Ropogósra sült a drága NASA-kamera a rakétastart miatt
A rakétastartokat fényképező fotósok egyre közelebb merészkednek kameráikkal a kilövőállásokhoz egy-egy jó kép reményében. A veszélyes helyeken természetesen nem maradnak ott a fotósok, az állványra rakott kamerát önkioldós szerkezettel ellátva hagyják sorsára, bízva abban, hogy nem tesz kárt benne a rakéta hajtóműveiből kilövellő füst illetve a nagy sebességgel szétfújt homok, kavics, törmelék.
Bill Ingalls, a NASA fotósa is ebben bízva tette le egyik fényképezőgépét – egy Canon EOS 5Ds kamerát – május 22-én a Vandenberg légibázis kilövőállásához közel, hogy nagy látószögű képet lőhessen vele a SpaceX Falcon-9 rakétájáról, ami a GRACE-FO ikerműholdakat és öt Iridium Next kommunikációs műholdat juttatott végül sikeresen az űrbe. Amikor a start után Ingalls elgyalogolt a kameráért, ez a látvány fogadta:
"Ropogósra sült" - közölte Facebookon Ingalls. A sanyarú sorsú fényképezőgépről készült kép hamar bejárta a közösségi médiát, főleg a fotós blogok sajnálkoztak erősen, hogy igazán kár a drága (kb. 800 000–1 200 000 Ft-ba kerül) profi kameráért és a drága objektívért, és sokan hüledeztek, hogy milyen kárt tud tenni a rakétastart egy közel lerakott fotós felszerelésben.
A NASA végül pénteken külön közleményben foglalkozott az esettel, tisztázva pár félreértést. A lényeg:
- a kamera nem a hajtóművek tüzében pörkölődött meg, hanem a kilövőállás körül lévő bozót kapott lángra, és a továbbterjedő tűz elérte az állványon lévő fényképezőgépet,
- a kamera alapvetően biztonságos távolságra volt a rakétától, sőt voltak nála közelebb lerakott fényképezőgépek is, csúnya pech, hogy a bozóttűz pont arra terjedt tovább,
- a kamera nem Ingalls tulajdona, hanem a NASA-é,
- valószínűleg ki fogják állítani a NASA washingtoni irodájában, örök mementóul.
A kamera egyébként végig rendesen működött, a benne lévő memóriakártyát sikerült kibányászni a kissé megolvad vázból, az alábbi gif megmutatja, hogy milyen képeket rögzített míg el nem nyelték a lángok:
A kép amit Ingalls szeretett volna az eredeti koncepció szerint, a kamera feláldozása nélkül készíteni végül így sikerült: