Saját véleményoldalán, a BloombergView-n jelentette be New York korábbi polgármestere, Michael Bloomberg, hogy a hosszas készülődés ellenére mégsem indul az amerikai elnökválasztáson, mert nem szállhat be olyan harcba, ami végül Trump győzelméhez vezethet.
Érthetetlen módon viszonylag régóta nem jött ki friss közvélemény-kutatás a republikánus elnökválasztási küzdelemben sorsdöntőnek várt floridai előválasztás állásáról, most viszont igen.
Bernie Sanders hétfői michigani kampánygyűlésén szóba hozta a drogkérdést, ráadásul általános véleményén kívül személyes tapasztalatait is megosztotta a közönséggel. Hillary Clinton vetélytársa a demokrata elnökjelöltségért elmondta, minden eszközzel küzdenünk kell az ellen, hogy a gyerekeink heroinfüggők legyenek, de a marihuána nem egyenlő a heroinnal.
Miközben a magyar közvélemény a Kubatov Gáborhoz több szálon kötődő kopaszokkal és a választási iroda előtti botránnyal volt elfoglalva, a Fidesz alelnöke az Egyesült Államokban testközelből figyelte az elnökjelölti kampányokat és próbált kapcsolatokat építgetni a reményei szerinti majdani elnök stábjával.
A Fidesz vezetésének ugyanis van arról egy elképzelése, hogy melyik elnökjelölttel járnának a legjobban, és kivel a legrosszabbul. A helyzet azonban jóval bonyolultabb, mint elsőre látszik: a Fehér Házért folyó verseny pont nem úgy alakul, ahogy azt a magyar kormánypártban szeretnék, és ha úgy is alakulna, akkor sem biztos, hogy annyira jól járnának a favoritjukkal. Elmagyarázzuk, hogy miért.
A volt kaliforniai kormányzó, most pedig újból színész Arnold Schwarzenegger is előállt, és a Snapcheten jelentette be, hogy teljes mellszélességgel kiáll az egyik republikánus elnökjelölt mellett. „John Kasich legyen a következő republikánus elnökjelölt, és az Egyesült Államok következő elnöke" – mondta, majd a telefont továbbforgatva mutatta be mosolygó választottját: „Itt is van."
A szuperkedd hetében több amerikai oldalon mini szuperszombatnak nevezett előválasztási forduló legnagyobb nyertese egyértelműen a Tea Party-vonalat képviselő Ted Cruz texasi szenátor lett, aki két államot nagy fölénnyel megnyert, másik kettőben pedig feljött a republikánus versengést vezető Donald Trump nyakára, miközben a szintén a milliárdost legyőzni képes jelölt szerepére hajtó Marco Rubio megint rosszul szerepelt.
A demokratáknál a várakozásoknak megfelelően alakult minden, a jelöltség felé menetelő Hillary Clinton nagyon megnyert egy sok delegáltat adó déli államot, Bernie Sanders vermonti szenátor pedig két neki kedvező másik begyűjtésével tartotta életben reményeit.
Az Independent szerint az Anonymous hackercsoport tagjai feltörték Donald Trump telefonjának hangpostáját. Az üzenetekben a baloldali sajtó több vezető személyisége nyilvánít köszönetet neki támogatásáért, dicsérik és áradoznak róla.
A Gawker szerezte meg az üzeneteket a 4chan /b/ fórumáról, és ugyan nem száz százalékig biztos, hogy valódiak, úgy vélik, eredetinek látszanak.
Az Anonymous már decemberben hadat üzent a republikánus elnökjelöltnek, amiért azt ígérte, hogy a muszlimok nem léphetnek majd be az USA területére.
A felvételeken az MSNBC riporterei, Mika Brezinski és Joe Scarborough is hálálkodik neki egy jótékonysági esemény miatt. Scarborough azt mondja: "Annyira hálásak vagyunk mindenért, Donald, csak fel akarjuk hívni Önt, és elmondani, milyen sokat jelentett ez nekünk".
