Alig egy hétre vagyunk az amerikai előválasztási időszakot megnyitó iowai kaukusztól, a republikánusoknál és a demokratáknál is izgalmasan alakul a küzdelem, de hamarosan akár még egy újabb csavar is jöhet. A környezetéből névtelenül nyilatkozó tanácsadók ugyanis azt mondták a New York Timesnak, hogy Michael Bloomberg milliárdos üzletember, egyébként pedig volt New York-i polgármester is fontolgatja, hogy függetlenként beszálljon-e az elnökválasztásba.
Növelte előnyét, és elérte a 30 százalékos támogatottságot a republikánus szavazók között a Fehér Házra pályázó Donald Trump ingatlanmilliárdos a Monmouth Egyetem legfrissebb közvélemény-kutatásának csütörtökön közölt adatai szerint, írja az MTI.
Egy titokzatos jelölt tartotta lázba az elnökválasztási kampányt Amerikában, most azonban kiderült ki állt az egész mögött – írja a CNN. Az Iowa államból induló Deez Nuts egész jól teljesített a kampányban, annak ellenére, hogy nem fedte fel magát. Észak-Karolinában például a harmadik helyen állt a maga 9 százalékával.
Most azonban lehullt a lepel, és kiderül: Deez Nuts valójában a 15 éves, farmercsaládból származó Brady Olson.
If you don't vote for Deez Nuts are you even American? #DeezNuts2016 pic.twitter.com/5SorDeyfo2
— Mario Lopez (@MarioLopezExtra) 2015. augusztus 20.
Az elnöki posztra való pályázáshoz szükséges űrlapot igazából bárki kitöltheti, így Deez Nuts mellett még Julius Cézárral és Jack Sparrow kapitánnyal is meg kell küzdenie Hillary Cilintonnak az elnökségért.
Az ilyen trollkodó jelöltek általános jelenségek, ám az meglepő, hogy ilyen mérhető népszerűséget sikerülne valakinek összeszednie. És mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy Nuts meg is előzte a keresési trendekben Clintont.
Search interest in #DeezNuts has surpassed @HillaryClinton on Google pic.twitter.com/jFtXFH1oFR
— GoogleTrends (@GoogleTrends) 2015. augusztus 21.
Olsont egy szintén komoly esélyekkel induló jelölt, egy bizonyos Limberbutt McCubbins inspirálta az indulása. McCubbins egy macska, de népszerűsége sok politikusénál komolyabb. Olson azt mondta, McCubbinst kérné fel alelnöknek, úgy érzi párosuk verhetetlen lenne.
Az egyetlen gond, hogy az USA törvényei szerint az elnöknek be kell töltenie a 35. életévét, így az úgynevezett Deez Nuts egyelőre nincs a lehetséges elnökök között.
A Fox News tévécsatorna kedden nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatása szerint 51 százalékkal minden eddiginél alacsonyabb Hillary Clinton támogatottsága a demokrata előválasztások potenciális szavazóinak körében – írja az MTI. A volt külügyminiszter azonban még így is vezeti a lehetséges demokrata elnökjelöltek listáját: az utána következő Bernie Sanderst csak 22 százalék támogatja.
Letették a hivatali esküt csütörtökön az új összetételű, 113. amerikai kongresszus új és újraválasztott szenátorai és képviselői.
Barack Obama amerikai elnök újraválasztása immár hivatalos: hétfőn az elektori kollégium is újraválasztotta.
Mitt Romney, az amerikai elnökválasztásokon elbukó republikánus elnökjelölt egy hónap pihenés után visszatér a munka világába. Romney a Marriott International szállodalánc igazgatói tanácsának lesz a tagja. Romney már kétszer is betöltötte ezt a posztot, és mindkét alkalommal politikai ambíciói miatt hagyta ott ideiglenesen a szállodaláncot.
Barack Obama amerikai elnök csütörtökön együtt ebédelt a Fehér Házban volt republikánus kihívójával, Mitt Romneyval – közölte csütörtökön a Fehér Ház.
Az elnöki hivatal kommünikéje szerint Romney kormányzó gratulált az elnöknek a kampányban elért sikeréhez és jókívánságait fejezte ki a következő négy esztendőre. A megbeszélés középpontjában Amerikának a világban betöltött vezető szerepe volt, valamint annak fontossága, hogy az ország ezt a pozíciót a jövőben is megtarthassa.
