Az azonos neműek házasságát minden tagállamnak el kellene ismernie, jelentette ki az Európai Bizottság első alelnöke. A holland Frans Timmermans – aki többek között az uniós alapjogokért felel – két nappal azelőtt beszélt erről, hogy az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága kimondta volna: a meleg pároknak alkotmányos joga házasságot kötni. A beszédet június 29-én szemlézte az EUobserver híroldal.
Európai bizottsági források nem tűnnek sem izgatottnak, sem különösebben gondterheltnek. Inkább mindenki előre néz, és a tárgyalások folytatásán gondolkodnak. Népszavazás lesz Görögországban a hitelező intézmények: az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ajánlatáról, ezt elfogadták Brüsszelben. Az EB elnöke, Jean-Claude Juncker már kampányba is kezdett: egy hatalmas kivetítőn egymásba olvadó görög és EU-s zászló előtt kérte a hellén népet, hogy szavazzanak igennel vasárnap.
Az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta az utolsó ajánlatot, amelyet Görögországnak tettek a hitelezői a június 30-án lejáró mentőprogram meghosszabbítására. A dokumentumot június 26-án este nyolc órára dátumozták.
Magyarország nem frontország, és a hazánkba érkező menekültek már nem az életükért futnak.
„Minden ügyben ügyvédi irodák, az igazságügyi minisztérium teljes fegyverzetben, felkészülve vívjuk ezeket a küzdelmeket” - válaszolta az EUrológusnak Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, ahol azt kérdeztük, elégedett, nyugodt-e a dohányellátásról szóló pályázat eredményével, vagy a várható bizottsági kötelezettségszegési eljárás hatására elképzelhető, hogy a pályázatot újra kell értékelni?
Azt is mondta, hogy ebben a témában több ilyen kötelezettségszegési eljárásról is lehet hallani.
Itt írtunk róla, hogy az Európai Bizottságnak fenntartásai vannak a dohánykereskedelem magyarországi szabályozásával kapcsolatban, és hamarosan hivatalos vizsgálatot, kötelezettségszegési eljárást indíthat az ügyben.
A csütörtöki EU-s csúcstalálkozó az első hivatalos fórum, ahol az állam- és kormányfők komolyan megtárgyalják a brit kormány kéréseit az EU átfogó reformjára. Úgy tudjuk, a tanácskozáson elindítják majd a vitát ezekről a reformokról, megegyeznek az alapelvekről, és lefektethetnek egy menetrendet, hogy mikorra szeretnének eredményt elérni. David Cameron az elmúlt hetekben négyszemközt beszélgetett már az állami vezetőkkel, Orbán Viktorral az emlékezetes rigai csúcstalálkozó idején egyeztetett.
„Megoldás lehet-e a határok lezárása?” - tette fel a kérdést a Külügyi és Külgazdasági Intézet június 24-én három szakértőnek. Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa szerint valódi megoldást biztosan nem, mert amíg valahol polgárháború van, onnan menekülni fognak, ezért helyben kellene ezeket a válságokat kezelni. Erre lenne jó az EU közös kül- és biztonságpolitikája, amelynek a megfogalmazása óta ez a célja. Közös európai megoldás kell, hirtelen lépések viszont nem, különösen anélkül, hogy bárkivel is konzultálnánk, mondta a biztonságpolitikai szakértő.
Ránk figyelnek a bevándorlásügyi EU-csúcs előtt.
Pár napja új radikális, EU-ellenes frakció alakult az Európai Parlamentben (EP). A brüsszeli sajtóban a Jobbik képviselőit is hírbe hozták az új képviselőcsoporttal, de a névsorból kedden kiderült: nem lesz magyar tagja a francia Nemzeti Front és a holland Szabadságpárt (PVV) vezetésével létrejött összefogásnak, melyhez az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és az olasz Északi Liga (Lega Nord) is több képviselővel csatlakozott.
Az EU-s pénzügyminiszterek tanácsa pénteken megszavazott egy 89 millió eurós plusz keretet a földközi tengeri bevándorlási válság kezelésére kötelezettségvállalások formájában, és 76,6 millió euróval növelte az erre a célra betervezett EU-s kifizetéseket. Az extra pénzt átcsoportotosításból teremtik elő, elsősorban olyan alapokból, amelyekben többlet halmozódott föl.
