Till Attila és Lékai-Kiss Ramóna az idei Oscar-gála divat trendjeit próbálták körüljárni Schiffer Miklós stílus- és divattanácsadóval, illetve Sármán Nóra divattervezővel.
Bár még sok sztár felbukkanására várni kell, az eddigi megjelenésekből arra következtettek, hogy az idei gála sokkal visszafogottabb lesz mint amit az előző években megszokhattunk. Ennek oka többek között az, hogy a díjkiosztón az extrább ruhakölteményeket rendszerint nem a jelöltek szokták magukra ölteni. Azt is kiemelték, hogy az elmúlt években egyre több feltörekvő és fiatal divattervező munkája jelenik meg a ceremónián, illetve sok olyan márka, amelyek szinte főnixmadárként támadtak fel, és jönnek újra divatba.
Az is az elmúlt évekre jellemző trend, hogy egyre több férfi kezdett el nőiesebb ruhákat hordani. Nőknél ez már évek óta megszokott, hogy például szmokingban jelennek meg nagyobb eseményeken, így az Oscar-gálán is, de az, hogy férfiak kezdenek olyan ruhadarabokat választani, amiket eddig főként a másik nem képviselői hordtak, az csak az elmúlt pár évben lett „divat″.
Terítéken a főbb kategóriák, a cikkben a lista, csak klikkelni kell és szavazni. Ebből legalább kiderül, hogy az Index olvasói mire vagy kire szavaznának. Hajnalban pedig majd összevetjük a díjazottak listájával.
Papíron természetesen az Oscar-gálákra is vonatkozik egy bizonyos dress code, ami az átadó esetében a formális öltözetet takarja. A férfiaknál ez fekete öltönyt és nyakkendőt jelent, míg a nőknél nagyestélyit.
Az évek során azonban egyre lazultak a szabályok, a férfiak sokkal gyakrabban viselnek színes ruhát, például sötétkék és tengerészkék zakót. A hölgyek is bátran játszadoznak a ruhák hosszával, sőt néha már ők is zakóban és nadrágban jelennek meg a vörös szőnyegen.
Ha a leírtak alapján nem tudnánk elképzelni, hogyan fest egy „oszkáros″ öltözék, íme egy válogatás a legjobb és a legrosszabb ruhákból.
Nagy pánik lett úrrá 2000-ben az Akadémián, mert három nappal a díjkiosztó előtt eltűntek az Oscar-szobrocskák. Az utolsó pillanatban egy hajléktalan találta meg őket a szemétben három kivételével, neki hálából két tiszteletjegyet adtak a gálára. A hajléktalan meg is jelent, a közönség állva ünnepelte, arról viszont nem tudni, mi lett az illető sorsa a későbbiekben.
Egy szobor értéke 2008 körül 500 dollár körül volt, de egy konkrét sztár szobrocskája dollár százezrekben mérhető. Az Amerikai Filmakadémia 1950 óta előírja, hogy a díjazottak a szobrot nem adhatják el. Korábban persze már rengeteg régebbi szobrot eladtak különböző árveréseken.
Az Oscar-gálák a filmünnepély elmaradhatatlan eseményei. Igazi gasztronómiai orgiának számít. Az ételekről az utóbbi negyed évszázadban egy osztrák séf, Wolfgang Puck gondosodott. Ez idén is így van, csak éppen dobozokban szállítja a finomságokat. Degusztátor rovatunkban erről írt Vajda Pierre. Most mindenki belekóstolhat...
Összeállítottunk egy kis szájbarágót, vagyis ebben a cikkben csupa olyan kérdésre adunk választ, ami biztosan az eszünkbe jut az Oscar-díjátadóról. Vagy nem jut az eszünkbe, de most jó olvasni róla.
Az Index kulturális rovatának tagjai élőben figyelik a 93. Oscar-díj-átadó eseményeit, és percről percre bejegyzésekkel jelentkeznek minden olyan hírrel és témával, amely valamilyen módon kapcsolódik az Oscar-díjhoz.
Töltsék velünk a hajnalt, a későn ébredők pedig hétfőn olvassák, nézzék vissza az eseményeket itt az Indexen!