Látványos színjátékkal kedveskedett a Nap
Fél tizenkettő körül szép felhőszínesedésben gyönyörködhettek Budapesten, akik az égre néztek. (Mi itt az Indexben a déli tájolású konyhaablakunkból tettük ezt.) A Nap körül, a felé úszó vékony rétegfelhő szélein szép, gyűrű formájú szivárványos irizáló folt alakult ki:
A légköroptikai jelenségekkel foglalkozó szakirodalom koszorúnak nevezi ezt a jelenséget (a most megfigyelt példány sajnos nem volt tökéletesen zárt gyűrű, szakadozott, tépett szélű volt, de azért így is egész látványos). Így ír róla a legkoroptika.hu:
Ha egy megfelelően vékony és egyenletes cseppeloszlású rétegfelhőn átsüt a Nap, vagy a Hold, akkor megfigyelhető az igen látványos koszorú-jelenség. [...] A koszorú jelenség a fény irizálásának, azaz elhajlási tulajdonságának köszönhető. A jelenség szabályossága és a színek intenzitása egyenesen arányos a felhőben előforduló cseppek homogenitásával. A cseppméretnek nagy jelentősége van abban, hogy a koszorú hogyan jelenik meg a fejed felett. 10μm cseppméret esetén a koszorú nagy átmérővel, széles sávokkal és intenzív színekkel figyelhető meg. 20μm cseppméret esetén a sávok lényegesen keskenyebbek és a spekrum ismétlődése jól megfigyelhető. 30-40μm felett pedig a jelenség halványan jelenik meg, de a sávok ismétlődése látványos.