Egy városméretű budapesti gyárat járhatunk be a hétvégén - irány Csepel!
Egy gyárlátogatást úgy képzel el az ember, hogy besétál a kapun, benn megismeri a nagy múltú cég történetét, kicsit bóklászik az élményközpontban, megmutatják neki az érdekes gépeket, folyamatokat, aztán egy-másfél óra múlva a shopon keresztül megérkezik a kávézóba. Szóval olyan az egész mint egy múzeum.
Na Csepel Művek pont nem ilyen.
Ha múzeum lenne, akkor a méretét tekintve minimum a bejárhatatlan méretű Louvre-nak felelne meg, de stílusában közelebb áll egy skanzenhez. Ám ez a gyár korántsem múzeum, hanem egy élettel teli történelmi városrész. Ahol van ugyan egy csomó elhagyatott ház, meg történelmi emlék, és ami a turistáknak látnivaló, és csoda, de közben azért él és folyton változik.
A Kortárs Építészeti Központ Nyitott gyárak hétvégéje címmel szervez oda egy kétnapos eseményt június 29-én és 30-án, ami sokban fog emlékeztetni legnépszerűbb programjukra, a nagyszerű Budapest100-ra.
Elsőre talán sántít a hasonlat, hiszen a Budapest100 során egy csomó különféle házba mehetünk be, itt meg ugye csak egyetlen gyárba. Nos, itt valójában egy 200 hektáros területről van szó, ami nagyjából 320 focipályának felel meg, ezen a területen pedig mintegy 450 vállalkozás működik mind a mai napig.
A két nap tele lesz programokkal, 19 helyszínre lehet bemenni. Élőben nézhetjük meg, hogyan gyártják a cementlapokat, mi történik egy anyagvizsgáló laborban, milyen belülről egy erőmű, és ki lehet próbálni a Csepel kerékpárflottáját is. A teljes programot itt lehet böngészni, de érdemes beszerezni/letölteni/online lapozgatni a programfüzetet is, mert tele van rengeteg érdekességgel. Mindent megtudhatunk a területről, a Csepelen gyártott legendás termékektől az 1882-ben alapított gyár történetén át a fejlesztési tervekig, rengeteg térképpel megspékelve.
Szóval jó gyárazást hétvégére!