Csütörtökön az amerikai képviselőházban elmondta hosszú búcsúbeszédét Ron Paul. Ezzel az amerikai politikai élet egyik meghatározó, a törvényeket az érdekek elé helyező, az elveit a legkövetkezetesebben követő alakja távozik a kongresszusból. Paul idén még indult a republikánus elnökjelöltségért, de a képviselőházba már nem akart visszamenni, így most a 77 éves szülészorvos visszavonul. Libertariánus nézeteit a jövőben valószínűleg a fia, Rand Paul fogja képviselni a leglátványosabban.
Barack Obamát újraválasztották, de sok minden megváltozhat a demokrata elnök második ciklusában az előző négy évhez képest. Egy kézzel fogható változás mindenképpen érezhető lesz hamarosan: Hillary Clinton ugyanis már év közben jelezte, az elnökválasztás eredményétől függetlenül is távozik majd külügyminiszteri posztjából.
Nem keresi a konszenzust a republikánusokkal, sőt, az eddiginél harciasabb elnök kíván lenni Barack Obama. Első sajtótájékoztatóján közölte, hogy szerinte gazdasági programja megvalósítására, a szegények támogatására kapott felhatalmazást. Harciasságát bizonyítandó egyből beszólt a törvényhozásnak és két prominens republikánus szenátornak is.
A szegényeken és a középosztályon akar segíteni második elnöki ciklusában Barack Obama. Az amerikai elnök a választás után nyolc nappal, amerikai idő szerint szerda este tartotta meg újraválasztása óta első sajtótájékoztatóját. Ez egyébként mindössze a huszadik sajtótájékoztatója volt az elmúlt négy évben, ami egyben azt is jelzi, hogy ilyen jellegű megszólalásainak súlya van.
Autóval üldözte, majd el is gázolta férjét egy nő Arizonában, mert a férfi nem szavazott a múlt heti amerikai elnökválasztáson. A 28 éves nő egy parkolóban kezdett veszekedni 36 éves férjével, majd autóba pattant és megpróbálta elütni.
Eldőlni látszik, hogy milyen utat választ második elnöki ciklusában Barack Obama. Az amerikai elnök újraválasztásakor azt írtuk, kereshet konszenzust a republikánusokkal, de dönthet úgy is, hogy az újraválasztás béklyójától szabadulva még inkább saját eszméi felé vezeti az országot. A kormányátalakításról terjedő pletykák ez utóbbi lehetőséget vetítik előre.
Az már az elnökválasztás előtt eldőlt, hogy a végeredménytől függetlenül Hillary Clinton jövőre már nem lesz külügyminiszter. A Washington Post értesülései szerint pillanatnyilat Susan E. Rice, az Egyesült Államok jelenlegi ENSZ-nagykövete, Obama közeli bizalmasa a poszt várományosa.
Sokan csalódottan vették tudomásul, hogy Mitt Romney elveszítette az amerikai elnökválasztást, de az így is figyelemreméltó, milyen ütemben fogynak a Facebookon támogatói. Amikor ezt leírom, még 12 038 412 ember kedveli Romney érdektelenségbe fulladt Facebook-oldalát, de perceken belül ez már jóval kevesebb lesz.
Ebben a kampányidőszakban is akadtak különös jelöltek, akik egészen földönkívüli kijelentésekkel döbbentettek meg mindenkit. Valahogy a Repbulikánus Pártnak jobb érzéke van az ilyen politikusok kitermeléséhez, ez jöhet le első pillantásra a szenátusi és képviselőházi választások eredményeit böngészve.
A legjobb még hátravan Amerika számára - mondta győzelmi beszédében Barack Obama, az Egyesült Államok újraválasztott elnöke. A beszédet Chicagóban óriási ünneplő tömeg előtt mondta el, és még magához képest is szenvedélyes volt. "Még négy év, még négy év" - skandálták támogatói.
38 államban 176 kezdeményezésről népszavazást is tartottak az amerikai elnökválasztással egy időben, némelyikük eredménye legalább helyi szinten történelmi. Több népszavazás a marihuána legalizálásáról szólt, egyes helyeken a melegházasságról, máshol az abortusz feltételeiről szavaztak. Puerto Rico is fontos döntést hozott.
Több államban a marihuána orvosi és rekreációs célú felhasználásáról is szavaztak. Colorado az USA történetében először szabadidős céllal is legalizálta a marihuánát. A támogatók már a holland csodát emlegetik (sok korlátozással, de itt is legális a fű), míg a legalizálást ellenző kormányzó, John Hickenlooper türelemre int, mivel szerinte a szövetségi jog szerint továbbra is illegális a marihuána.
Közben Washington államban is legális lett kis mennyiség eladása. Az említett államok masszív adóbevételekre, dollármilliókra számíthatnak a legalizálás miatt.
