos, valódi és méltó – jelentette ki az Európai Parlament elnöke hétfőn, az ukrajnai háború kezdetének harmadik évfordulóján az MTI beszámolója szerint. Roberta Metsola kijelentette, hogy a béke szabadság nélkül nem béke. Európa tudja ezt – húzta alá.
A békének a „semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül” elvén kell alapulnia, mert a „mindig az erősnek van igaza” elv nem fogja tudni meghatározni az új világrendet – hívta fel a figyelmet. Ahogy Ukrajna a háború negyedik évébe lép, a megkezdett úton kell maradni – mondta. Túl kell kiabálni a hangoskodókat, és figyelni a közös célra: Ukrajna szabadságára, valamint Európa és a világ tartós békéjére – tette hozzá üzenetében az Európai Parlament elnöke.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!