Letekerik a fűtést a belga iskolákban
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Megszúrtak egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél, hajtóvadászat indult
- 18+Drogfüggő édesanya ölte meg két gyermekét Londonban
- Kreml: A Trump-kormányzat nem oroszbarát álláspontot képvisel
- A bécsi Védelmi Akadémia kutatója szerint Európának fel kell készülnie a legrosszabbra
- Megszólaltak Ferenc pápa orvosai: nincs túl a veszélyen a katolikus egyházfő
- Részleteket árult el Vlagyimir Putyin a mindenkit lázban tartó rakétájáról
- Az ukránok harcolni fognak a végsőkig, ezen Trump nyilatkozatai nem változtatnak
- 18+IDF: puszta kézzel gyilkolták meg a Hamász terroristái az elrabolt Bibasz testvéreket
- Ferenc pápa bizalmasa szerint bármikor dönthet a lemondásáról a katolikus egyházfő
- A világhírű filozófus szerint Donald Trump lépése miatt Vlagyimir Putyin egész Ukrajnát bekebelezheti
Tavaly év végén döntöttek úgy a belga fiatalok, hogy elegük van a felnőttekből, a politikusokból, meg persze ezek ígéreteiből és az utcára vonulnak a környezet védelme érdekében. Azt vállalták, hogy egészen a május végi európai parlamenti (és egyben belga általános) választásokig minden héten csütörtökön találkoznak a tüntetések brüsszeli kiindulópontjának számító Északi Pályaudvar előtt és átvonulnak a városon. Elkészültek a transzparensek, a jelszavak és megkezdődtek a tüntetések, most csütörtökön már ötödik alkalommal demonstráltak. Időközben a mozgalom országossá szélesedett, számtalan városban tartanak ugyanebben az időpontban megmozdulást. A február 7-i demonstráció 20 ezer embert mozgatott meg, a legtöbben az egyeteméről híres Leuvenben voltak, 10 ezres tömeg menetelt át a városon, míg Brüsszelben ötezren kiabálták a jelszavakat.
A mondandójuk lényege, hogy olyan uniós és belga intézkedéseket szeretnének, amelyeknek köszönhetően a Föld légkörének felmelegedése az iparosodás előtti mértékhez képest 1,5 fok alatt marad. A legnagyobb tüntetésen, amelyet nem csak a diákok szerveztek, január 27-én mintegy 70 ezren voltak. Akkor az Európai Parlament elé vonult a tömeg és kifejezetten az uniós döntéshozókat kérték számon.
Az iskolák rendkívül támogatóan állnak az akciókhoz, a diákokat elengedik tüntetni. Még az alsó tagozatosok is vonulhattak, ahol pedig nem tudták megszervezni az utazást, azokat az iskolákat a szülők közössége képviseli. A belga tanrendben egyébként a gyerekek napi szinten találkozhatnak környezetvédelemmel kapcsolatos témákkal, nem kell meglepődni a szülőknek, ha a gyerekek szelektív hulladékgyűjtésből írnak témazárót.
Nem mondhatjuk, hogy nem érte el a politikát a tüntetéshullám Belgiumban, hiszen – ahogy mi is megírtuk – az akcióba már belebukott a flamand környezetvédelmi miniszter, mert ellenőrizetlenül terjesztette azt az információt, hogy provokátorok akarják megzavarni a tüntetéseket. Vagyis Joke Schauvliege hazudott, két nap múlva pedig könnyeivel küszködve távozott posztjáról. Előtte azonban még meghirdette a Vastag Pulóver Napját, amelyhez nagyon sok flamand iskola csatlakozott. Ennek keretében az intézményekben a következő napokban letekerik a fűtést, csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást, jövő héten kedden pedig mindenki biciklivel megy iskolába.