„Amerika döntött. Gratulálunk Donald Trump elnök úrnak, valamint a Szenátus és a Képviselőház megválasztott tagjainak!” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke közösségi oldalán.
Az Amerikai Egyesült Államok hazánk egyik legfontosabb szövetségese és gazdasági partnere. A Tisza Párt készen áll a közös munkára az új amerikai adminisztrációval az országaink között fennálló kapcsolat további fejlesztésére
– tette hozzá a pártelnök egy képpel megtámogatva, amelyen fiaival látható a Fehér Ház előtt, 2022-ben.
Áder János Budapesten, a Magyar Nemzeti Bank szerdai konferenciáján szólalt fel, beszédében pedig kitért Donald Trump amerikai győzelmére is az MTI szerint. A volt államfő hangsúlyozta, hogy Trump elnöki tevékenységéhez a republikánusok szenátusi és képviselőházi győzelme jelentős mozgásteret biztosít a következő két évre.
Áder János komoly politikai teljesítménynek nevezte, hogy Donald Trump „a vele ellenséges médiafölényben aratott egyértelmű győzelmet”.
Az új elnök úgy nyert, hogy vele szemben celebek hada vonult föl, és nyolc éven át zajlott ellene lejárató kampány
– fogalmazott a volt államfő.
Az iráni kormány szerint nincs jelentős különbség aközött, hogy ki lesz az amerikai elnök – számolt be róla az iráni állami média nyomán a CNN.
A kormányszóvivő a lapnak úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok és Irán általános politikája változatlan, és az elnökválasztás erre nincs hatással.
Idén több nyugati országban tartottak elnök- vagy parlamenti választást,
amelyek többségében mindig a regnáló pártok vesztettek.
Legutóbb Japánban vesztette el parlamenti többségét a Liberális Demokraták, míg idén nyáron Franciaországban, valamint az Egyesült Királyságban is kikaptak az akkori kormánypártok.
De a lista még folytatható: Csehországban az önkormányzati és a szenátusi választásokon a Petr Fiala vezette kormánykoalíció pártjai szenvedtek súlyos vereséget, Litvániában 12 év után ellenzékbe vonul a Haza Szövetség kereszténydemokrata párt, Ausztriában az ÖVP helyett a szélsőjobboldali FPÖ győzött, míg Portugáliában az eddig kormányzó szocialisták vesztettek.
A legtöbb vereség a gazdaság helyzetével magyarázható.
Mindegyik országban a választók a zsebükben érezték az inflációt.
A Hamász iszlamista terrorszervezet szóvivője a Gázai övezetben Izrael által indított háború leállítását sürgette Donald Trump választási győzelme kapcsán – derül ki az MTI tudósításából.
Arra biztatjuk Trumpot, hogy tanuljon Joe Biden hibáiból
– üzente az Egyesült Államok következő elnökének Szami Abu Zuhri, a Hamász magas rangú tisztviselője, majd kifejtette, hogy a republikánus politikust azon kijelentései alapján ítélik meg, hogy amerikai elnökként órákon belül le tudja-e állítani a háborút a Gázai övezetben.
Az idei választáson nem kizárólag elnök- és parlamenti választásokat tartottak, hanem ezzel egy időben több államban az abortusz kérdéséről is tartottak népszavazásokat.
Összesen kilenc államban (Arizona, Colorado, Dél-Dakota, Florida, Maryland, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New York) az abortusz legalizálásáról, míg Nebraskában annak szigorításáról szavaztak.
A tíz népszavazásból hétben megerősítették az abortuszhoz való jogot,
miközben Floridában és Dél-Dakotában elbuktak a kezdeményezések, Nebraskában pedig szigorítottak a terhesség művi megszakításának lehetőségén.
Ahogy várható volt, a három elektori szavazattal rendelkező Alaszkát a republikánus Donald Trump nyerte, amivel tovább növeli győzelmének mértékét Kamala Harrisszel szemben.
