Na, így sem láttam még a napfogyatkozást
Mostanában osztotta meg az Európai Űrügynökség (ESA) az alábbi meglehetősen látványos montázst, amit az augusztus 21-i napfogyatkozás idején készítettek a Cesar tudományos, ismeretterjesztő projekt csillagászai. A kép jóvoltából két dolgot figyelhetünk meg: a nap légkörének három részéből kettőt, a kromoszférát és a koronát, illetve ezek színspektrumát, amit diffrakciós filterrel jelenítettek meg.
Bármilyen furán hangzik, a napunknak is van légköre. A nap atmoszféráját három részre lehet osztani, a fotoszférára, kromoszférára és koronára. Napfogyatkozáskor a Hold egy rövid időre szinte teljesen kitakarja a fotoszférát (azaz a forrongó plazma felszínéhez közeli fényes részt), így a kutatók ekkor meg is ragadják az alkalmat, hogy tanulmányozzák a szabad szemmel nem látható, vöröses árnyalatú kromoszférát és a ritka, de kiterjedt legkülső részt, a koronát.
A fentihez hasonló kép akkor készíthető, amikor a Napkorong pereme épp el- illetve előtűnik a Hold mögött/mögül. Mivel ez egy szempillantás alatt megtörténik, a kutatók villanásspektrumnak (flash spectrum) is nevezik az ilyenkor előálló színsort. A vörös, kék és lila színekért a hidrogén, a fényes sárgáért a hélium a felelős.