Könnyen lehet, hogy a demokrata és a republikánus oldalon is vereséget szenved az éllovas Hillary Clinton és Donald Trump, ugyanis a felmérésekben ellenfeleik vezettek a kedden Wisconsinban tartott előválasztás előtt. Az sem kizárt azonban, hogy szoros legyen a vége, miközben Wisconsin fontos állomás a két hét múlva következő New York előtt.
Mindenkinek van, valakinek több is – kezdődik a Bloomberg akcentusról szóló videója. Azért Hillary Clintont választották példának, mert jó 30 évet töltött a rivaldafényben, részben saját jogán, részben Bill Clinton arkansas-i kormányzó (1979–81, 1983–92), majd amerikai elnök (1993-2001) feleségeként.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága nem hagyta jóvá a republikánusok javaslatát a választási körzetek átrajzolására. Továbbra is a lélekszám alapján húzzák majd meg a körzethatárokat, nem pedig a szavazatra jogosultak száma alapján.
Diego Reyna kitett egy mexikói zászlót Donald Trump egyik vancouveri felhőkarcolójára Kanadában, a 2011 óta kanadai állampolgársággal rendelkező mexikói férfi így akart demonstrálni a bevándorlásellenes nézeteiről híres milliárdos ellen, írja a BBC.
Nem jó hír Bernie Sandersnek, hogy a Demokrata Párt helyi vezetése elkövetett egy adminisztrációs hibát, ezért a szenátor neve nem lesz rajta a washingtoni szavazólapokon. A hiba annyi volt, hogy a párt egy napot csúszott egy hivatalos papír benyújtásával.
A Fehér Ház elítélte Donald Trump republikánus elnökjelölt-aspiráns keddi kijelentését, miszerint azzal kellene az Észak-Korea miatt az Egyesült Államokra neheződő katonai nyomást enyhíteni, hogy Dél-Koreát és Japánt atomfegyverek kifejlesztésére sarkallják, írja az MTI.
A floridai rendőrség könnyű testi sértés gyanújával vádat emelt a republikánus elnökjelöltségért folyó küzdelemben élen álló Donald Trump kampányfőnöke ellen, írja a Politico. Trump kampányának szóvivője azt állította, hogy Corey Lewandowski teljes mértékben ártatlan, és ártatlannak vallja majd magát.
Michael Hayden, a CIA volt igazgatója szerint az elnökjelölt-aspiránsok közül a demokrata párti Hillary Clinton a legfelkészültebb nemzetbiztonsági kérdésekben, a republikánus táborban pedig szerinte John Kasich ohiói kormányzó van leginkább képben – írja az MTI a Politico interjúja alapján.
Nem akarok sem jobbról, sem balról politikust megnevezni, de aki a legfelkészültebb és az első naptól készen áll: Hillary Clinton
– mondta Hayden, aki amúgy meggyőződéses republikánus, és a Politico állítása szerint nem híve és nem támogatója a volt külügyminiszternek, sőt, fontos ügyekben kifejezetten bírálta is Clintont. Ennek ellenére azt állította, hogy azon néhány alkalommal, amikor személyesen is találkozott vele, nagy benyomást tett rá.
Mindhárom szombaton szavazó államban nagy fölénnyel tudott nyerni Bernie Sanders vermonti szenátor, amivel három hete elért michigani meglepetésgyőzelme óta először tudott megint lendületet venni. Erre nagy szüksége is volt, hiszen messze le van maradva a nagy esélyes Hillary Clinton mögött a demokrata jelöltségért folyó előválasztáson, és még a neki kedvező államok megnyerésével sem tudott lényegesen közelebb kerülni a jelöltséghez szükséges delegáltakban.
Egy új kampány arra szólít, hogy ne randizzanak és ne szexeljenek olyan emberekkel, akik Donald Trumpra szavaznak, így próbálnak szavazatokat megvonni a republikánus jelölttől.
A Huffington Post szerint a Vote Trump, Get Dumped (Trumpra szavazol? Ki vagy rúgva!) nevű kezdeményezésnek weboldala is van. Azt írják, aki Trumpra szavaz, egyetért a nők elleni szexista, perverz, követelő, visszamaradott, támadó bánásmóddal, ezért amíg nem győzik le a jelöltet, nem fekszenek le, nem randiznak Trump-szavazókkal. "Négy év Trump vagy négy év szex, dönts okosan!" - szól az egyik szlogenjük.
A kampánynak már 50 ezer követője van Instagramon és Twitteren.