Nem született megállapodás a görög adósságválság ügyében az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek csütörtöki luxembourgi tanácskozásán, közölte Valdis Dombrovskis, az euró ügyeiért felelős európai bizottsági alelnök.
Ha nincs alku a görögökről, akkor „irányíthatatlan válság” jöhet, figyelmeztetett a görög központi bank. Ha nem sikerülne megegyezni, az „egy fájdalmas út kezdetét jelezné, amely kezdetben görög csődhöz és végül az ország kilépéséhez vezetne az euróövezetből, valamint - legvalószínűbben - az Európai Unióból”.
A hétfő délutáni találgatásokkal ellentétben nem lesz magyar tagja a francia nacionalista párt, a Nemzeti Front vezetésével megalakuló radikális jobboldali, EU-kritikus képviselőcsoportnak.
Egész hétvégén várták a görögöknek eddig mentőövet dobó intézmények, hogy tárgyaljanak az ország kritikus pénzügyi helyzetének megoldásáról, de nem volt miről beszélni – mondják Brüsszelben. A görög kormány egy konkrét tervvel és dokumentált javaslatokkal tárgyalt – állítják Athénban.
Beindultak az európai pártcsoportok Budapesten. A Fideszt is sorai között tudó Néppárt frakcióvezetői ülésére a szocialisták ezen a héten három napos tisztújító közgyűléssel kontráznak rá. Üzenni akarnak azzal, hogy a magyar fővárosba hozták a rendezvényt: ahogy Szergej Sztanisev, az Európai Szocialisták Pártjának (PES) elnöke fogalmazott, szeretnének kiállni a „demokratikus értékek védelméért” Magyarországon és kifejezni a szolidaritásukat az MSZP-vel.
Brüsszelben elutasították a görögök gazdasági reformlistáját, amiért cserébe végre hozzáférhetnének az uniós mentőcsomagjukból befagyasztott 7,2 milliárd euróhoz. Pierre Moscovici uniós gazdasági és pénzügyi biztos közölte a görögök küldöttségével, hogy „a legutóbbi javaslataik nem tükrözik a tárgyalások állását”, legalábbis ezt állította a Bizottság szóvivője. Margaritisz Szkínász szerint a labda Athén térfelén pattog.
Az Európai Parlament (EP) „elítéli a magyar kormány által kezdeményezett, a bevándorlásról szóló nyilvános konzultációt és az ahhoz kapcsolódó országos plakátkampányt, és hangsúlyozza, hogy a Magyarországon indított, a bevándorlásról és terrorizmusról szóló ezen konzultáció tartalma és nyelvezete felettébb félrevezető, elfogult és kiegyensúlyozatlan” – olvasható az EP szerda kora délután elfogadott állásfoglalásában.
Bepipult Jean-Claude Junker, az Európai Bizottság elnöke Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökre.
A barátom volt, a barátom most is. De hogy megmaradjon a barátság, minimális szabályokat be kell tartani
– figyelmeztetett az Európai Bizottság elnöke június 7-én, a hét legerősebb gazdaságú ország vezetőinek (G7) csúcstalálkozóján.
Junckernek abból lett elege, hogy szerinte a görög kormányfő két nappal korábban az athéni parlamentben hamis színben tüntette fel a Bizottság legutóbbi ajánlatát az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzcsapjának megnyitására.
A Fidesz európai parlamenti (EP) frakciója, a néppárti képviselőcsoport megírta a véleményét a májusi strasbourgi vitáról, amelyet a magyarországi helyzetről rendeztek. Akkori felszólalásában Orbán Viktor védte a tagállamok jogát, hogy akár a halálbüntetés bevezetéséről is vitázzanak, és visszautasította a vádakat, hogy a bevándorlásról szóló nemzeti konzultáció idegengyűlölő lenne. A vitát egy parlamenti határozattal fogják lezárni jövő héten, amelyhez minden EP-képviselőcsoport elküldi a véleményét. A néppárti véleményjavaslat elfogultnak és félrevezetőnek nevezi a konzultációt, és burkoltan lepopulistázza a Fidesz-kormányt.