Ahogy várható volt, Kamala Harris győzött Hawaiin, így ő szerezte meg az állam négy elektori szavazatát.
Ugyanakkor mivel a hét csatatérállamból négyben is Trump győzött, és a republikánus elnökjelölt megszerezte a győzelemhez szükséges 270 elektori szavazatot, így Harris ezzel a győzelemmel csak szépített.
Donald Trump sima győzelme az elemzők szerint nem a legjobb Oroszország és Vlagyimir Putyin számára, ugyanis a Kremlnek az kedvezett volna, ha polgárháborús hangulat alakul ki az Egyesült Államokban a szoros választási eredmény miatt.
Vlagyimir Putyin nem tervezi, hogy gratuláljon Donald Trump választási győzelméhez
– közölte Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő a TASZSZ szerint.
A szóvivő kifejtette, hogy egy „barátságtalan országról van szó, ami háborúban vesz részt ellenük”.
Donald Trump előnye Wisconsinban immáron behozhatatlan Kamala Harris demokrata elnökjelölt számára, így az északi állam megnyerésével
Donald Trump átlépte a 270 elektori szavazatot, azaz most már biztos, hogy ő lesz az elnök.
Ráadásul Trump a többi csatatérállamban is győzelemre áll:
Donald Trump a közösségi médiában közzétett új bejegyzésében gúnyolódott Kamala Harris híres szavain, amelyeket Joe Bidenhez intézett 2020-as győzelmük után. A februári Super Bowl eredményéhez kapcsolódóan Joe Biden egyik tweetjét reposztolva Trump azt írta: „Megcsináltuk, Joe!”
A megjegyzés egy 2020-as vírusvideóból származik, amelyben Harris pillanatokkal azután, hogy értesült a választási eredményről, felhívta Bident, hogy gratuláljon neki. A „Megcsináltuk, Joe!” rövid időn belül mém lett, amely végigsöpört az interneten, de most a republikánusok is ráugrottak, hogy megünnepeljék Trump győzelmét.
Ahogy Donald Trump egyre közelebb kerül a győzelemhez, a világ vezetői sorra köszöntik és gratulálnak neki. Orbán Viktor mellett többek között Benjamin Netanjahu, Emmanuel Macron és Volodimir Zelenszkij is gratulált a nagy visszatéréshez.
Mindeközben Kamala Harris és csapata már lemondtak a győzelemről, de egyelőre hivatalos nyilatkozatot nem tettek közzé. A nehéz helyzetet jól mutatja az alábbi fénykép, amelyen Harris eredményvárója látszik a washingtoni Howard Egyetemen. A helyszín teljesen kiürült még jóval azelőtt, hogy Trumpnak meglett volna a 270 elektori szavazata.
Donald Trump győzelmét árazza a piac, ez pedig a forint árfolyamára is hatással van, de Kamala Harris elnökké választása sem volna jobb hatással a hazai devizára – mondta az Indexnek nyilatkozó közgazdász. A magyar fizetőeszköz minden más valutával szemben beesett, rég nem látott mélységekbe kerülve. A csütörtöki Fed-kamatdöntés javíthat a helyzeten.
A teljes cikket ezen a linken tudják elolvasni.
Miután Donald Trump bejelentette választási győzelmét, sorra gratulálnak neki a világ vezetői.
Gratulálok a történelem legnagyobb visszatéréséhez! Az ön történelmi visszatérése a Fehér Házba új kezdetet jelent Amerika számára, és erőteljes újbóli elköteleződést az Izrael és Amerika közötti nagyszerű szövetség mellett
– jelentette ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a BBC szerint.
Ez hatalmas győzelem
– tette hozzá.
„Amerika döntött. Gratulálunk Donald Trump elnök úrnak, valamint a Szenátus és a Képviselőház megválasztott tagjainak!” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke közösségi oldalán.
Az Amerikai Egyesült Államok hazánk egyik legfontosabb szövetségese és gazdasági partnere. A Tisza Párt készen áll a közös munkára az új amerikai adminisztrációval az országaink között fennálló kapcsolat további fejlesztésére
– tette hozzá a pártelnök egy képpel megtámogatva, amelyen fiaival látható a Fehér Ház előtt, 2022-ben.