Én a végsőkig kitartok Trump mellett – nyilatkozta a férfi, aki hónapokon belül meg fog halni egy petárda-balesetben.
Ez a címe annak a cikknek, amiben az amerikai Hírcsárda, a The Onion kifigurázza Donald Trump szavazóit. A kamucikkben nyilatkozó kamuszavazó egy dagadt vidéki bunkó, aki imádja a pankrációt, teherautósofőrként dolgozik, a kedvenc hobbija pedig az, hogy stoptáblákra lövöldözik a kocsijából és petárdákat robbantgat a hátsó kertben, amíg a hobbijaiba elkerülhetetlenül bele nem hal. De addig is bőszen hajtogatja, hogy a washingtoni politikusok mind hazudnak, Trump viszont nem fél elmondani az igazat.
Ez nyilván egy paródia, de sokat elmond arról, hogyan tekint az amerikai közvélemény Trump támogatóira, már ha röhögni akar rajtuk. Aki viszont inkább pánikolni szeretne – ők egyre többen vannak, ahogy Trump államról államra masírozik az elnökjelöltség felé – az röhejes redneckek helyett kaszát élező rasszista hordákat lát Trump mögött.
De kiknek köszönheti valójában Trump a sikerét, mit szeretnének igazából a szavazói és miért forgatják föl fenekestül az amerikai politikát?
Nem rajta múlik, hogy az Egyesült Államok háborúba kezd-e, hogyan viszonyul Barack Obama a bevándorlókhoz, vagy hogy az elnök odaszól-e Donald Trumpnak. Nem hallani a nevét, amikor a befolyásos kampánygurukról, vagy Barack Obama tanácsadóiról, miniszterré előlépő bizalmasairól esik szó. Mégis, nélküle az összes nehéz döntés meghozása hirtelen még nehezebb lenne, hiszen az egyébként fel sem merülő mindennapi bosszúságok vonnák el Obama figyelmét.
Egy amerikai elnök programja már-már elképzelhetetlenül sűrűnek és kacifántosnak tűnhet, ritka kivételektől eltekintve mégsincsenek fennakadások és döccenők benne. Az előre lebeszélt programokra Obama nem sokkal előbb, és nem is később, hanem pontosan időben odaér, ha pedig történik valami váratlan a világban, akkor rövid időn belül előáll, és reagál.
Autókhoz láncolták magukat Trump-ellenes tiltakozók az arizonai Phoenix városának közelében, így zárták el a milliárdos kampánygyűlésének helyszíne, Fountain Hills városka felé vezető utakat, írja az MTI. A republikánus elnökjelölt hívei és a protestálók összeverekedtek (így történt már péntek este is Salt Lake Cityben), a rendőrök választották szét a verekedőket, öt Trump-ellenes tüntetőt őrizetbe vettek.
A 2012-es republikánus elnökjelölt Mitt Romney bejelentette, hogy Ted Cruz texasi szenátor mellett kampányol majd a kedden szavazó Utah-ban, amivel egyértelműen az a célja, hogy az összesítésben vezető Donald Trump ne szerezhesse meg az elnökjelöltséghez szükséges 1237 delegáltat a júliusi jelöltállító gyűlés előtt. Egy ilyen esetben nyílt konvenció következne, ahol az első, sikertelen szavazás után bárkinek lehetne esélye a jelöltség megszerzésére.
A legsikeresebb szólal meg a legegyszerűbben a republikánusok előválasztásán – mutatta ki a Carnegie Mallon egyetem elemzése. Eszerint Donald Trump 11 éveseknek is érthető módon fogalmaz, míg ellenfelei, Ted Cruz és a küzdelmet floridai veresége után feladó Marco Rubio kicsit feljebb mentek: 11-14 évesek számára érthető szerkezeteket és 13-16 éves szintnek megfelelő szókészletet használtak.
Donald Trump megválasztása közepesen komoly kockázatot jelentene a világ számára - ez áll az Economist csütörtökön április havi kockázat-előrejelzésében (amit nem a lap újságírói, hanem az Intelligence Unit nevű önálló elemzőegység állít össze). A 25 fokozatú skálán a republikánus elnökjelöltség felé menetelő ingatlanmágnás 12 pontot kapott - ezzel egy szintre került a dzsihád globális gazdaságra tett bénító hatásával.