Az egyik februári MSNBC-interjúról egy olyan felvétel szivárgott ki, amin Trump arra kéri a tévéseket, hogy "jó fényben tűnjünk fel" vagy hogy "ne kérdezzenek túl nehezeket", amikor Brezinski megkérdezi, hogy kérdezheti-e a bevándorlási politikájáról.
A szintén az MSNBC-nél dolgozó Tamron Hall egy üzenetben azt meséli el, hogy vesz egy Gucci-ruhát, ami 3000 dollárba kerül, de felhasználja a Trumpnak járó kedvezményt, és így olcsóbban jut hozzá.
Trump a liberális médiát többször hazugnak, gyomorforgatónak nevezte, és elhatárolódott tőle, ezért felettébb kínosak számára a kiszivárgott felvételek.
A szuperkedd utáni első tévévitán egy megfogyatkozott és elkeseredett republikánus mezőny állt a kamerák elé. A nemrég még Donald Trump kihívójának tekintett Marco Rubiót sokan már temetik, miután csak Minnesotában tudott nyerni március 2-án, Ben Carson két napja visszalépett, a republikánus pártelit pedig tegnap úgy indított egy utolsó nagy rohamot Trump ellen, hogy egyik versenyben maradt jelölt esélyeiben sem bíznak már igazán.
Az amerikai igazságügyi minisztérium mentességet biztosított Bryan Paglianónak. Ő volt a külügyminisztérium informatikusa, aki 2009-ben segített Hillary Clintonnak az azóta nagy botrányt kavart privát emailszerver felállításában és üzemeltetésében.
Pagliano egyúttal bejelentette, hogy együttműködik az FBI-jal a nyomozásban, amelyben azt próbálják kideríteni, hogy a volt külügyminiszter visszaélt-e vagy gondatlanul kezelt-e minősített kormányzati információt. Clinton szóvivője, Brian Fallon azt mondta, örülnek, hogy Pagliano az együttműködés mellett döntött, miután korábban az ötödik alkotmánykiegészítésre hivatkozott, amely szerint nem kötelezhető arra, hogy önmaga ellen tanúskodjon.
A republikánus elnökjelöltségre pályázó milliárdos menetelését szörnyülködve figyelő republikánus vezetők egy része úgy tűnik, elszánta magát, hogy rohamot indítson a szuperkedden 11-ből 7 államot megnyerő Donald Trump ellen. Mitt Romney, a 2012-es republikánus elnökjelölt minden eddiginél keményebben kiosztotta Trumpot a Utah-ban tartott beszédében. (CNN)
A Donald Trump győzelmét hozó szuperkedd után négyszemélyesre szűkül majd a republikánus mezőny, miután Ben Carson visszavonult idegsebész is kiszáll a versengésből. Az eddig szavazó összes államban leszereplő Carson nem lát már utat maga előtt, ezért a csütörtök esti tévévitán már nem vesz részt, de hivatalosan majd pénteken jelentheti be visszalépését.
Hillary Clinton és Donald Trump is megerősítette előnyét a pártjuk elnökjelöltségéért folyó küzdelemben a fontos fordulópontot jelentő szuperkedden. A demokrata és a republikánus oldalon is egyszerre szavaztak 11 államban, így az eddig egy-egy államra koncentráló versengés hirtelen országossá szélesedett ki.
Mindketten jóval több delegáltat gyűjtöttek, mint riválisaik, és az sem volt véletlen, hogy a győzelmi beszédeikben már egymást is bőven támadták. Az előválasztás folytatódik, de várhatóan mindketten egyre inkább koncentrálnak egymásra is a következő hetekben a minden bizonnyal tényleg sorsdöntő, március 15-én szavazó államok előtt. A szuperkedd eseményeit itt olvashatja vissza percről percre>>>
A fontos fordulópontot jelentő szuperkeddhez érkezett az amerikai előválasztási küzdelem, aminek végén júliusban majd a demokraták és a republikánusok is döntenek arról, melyik jelöltek képviseljék pártjukat a november 8-i elnökválasztáson. A szuperkedden mindkét oldalon egyszerre szavaznak 11 államban, így az eddig egy-egy pontra koncentráló versengés hirtelen országossá szélesedik ki Alaszkától Vermontig.