Oroszország amerikai nagykövetsége tagadta a vádakat, hogy Moszkva beavatkozott volna az amerikai elnökválasztásba, miután a hatóságok szerint a szavazóhelyiségek elleni álbombás fenyegetések Oroszországból származtak – számolt be a CNN.
Az FBI kedden megerősítette, a több állam szavazóhelyiségei ellen szóló bombafenyegetései valószínűleg orosz IP-címről származnak. Bár az FBI szerint egyik fenyegetés sem bizonyult hitelesnek, több szavazóhelyiség ideiglenes bezárására kényszerítettek.
Az amerikai hírszerzés a múlt hónapban úgy értékelte, hogy orosz ügynökök állnak egy hamis videó mögött, amely állítólag azt mutatta, hogy valaki október végén Pennsylvaniában megsemmisíti a levélben leadott szavazólapokat. A washingtoni orosz nagykövetség szerint az amerikai vádak „rágalmak és alaptalanok”.
Az »orosz machinációkra« vonatkozó minden célzás rosszindulatú rágalom, amelyet az Egyesült Államok belpolitikai harcában való felhasználásra találtak ki
– mondta a nagykövetség az állami RIA Novosztyi hírügynökség által közölt megjegyzésekben.
A nagykövetség közölte, „az amerikai tisztviselőkkel való kapcsolattartás során nem kapott semmilyen bizonyítékot, sőt még csak megkeresést sem a sajtóban terjesztett történettel kapcsolatban”, és „hisztériakeltéssel” vádolta az amerikai hatóságokat és a médiát a választásokkal kapcsolatos állítólagos orosz dezinformáció miatt.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki sajtótitkár a RIA Novosztyi szerint többször is tagadta, hogy Moszkva beavatkozott volna a választásokba, mondván, az állítások „teljesen alaptalanok”.
Donald Trump szinte biztosan megnyerte az amerikai választásokat, így Orbán Viktor után más országok vezetői is elkezdtek gratulálni a republikánus jelöltnek. Így tett Franciaország elnöke, Emmanuel Macron is, aki X-oldalán (korábbi Twitter) üzent Trumpnak.
Gratulálunk Donald Trump elnök úrnak. Készen állunk a közös munkára, mint az elmúlt években. Tisztelettel és ambícióval. A nagyobb békéért és jólétért
– fogalmazott Emmanuel Macron.
Donald Trump Floridában tartotta győzelmi beszédét, amelyet ebben a cikkben követhetett élőben és olvashatja vissza, amennyiben lemaradt volna róla. Trump mellett J.D. Vance alelnök és több képviselő is a pulpitushoz lépett néhány szó erejéig, miközben az elnök családja is a színpadon volt.
Ja. Pocsékabb lesz a világ most egy darabig Trumppal. De majd ezen is túl leszünk
– posztolta közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc egy élő videó keretében, ahol az eredményeket követi figyelemmel.
Az ABC szerint Harris connecticuti és New Jersey-beli győzelméhez sem férhet kétség, így Minnesotával együtt összesen még 31 elektori szavazatot húzott be Kamala Harris (hetet Connecticut, 14-et New Jersey és tízet Minnesota államért).
Jelenleg így az állás némileg szorosabb lett, 224 voksnál tart Harris, 267-nél Donald Trump.
Kamala Harris alelnök Minnesotában Tim Walz minnesotai kormányzóval közösen vitte az államot és a tíz elektori szavazatot – az előzetes várakozásoknak megfelelően –, meghosszabbítva ezzel a demokraták 52 évre visszanyúló győzelmi sorozatát. Walz választásával Harris olyan középnyugati kormányzót, veteránt és szakszervezeti támogatót választott, aki segített ambiciózus demokrata program megvalósításában államában, beleértve az abortuszjogok átfogó védelmét és a családoknak nyújtott bőkezű támogatást.