Hillary Clinton ennél jobban nem nagyon szerepelhetett volna, de Donald Trump is nagyot nyert a demokraták és a republikánusok előválasztásának második szuperkeddként is emlegetett keddi fordulóján, amikor öt államban, köztük a november 8-i elnökválasztáson is kulcsfontosságú Floridában és Ohióban szavaztak a pártok jelöltjeiről. A szuperkedd után a második legtöbb delegáltat is kiosztották, de szimbolikusan is fontos fordulóról volt szó, ami az egyik republikánus elnökjelöltnek a végállomást is jelentette. Percről percre itt olvashatja vissza az eseményeket>>>
Nagyon fontos államokban szavaznak kedden a demokrata és a republikánus előválasztáson. Több republikánus jelölt sorsa is az eredményektől függ, Donald Trump pedig akár jókora előnybe kerülhet. A demokratáknál az a kérdés, hogy Hillary Clinton az előnye növelése mellett viszi-e a novemberi elnökválasztáson is fontos összes államot, vagy tud-e meglepetésgyőzelme után megint több helyen fordítani Bernie Sanders. A szuperkedd után most osztják ki a legtöbb delegáltat, de a republikánusoknál talán a március 1-jei szavazásoknál is fontosabb állomásához ért most az előválasztás.
Nagyon fontos szakaszához érkezik kedden az amerikai előválasztási küzdelem. A demokratáknál és a republikánusoknál is olyan meghatározó államokban szavaznak, mint Florida, Ohio, Illinois, Missouri és Észak-Karolina, emellé pedig még a második legtöbb delegáltat is kiosztják a szuperkedd után.
A fontos új forduló előtt, az előválasztó államok közel felét magunk mögött tudva térképen mutatjuk meg, hogyan szerepeltek eddig az egyes jelöltek, de azt is megnézheti, a hátralévő államokban mikor szavaznak majd.
Marco Rubio még elkönyvelhetett egy győzelmet a keddi nagy összecsapás előtt, szombaton megnyerte a fővárosban, Washingtonban rendezett kaukuszt. A floridai szenátor szoros csatában győzte le John Kasich ohiói kormányzót, akinek a túlélése szintén a keddi előválasztásoktól függ majd.
Donald Trump ingatlanmágnás és republikánus elnökjelölt-aspiráns az amerikai televíziók szokásos vasárnap délelőtti politikai vitaműsorainak mindegyikében szerepelt, és mindenütt a kampányrendezvényein egyre gyakrabban eluralkodó erőszakkal kapcsolatban kellett magyarázkodnia, írja az MTI.
Nagyon beégett Hillary Clinton, amikor szombaton az egészségbiztosítási reform iránti elkötelezettségben akarta ledorongolni a még mindig meglepően jól szereplő kihívóját, Bernie Sanderst.
"Sem Európa, sem az Egyesült Államok nincs felkészülve egy olyan elnökre, akinek az én szememben, semmilyen nemzetközi tapasztalata nincsen" - mondta szombaton a német politikus az I-télé francia hírtelevíziónak adott interjúban.
Trump olyan emberekhez tartozik, amilyeneket jól ismerünk Európában is, akik bármit megtesznek bűnbaknak, de soha nem szolgálnak konkrét megoldással
- mondta Schulz, párhuzamba állítva az Európai Unióban tapasztalható "vad populizmust" a Republikánus Párt vezető elnökjelölt-aspiránsának javaslataival.
Trump kezeiben "azon politikai és katonai eszközök ereje, amelyekkel az Egyesült Államok rendelkezik, lehetőséget teremtenének számára valós opciókra nagyon veszélyes döntésekhez" - tette hozzá Martin Schulz. Az Európai Parlament Elnöke egyértelműen jelezte, hogy Hillary Clinton demokrata jelöltet, volt külügyminisztert támogatja.
Lemondta Chicagóban tervezett kampányrendezvényét a Republikánus Párt vezető elnökjelölt-aspiránsa, Donald Trump pénteken, mert a jelenlévők között összetűzések törtek ki, írja az MTI.
Donald Trump több ezer híve gyűlt össze a chicagói rendezvény helyszínén - az Illinoisi Egyetemen -, ám megjelentek Trump-ellenes jelszavakat skandáló tüntetők is. Az elnökjelölt-aspiráns hívei és ellenzői nemcsak kiabáltak és táblákat emeltek a magasba, hanem össze is verekedtek. A tömegjelenet mintegy fél órája tartott, amikor megjelent a helyszínen Trump kampányának egyik munkatársa és közölte, hogy a rendezvényt biztonsági okok miatt elhalasztják.