A republikánusoknál Mitt Romney legutóbb lényegében a szuperkedden biztosította be jelöltségét 2012-ben, és még ha most nem is lesz várhatóan ennyire sorsdöntő, de Hillary Clinton és Donald Trump is arra készül, hogy különböző mértékben, de bebetonozza előnyét. A szuperkedd után pedig hamar felgyorsul majd az eddig szimbolikus győzelmekről, és fontos második helyekről is szóló előválasztás.
Az amerikai előválasztási kampányban már eddig is rengeteg emlékezetes fordulat történt, és még mindig 9 hónap van hátra addig, hogy az amerikaiak november 8-án tényleg döntsenek arról, ki legyen Barack Obama utódja a Fehér házban. Az viszont már most biztos, hogy
amiben a jelöltek már most majdnem egymilliárd dollárt kalapoztak össze, amit persze el is fognak mind költeni. A jelöltek mind kinyújtották a markukat, abba pedig eddig soha nem látott vehemenciával öntik bele a pénzt a milliomos üzletemberek, cégek, különböző lobbiszervezetek, és persze az egyszerű szavazók is beledobnak egy kis aprót. De ki fizet a világ legnagyobb politikai kampányáért, és hogyan teheti meg ezt egyáltalán? A március 1-jei szuperkedd előtt megnéztük, ki, hogyan, mennyit és kinek adott eddig az amerikai elnökválasztási kampányban, amiben vannak azért olyan kuriózumok is, mint hogy az egyik jelölt, Donald Trump nagyrészt önmaga finanszírozta magát.
A szuperkeddet is a legjobb helyzetből váró Donald Trump egyértelműen az amerikai elnökválasztási kampány, sőt, az egész amerikai politika legszórakoztatóbb figurája – igaz, politikai ellenfeleinek, meg úgy általában a republikánus pártnak egyre kevésbé őszinte a mosolya a produkcióit látva. Az ingatlanmilliárdos-valóságshowsztár amellett, hogy folyamatosan vérig sérti a riválisait, és olykor a saját támogatóit is, magabiztosan vezet a republikánus elnökjelöltségért vívott versenyben. A nagyotmondási versenyben néha persze beleszalad a késbe, ilyen volt például, amikor a múlt héten a Merriam-Webster szótár kiadója élcelődött a helyesírási hibáin. Az eddigi messze legviccesebb eset azonban most hétvégén történt.
Hillary Clinton a felmérésekben jelzettnél is nagyobb különbséggel nyerte meg a demokraták dél-karolinai előválasztását, erre építve pedig nagy előnyből fordulhat rá a szuperkeddre, ami három nap múlva lesz. Akkor egyszerre 11 államban küzd meg egymással a demokraták elnökjelöltségéért versengő volt first lady és kihívója, Bernie Sanders vermonti szenátor.
„Ezzel üzenetet küldtetek – ha összefogunk, akkor nincs előttünk legyőzhetetlen akadály" – mondta támogatóinak dél-karolinai győzelmi beszédében. „Nem kell újra naggyá tennünk Amerikát, Amerika most is az" – üzent Donald Trump kampányszlogenjére utalva a milliárdosnak is, aki a republikánusok közül a legkedvezőbb helyzetből várja a szuperkeddet.
Az elsőként előválasztó négy államból februárban hármat megnyerő Donald Trump megint tett róla, hogy a hírek ne sokáig szóljanak a csütörtöki vitán a milliárdos betámadó Marco Rubióról. Pénteken a két hete még szintén a republikánusok elnökjelöltségéért versengő, de aztán a kampányát felfüggesztő Chris Christie-vel együtt jelent meg, és a New Jersey-i kormányzó bejelentette, hogy innentől Trumpot támogatja.
„Pompásan szórakozunk itt a pódiumon, nem?” – kérdezte egy ponton Trump, akit üzletemberi múltja, kirívó önimádata, köpönyegforgatása és elnagyolt szakpolitikai tervei miatt támadtak. De a BBC értékelése szerint egyszerűen arról van szó, hogy Rubio és Cruz kezdi megemészteni: Trump tényleg befutó lehet a versenyben, és azelőtt kell kiütni a nyeregből, mielőtt próbálkozásaik kétségbeesett kapálózásnak tűnnek.