Barack Obama kampányának nagy újítása a személyesség eddig sosem látott szintje volt. A republikánusok is sokkal több energiát fektettek a választók megkeresésére mint korábban, de a demokraták nemcsak bekopogtak a lakásokba, hanem igyekeztek beépülni a célcsoportok hétköznapjaiba.
Nem változik a kongresszus megoszlása, a republikánusok megtarthatják a képviselőházat, de a szenátusban továbbra is a demokraták lesznek többségben. Vagyis az újraválasztott Barack Obama elnöknek továbbra is megosztott kongresszussal kell együtt dolgoznia.
A látszat ellenére az amerikai elnökválasztás egy percig sem volt szoros. Az igazi kérdés az, hogy Obama milyen következtetést von le az eredményből. Második ciklusában visszatérhet az amerikai konszenzushoz, de örökre meg is változtathatja országa arculatát.
Barack Obama megcsinálta. Másodszor is az Amerikai Egyesült Államok elnökének választották. Bár ez az a végeredmény, amit már hónapokkal ezelőtt is megtippeltünk volna, amerikai sporttudósítóul szólva ez no small feat, nem kis teljesítmény. Hogy mennyire nem az, arra tán elég azt elmesélni, hogy a demokraták egyik legfontosabb háttérintézetének, a Center for American Progress dolgozói hozzájuk közel álló forrásaink szerint korántsem voltak biztosak abban, hogy ez sikerülhet.
A vége mégis magabiztos győzelem lett, Obama Floridában és Ohióban is nyert, így kétség sem férhet diadalához.
Barack Obama megnyerte az újraválasztását, ráadásul még főstratégája, David Axelrod megtarthatja a bajuszát, amelyet fogadásból leborotvált volna, ha csak egyet is elveszítenek Pennsylvania, Michigan és Minnesota közül.
23 ezer választó megkérdezésével készült exit poll alapján etnikai és anyagi különbség is határozottan kimutatható a két jelölt támogatói között.
Az exit-poll alapján semmiképpen sem mernénk győztest hirdetni, a két jelölt közti különbség bőven a hibahatáron belüli. A CNN mérése szerint 50,3:49,7 arányban Obama nyert, elsősorban a szavazók 55 százalékát kitevő nők szavazataival.
Mi értelme volna egy amerikai választásnak, ha a témával hónapokig foglalkozó újságírók a végén nem csinálnának magukból hülyét. Jöjjön hát, aminek jönnie kell, a Fehér Ház blog, azaz ivand és akiraly eredménytippje.
Jól játszotta ki ütőkártyáit az amerikai elnökválasztási kampány alatt a demokrata Barack Obama elnök republikánus kihívója, Mitt Romney. Sokáig Obama legbiztosabb támogatóinak a nők számítottak, de Romney a választások kezdetére ledolgozta a hátrányt, és ebben a választói csoportban is nagyjából egyenlő esélyekkel indul a két elnökjelölt.
Az elnök Floridában és Ohióban is győzött, Romney helyzete innen már reménytelen.
A spanyol ajkú szavazók száma az Egyesült Államok történetében először haladta meg a 12 milliót. Az elmúlt négy évben 26 százalékkal nőtt a választásra regisztráltak száma ebben a demográfiai csoportban. Ezzel a növekedéssel az összes választópolgár 8,7 százaléka már latino szavazó. Barack Obama demokrata elnöknek behozhatatlan előnye van közöttük, republikánus kihívója, Mitt Romney nem tudta fellelkesíteni őket.
Bár a választási kampány a végéhez közeledik, New Yorkban meglepően alacsony a
részvételi hajlandóság. A helyzet valószínűleg hasonló az összes olyan államban, amit
az elemzők nem sorolnak a csatatérterületek közé: mivel ezekben az államokban a
választás eredménye borítékolható, a részszavazatok pedig elvesznek, a választóknak
nem sok okuk maradt az urnákhoz járulni. Joel Rosenthal, a Carnegie Council vezetője
szerint viszont a különbség kevesebb, mint gondolnánk: a politikai buzgóság és az
elnökválasztással egy időben tartott helyi választások sokakat mozgósítanak.
Éjszaka folyamatosan zárulnak majd a szavazóhelyiségek és indul meg ezzel egyidejűleg a szavazatok összeszámolása az amerikai tagállamokban, ahogy haladunk a keleti parttól a nyugati felé. Utoljára Alaszkában kezdik meg a szavazatok összeszámolását magyar idő szerint reggel hétkor.
Barack Obama és Mitt Romney, George W. Bush és Al Gore, Ronald Reagan és Jimmy Carter – nagy amerikai elnökjelöltpárokból válogattunk galériánkban, melyet itt nézhet meg.