A Trump-ellenes tábor azonban tovább tüntetett. Ekkor a rendőrség - a komolyabb összecsapások elkerülése érdekében - közbeavatkozott és feloszlatta a tüntetést. Helyszíni beszámolók szerint a Trump ellen tüntetők elsősorban afroamerikaiak és spanyol ajkú amerikaiak voltak, akik rasszizmussal és kirekesztéssel vádolták Donald Trumpot. A milliárdos üzletember sok híve pedig amiatt kesergett, hogy elnapolták a rendezvényt, ezt ugyanis úgy élték meg, mintha a tüntetők győztek volna.
A rendőrség korábbi információival ellentétben Donald Trump chicagói kampányrendezvényén mégis voltak sebesültek és letartóztatások. Donald Trump az MSNBC televíziónak adott nyilatkozatában elítélte az erőszakot, s úgy fogalmazott, hogy ami történt, az "magáról a társadalomról" jelez valamit.
Szombaton délelőtt blogján Trump azt írta: a chicagói tüntetők szervezett csoportokban érkeztek, és semmibe vették az amerikai alkotmány első kiegészítését. Ez az alkotmány-kiegészítés garantálja a szólás-, és gyülekezésszabadságot. A New York-i üzletember még hozzátette: a Chicagóban történtek mozgósították Amerikát.
Donald Trump rendezvényein az elmúlt napokban nem egyszer tört a felszínre elégedetlenség, rasszista felhangokkal tűzdelt feszültség. Csütörtökön az egyik kampánygyűlésen letartóztattak egy Trump-párti férfit, mert belerúgott egy afroamerikai férfiba, aki Trump ellen tüntetett a nagygyűlésen.
Donald Trumpot pénteken támogatásáról biztosította korábbi vetélytársa, Ben Carson sebészprofesszor. Carson a múlt héten szállt ki az elnökjelöltségért folyó küzdelemből. Úgy fogalmazott, hogy Trumpnak "van esze" s bár a kampányban harcias, nemegyszer durva is volt, de az amerikaiaknak módjuk lesz megismerni őt a kedvesebb oldaláról is.
Heves összecsapások és durvább személyeskedés nélkül ment le csütörtökön Miamiban a republikánus elnökjelöltek vitája, az egyik utolsó az előválasztási szezonban. Március 15-én öt államban tartanak előválasztást: John Kasich-on, az ohiói kormányzón és Marco Rubión, a floridai szenátoron is nagy lesz a nyomás, hogy hozzák a győzelmet a saját államukban.
Nem mondjuk, hogy feltétlen összefüggésben van a több mint egy hónapja élesben zajló amerikai előválasztások alakulásával, de mégis látványosan most javult a RealClearPolitics összesítésében is pozitívra Barack Obama munkájának megítélése.
A demokratáknál nagy meglepetést hozott a michigani előválasztás, ahol a felmérések egyértelműen az elnökjelöltségre nagy esélyes Hillary Clinton győzelmét jelezték, végül azonban hajszállal kihívója, Bernie Sanders vermonti szenátor tudott nyerni. A republikánusoknál viszont a várakozásoknak megfelelően szerepelt Donald Trump, rajta kívül csak az elmúlt szavazásokon első számú ellenfelévé előlépő Ted Cruz texasi szenátor nyert államot.
Mindkét oldalon nagyon fontos volt a keddi eredmény az egy hét múlva következő államok, többek között Florida, Ohio és Illinois előtt, azok ugyanis már sok mindent eldönthetnek.
Elkezdték bevetni az igazi nagyágyúkat a republikánus elnökjelöltek. Nemrég John Kasich mellett állt ki publikusan Arnold Schwarzenegger volt kaliforniai kormányzó és Terminátor, most pedig Ted Cruz kampányához csatlakozott egy legalább ekkora hatású figura. Az olyan népszerű filmjei, mint a Karatés védőangyal, Egyszemélyes hadsereg és az Országúti bunyós miatt is ismert hivatásos pörgőrúgó, Chuck Norris lesz Cruz vendége. Nem ez az első alkalom, hogy Walker, a texasi kopó kiáll egy politikus mellett, 2008-ban Mike Huckabee kampányát támogatta.
A Huffington Post szerint a techvilág nagykutyái is találkoztak a republikánus párt vezetőivel, szenátoraival és néhány milliárdossal egy Georgia tengerpartjának közelében található magánszigeten múlt hétvégén. A beszámoló szerint a fő téma az volt, hogyan állíthatnák meg a leghatékonyabban Donald Trump diadalmenetét. Az American Enterprise Institute által szervezett World Forumon részt vett Tim Cook, az Apple vezérigazgatója, a Tesla- és SpaceX-főnök Elon Musk, és Larry Page, a Google társalapítója.