A flordiai szenátor Marco Rubio, aki a pártelit számára elfogadható alternatívaként próbálja pozicionálni magát, feltette a sokat idézett szónoki kérdést:
Hol lenne Donald Trump, ha nem örökölt volna 200 millió dollárt? Karórákat árulna Manhattanben.
Donald Trump támogatóinak 20 százaléka gondolja azt, hogy a feketéket nem kellett volna felszabadítani a rabszolgaság alól - írja Vox.com egy felmérésre hivatkozva, amit a YouGov és az Economist közösen készített el januárban. A kérdés, amire 10-ből 2 Trump-szavazó nemmel válaszolt, így hangzott: „elfogadja-e azt a rendeletet, amellyel a központi kormány ellen lázadó államokban felszabadították a rabszolgákat?". Az is kiderül, hogy a Trump-szavazók 17 százaléka válaszolta azt, hogy bizonytalan a kérdésben.
A szombati dél-karolinai előválasztás után kedden Nevadában is nagyon biztosan győzött Donald Trump, így négyből három győzelemmel érkezik az egy hét múlva tartott szuperkeddre, amikor majd 12 államban szavaznak egyszerre a Republikánus Párt elnökjelöltségéért küzdő jelöltekről.
Nevadában a nyitó államhoz, Iowához hasonlóan kaukuszt tartottak, és rekordrészvétel mellett gyűltek össze a kijelölt helyszíneken a republikánusok, hogy aztán a sajátos szabályok alapján leszavazzanak. Nevadában a kaukusz jellege és az általában alacsony részvétel miatt nehéz a közvélemény-kutatók dolga, de az a néhány poll, ami készült, szintén Trump győzelmét jelezte előre.
A republikánusoknál Donald Trump, a demokratáknál pedig Hillary Clinton is fontos győzelmet aratott pártjaik előválasztásainak harmadik állomásain. A republikánusok a szuperkedd főpróbájának tekinthető Dél-Karolinában csaptak össze, míg a demokraták a kiszámíthatatlan Nevadában tartottak Iowa után újabb kaukuszt. Percről percre itt olvashatja vissza az események alakulását>>>
Az utolsó felmérések szoros versenyt jósoltak, de végül Hillary Clinton nyerte a demokraták kaukuszát Nevadában. A republikánusoknál Donald Trump tíz százalékos előnnyel New Hampshire után az első déli államban is nyerni tudott. Rubio egy hajszállal legyőzte Cruzt a texasi szenátornak jobban fekvő államban, és a floridai szenátor abból is sokat profitálhat, hogy Jeb Bush csalódást keltő eredménye után kiszállt a versengésből. Olvassa vissza az események alakulását!
Már a harmadik állomásához érkezik szombaton a demokrata és a republikánus indulók küzdelme pártjaik elnökjelöltségéért. Azonban ezúttal nem egyszerre szavaznak egy államban a két párt támogatói, hanem a republikánusok élükön Donald Trumppal az első déli államban, a rekordrészvételre esélyes Dél-Karolinában, a demokratáknál Hillary Clinton és Bernie Sanders pedig a kiszámíthatatlannak tűnő Nevadában csap össze egymással.
Ferenc pápa komoly szócsatába keveredett Donald Trump republikánus elnökaspiránssal a bevándorlókon és a menekülteken. Az ügy ott tart, hogy a pápa épp visszaszólt Trumpnak, azzal, hogy Trump "nem keresztény".
Egészen pontosan azt mondta, hogy "az az ember, aki csak falak építésére gondol... és nem a hidak építésére, nem keresztény." És hogy ilyesmi "nincs az evangéliumban". Előtte ugyanis Trump arról értekezett, hogy Mexikó nemi erőszakolókat és bűnözőket küld Amerikának, írja a BBC. Aztán Trump rögtön visszalőtt a pápára a CNN-en azzal, hogy ő egy "jó keresztény" és egyébként sincs joga egy kereszténynek megítélnie egy másik keresztény hitét, illetve "szégyenletes" a pápa viselkedése.
