Másodszori próbálkozásra elfogadta kedden az ukrán parlament azt az előterjesztést, amely kimondja, hogy a törvényhozás elnökválasztást hirdet ki, amint „biztosítva lesz az átfogó, tisztességes és fenntartható béke” Ukrajna területén – tájékoztatott Jaroszlav Zseleznyak ellenzéki parlamenti képviselő kedden a Telegramon.
A határozati javaslatot a képviselő közlése szerint 268 képviselő támogatta. Az előterjesztés elfogadásához legalább 226 szavazatra volt szükség, de a hétfői szavazáskor csupán 218-an támogatták.
A dokumentum egyebek mellett leszögezi, hogy „az ukrán parlamentet és Volodimir Zelenszkijt, Ukrajna elnökét szabad, átlátható, demokratikus úton választották meg nemzetközi megfigyelők részvétele mellett, és ezeknek a választásoknak az eredményét az egész nemzetközi közösség elismerte”. Hangsúlyozza, hogy hadiállapot mellett lehetetlen ilyen választásokat szervezni, s ezért a kijevi törvényhozás szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök viseli a felelősséget.
A dokumentumban az is szerepel, hogy Volodimir Zelenszkij elnök mandátumát az ukrán nép és a parlament nem kérdőjelezi meg.
Ukrajna elnökének, Volodimir Zelenszkijnek gyakorolnia kell hatáskörét Ukrajna újonnan megválasztott elnökének hivatalba lépéséig az ukrán alkotmány 108. cikkelyének első részével összhangban
– áll az elfogadott határozatban.
Petro Porosenko volt államfő keddi parlamenti beszédében bejelentette, hogy az általa vezetett Európai Szolidaritás párt frakciója felfüggeszti a parlamenti munka blokádját, és nem kérdőjelezi meg a jelenlegi vezetés legitimitását, beleértve Zelenszkij elnökét.
Az MTI beszámolója szerint Porosenko pártja február közepén döntött a parlamenti munka bojkottja mellett, tiltakozásul az ellen, hogy a volt elnököt szankciókkal sújtotta az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács.
Donald Trump amerikai elnök állítása szerint az ukrajnai háború befejezéséről szóló tárgyalások mellett „jelentős gazdaságfejlesztési megállapodásokról” is egyeztet Oroszországgal – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Ez a megállapodás, amely »gazdasági partnerség«, biztosítja, hogy az amerikai nép visszakapja az Ukrajnának küldött több tízmilliárd dollárt és katonai felszerelést, és segít az ukrán gazdaság növekedésének, ahogy ez a brutális és kegyetlen háború véget ér
– tette hozzá az amerikai államfő.
Donald Trump azt is elmondta, hogy „komoly tárgyalásokat” folytat Vlagyimir Putyin elnökkel „a háború befejezéséről, valamint a nagyszerű gazdaságfejlesztési megállapodásokról, amelyek az Egyesült Államok és Oroszország között jönnek létre”.
Mindig a békére kell törekedni, de olyan békére, amely igazságos, valódi és méltó – jelentette ki az Európai Parlament elnöke hétfőn, az ukrajnai háború kezdetének harmadik évfordulóján az MTI beszámolója szerint. Roberta Metsola kijelentette, hogy a béke szabadság nélkül nem béke. Európa tudja ezt – húzta alá.
A békének a „semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül” elvén kell alapulnia, mert a „mindig az erősnek van igaza” elv nem fogja tudni meghatározni az új világrendet – hívta fel a figyelmet. Ahogy Ukrajna a háború negyedik évébe lép, a megkezdett úton kell maradni – mondta. Túl kell kiabálni a hangoskodókat, és figyelni a közös célra: Ukrajna szabadságára, valamint Európa és a világ tartós békéjére – tette hozzá üzenetében az Európai Parlament elnöke.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!