Richard Nixon 1972-es győzelme óta egyetlen republikánus elnökjelölt sem tudta megnyerni Minnesotát, bár Donald Trump 2016-ban közel járt ehhez, amikor mindössze 1,5 százalékponttal maradt el Hillary Clintontól. Az AP Harrist hirdette ki győztesnek.
Robert F. Kennedy jr. volt elnökjelölt megérkezett a Palm Beach-i Kongresszusi Központba, belépett és élénk léptekkel haladt a színpad közelébe a támogatók tömegei közt – számolt be az AP.
Trump azt mondta, hogy Kennedy szerepet játszik, amikor az egészségpolitikáról van szó, de nem részletezte, hogy mi lenne az. Kennedy, aki függetlenként indította el saját elnökjelöltségét, majd kiszállt a versenyből és Trumpot támogatta, a kampány utolsó szakaszában több gyűlésen is csatlakozott hozzá.
„A politika tapasztalati műfaj. Donald Trump első elnöksége alatt csúcson voltak a magyar–amerikai politikai kapcsolatok, a világ biztonságát fenyegető konfliktusok megoldásának terén a párbeszéd és a tárgyalások kerültek előtérbe” – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Az amerikai választók döntése nyomán jó reményünk lehet arra, hogy a magyar–amerikai politikai együttműködés újra csúcsformába kerül, hiszen hasonlóan gondolkodunk a békéről, az illegális bevándorlásról és a családok védelméről. S minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen!
– tette hozzá.
Búcsúzunk, Pressman nagykövet úr, hiányozni fog!
– írta közösségi oldalán angolul és magyarul is Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója a budapesti amerikai nagykövetnek, David Pressmannek címezve szavait. Jelen állás szerint ugyanis Trump nyeri a választást, így a demokraták nagykövete nagy valószínűséggel nem marad Magyarországon.
Az Index eredményváró műsorának vendége volt Yaro Patrice Amerika- és nemzetközi kapcsolatok szakértő, aki kifejtette, ugyan még nem hivatalos, de már szinte biztos Donald Trump győzelme.
Matematikailag még van, volt esélye Kamala Harrisnek, de politikai nézőpontból ez nem történik meg
– fejtette ki Yaro Patrice.
A külpolitikai szakértő szerint Donald Trump nemcsak éppen hogy megnyerte a választást, hanem hatalmasat nyertek a republikánusok is.
Nemcsak arról van szó, hogy Donald Trump nyert, hanem abban a hét, úgynevezett billegő államban is kifejezetten nagy többséggel nyert, ezért vagyunk abban a szerencsés helyzetben, hogy 8 órakor már tudunk eredményt hirdetni
– fogalmazott a szakértő, aki szerint ha szoros lett volna a választás, akkor heteket kellett volna várnunk az eredményre.
Yaro Patrice hozzátette, ezen felül a Szenátusban a republikánusok átvették a többséget, ami nagyon nagy fegyvertény, és a bár a képviselőházi eredményhirdetésre várni kell néhány napot, az eredmények tükrében nagyon nagy esély van arra, hogy ott is marad a republikánus többség, sőt még növelhetik is a többségüket.
Alaszkában is zárultak az urnák, és ezzel véget ért az amerikai elnökválasztás a szavazók részéről. Alaszka volt az utolsó, ahol államszerte folyt a szavazás, és várhatóan Donald Trump szerzi meg a három elektori szavazatot.
A szavazók még mindig leadhatják szavazataikat néhány olyan megyében, ahol hosszú sorok kígyóztak, vagy ahol a bíróságok elrendelték, hogy az urnák később is nyitva legyenek.
A Fox News után az ABC News szerint is Donald Trump nyeri meg Pennsylvaniát, amivel Trump jelenleg 266 elektori szavazattal rendelkezik – azaz már csak négy elektori szavazat kell a győzelméhez.
Pennsylvania mindkét jelölt számára kritikus volt, hiszen 19 elektori szavazatával az egyik legerősebb csatatérállam.