„Nem jellemző, sőt, ellentmond a szakmai elvárásainknak” – zárta rövidre az Atlantic magazin szóvivője a Gawker Hillary Clinton volt külügyminiszter bizalmasának módszereibe betekintést engedő tényfeltáró anyagát. Akár rendszeres volt, akár egyedi eset, a Marc Ambinder (az Atlantic politikai rovatának akkori szerkesztője, jelenleg a Week újságírója) és Philippe Reines (Hillary Clinton hírhedten rámenős bizalmasa, volt külügyminisztériumi sajtófőnök) közötti emailváltás ijesztő tanmese a sajtó függetlenségéről.
A portál egy 2012-ben beadott közérdekű adatigényléssel szerezte meg a külügyminisztériumi levelezést, az ügyben azóta is perben állnak a minisztériummal. (A Fox már úgy vette át a sztorit, hogy az FBI nyomozott az ügyben, ez nem igaz, egyszerű adatigénylésről van szó.)
Miközben a republikánusok szombaton a rettentő fontos Dél-Karolinában tartanak előválasztást, Hillary Clinton és Bernie Sanders egy másik államban, Nevadában csap össze, ahol a nyitóállamhoz, Iowához hasonlóan kaukuszt tartanak a demokraták.
Nevada még év elején is egy viszonylag biztos győzelemnek tűnt Hillary Clintonnak, azonban a vermonti szenátor New Hampshire-i győzelme után hirtelen rettentő szoros lett, és a felmérések alapján nem elképzelhetetlen egy újabb Iowa sem, ahol mindössze 0,25 százalékkal győzött végül Clinton.
Sokáig vívódott, hogyan is álljon családnevéhez, arról beszélt, hogy saját jogon akar indulni, de mostanra már minden segítségére rászorul Jeb Bush volt floridai kormányzó, akit egy hétfői rendezvényen bátyja, George W. Bush volt elnök támogatott meg kicsit Dél-Karolinában. Egyelőre azonban nagy kérdés, hogy a felmérésekben továbbra is szenvedő fiatalabb Bush mennyit tud profitálni bátyja csatasorba állításából.
George W. Bush már két hete feltűnt egy öccse mellett forgatott kisfilmben, és rádióhirdetésekben is Jeb mellett korteskedett, de most először kapcsolódott be nyilvános rendezvényen is a kampányba.
Személyeskedésektől sem mentes vitában csapott össze a talpon maradt hat republikánus jelölt, akik sokszor egymás szavába vágva próbálták túlharsogni egymást, miközben a középpontban természetesen megint a felmérésekben vezető Donald Trump ingatlanmágnás volt. A CBS szombat esti vitája volt az utolsó az egy hét múlva tartott dél-karolinai előválasztás előtt. Dél-Karolinának szimbolikus jelentősége is van: 1980 óta a legutóbbi előválasztást leszámítva mindig az az induló lett később a republikánusok elnökjelöltje, aki győzni tudott az államban.
Dél-Karolinában is a keddi New Hampshire-i előválasztást megnyerő Trump vezet a felmérések alapján, de mögötte négyen is egymáshoz közel küzdenek a második helyért. Az iowai győztes Ted Cruz texasi szenátor mellett ráadásul a másik három jelölt, Marco Rubio floridai szenátor, Jeb Bush volt floridai kormányzó, és a New Hampshire-ben második John Kasich ohiói kormányzó külömeccset is vív a Trumptól és Cruztól is ódzkodó pártelit és befolyásos támogatók kegyeiért.
Azon kívül, hogy kevésbe került, és sok pénzt hozott, tényleg nem értem, hogy A bűn éjszakája-sorozat eddig két része hogyan lehetett sikeres: egy kapósnak tűnő, de elég bénán kidolgozott alapötletet szörnyen valósítottak meg benne, ráadásul a legtöbb horror- és akciójelenetet a rángatózó kamerával gyakorlatilag nézhetetlenné tették. De mivel az előző mondat úgy indult, ahogy, ezért idén már érkezik is a harmadik rész, a The Purge: Election Year, ami nyilván teljesen véletlenül kapta ezt a címet abban az évben, amikor elnökválasztás van Amerikában.