Ezzel biztos, hogy Harris már nem tud győzni.
Maine állam 2. kongresszusi körzetének választói, az állam két kongresszusi körzetéből a konzervatívabbnak számító körzetben a republikánus Donald Trumpnak adták szavazatukat. Maine egyike annak a két államnak, amely úgy osztja meg elektori szavazatait, hogy két szavazatot kap az egész államra kiterjedő győztes és egy-egy szavazatot az elért kongresszusi körzet győztese.
Az állam 2. körzete 2016-ban és 2020-ban is Trump mellett döntött. Az Associated Press szerint így tehát már 248 elektori szavazata van a volt elnöknek.
A Fox News már bejelentette, szerintük Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, miután a jobboldali tévécsatorna szerint Pennsylvaniát és Wisconsint is behúzta a korábbi elnök.
Mint korábban írtuk, a versenynek még nincs vége, ugyanakkor Harrisnek egyre kevesebb az esélye a győzelemre, mivel Pennsylvaniában a hátránya jelenleg túl nagy.
Amennyiben Trump valóban nyer, akkor Grover Clevland 1892-es győzelme óta ő lesz a második olyan elnök, akinek két ciklusa nem egymást követi.
Donald Trump egyre magabiztosabban vezet Kamala Harrisszel szemben, ez pedig kiül a támogatók arcára is: amíg a republikánusok kitörő örömmel fogadnak minden egyes behúzott államot és elektori szavazatot, addig a demokraták arcán a remény és a kétségbeesés vegyes színezete rajzolódik ki. A verseny azonban még tart, még nincs győztese az elnökválasztásnak.
A szavazókról galériánkat itt tudják böngészni.
Az Index eredményváró műsorának vendége volt Jeszenszky Géza, az Antall-kormány külügyminisztere, aki George W. Bush 2000-ben aratott győzelmével hozta párhuzamba az idei amerikai választásokat.
Az egykori külügyminiszter szerint a 2000-es választásokon nem volt annyira polarizálódott az amerikai választásokon, mint most, és bár vitatható volt az ifjabb Bush győzelme, hiszen csak 500 szavazattal győzte le demokrata ellenfelét, akkor „Al” Gore nem folytatta a jogi harcot az elnöki székért, hanem elfogadta a választói akaratot. Jeszenszky Géza megjegyezte, jelenleg úgy néz ki, hogy Trump sima győzelmet arat, de ha veszítene, ő biztosan nem fogadná el a választások eredményét.
„Most ez elképzelhetetlen volna, hiszen Trump teljesen nyíltan hirdette, hogy csak abban az esetben veszíti el a választást, ha csalás történik, vagyis Trump veresége esetén a szimpatizánsai kimentek volna az utcára, és polgárháborús helyzet alakult volna ki” – mondta Jeszenszky Géza.
Ez az egyetlen tényező, ami miatt azt lehet mondani, hogy a világ is örülhet Trump győzelmének
– jelentette ki az egykori külügyminiszter.
Pennsylvaniában a szavazatok 90 százalékos feldolgozottságánál jelenleg Donald Trump vezet 3 százalékponttal, csaknem 221 ezer szavazattal. Matematikailag még nem dőlt el a verseny,
ugyanakkor egyre kevesebb az esélye, hogy Harris behúzza Pennsylvaniát.
A Politico információi szerint ugyanis az állam demokrata bástyájának számító Philadelphiában mindössze 37 ezer levélszavazat maradt, miközben Harris abban reménykedett, mint négy éve Joe Biden: miközben az állam rurális részein Trump szerzi a szavazatok többségét, addig a nagyvárosokban a demokraták akkora előnnyel győznek, ami felülmúlja ezt.
Azonban idén ez elmaradt, sőt a Fox News szerint már Pennsylvaniát biztosan az egykori elnök nyeri, miközben mások szerint ez még nem eldönthető.
Amennyiben Trump behúzza Pennsylvaniát, Harrisnek lényegében nem marad esélye a győzelemre.