- Nagykép
- futball
- vidéki futball
- hátsó füves
- csillag péter
- mirkó istván
- veres viktor
- reviczky zsolt
- korponai tamás
- móricz sabján simon
- balogh lászló
- szabó miklós
Szívbe markoló, fényképes jelentés a magyar foci peremvidékéről
További Nagykép cikkek
Jól sejtettem. Az ifjú Csillag gyorsan kiragyogott nemcsak korársai közül, hanem az egész szerkesztőségből, és bár jómagam rövid úton lapátra kerültem a sportlaptól a pekingi olimpia után, barátságunkat a távolság sem tudta aláásni az időközben eltelt csaknem másfél évtizedben.
Persze volt úgy, hogy évekig nem találkoztunk, így aztán amikor 2015-ben Mirkó Pista fotós cimborám közölte, hogy már hetek óta az országot járják Petivel kerékpáron, felkeresve a legeldugottabb, isten háta mögötti pályákat is, azonnal felgyorsult a pulzusom. Főleg, hogy az „országon” nem a Trianon utáni, egyharmadára zsugorodott hazát kellett érteni, hanem a történelmi Magyarországot. Mert bizony készültek fényképek Farkaslakán, Gyimesbükkön, Kalotaszegen, Dicsőszentmártonban, de Acsán is, ahol annak idején a nagy sikerű Brazilok című filmet forgatták.
Hát így készült a „Hátsó füves. Barangolás a magyar futball rejtett tájain” című, a MSÚSZ nívódíjával kitüntett fantasztikus képeskönyv. Kétéves ugrásokban. 2015 után 2017-ben, végül 2019-ben indultak útnak a szerzők. Peti barátom „váltott lovakkal” dolgozott, a legtöbb fotót Mirkó Pista készítette, de be-beszállt Balogh László, Dömötör Csaba, Földi Imre, Koncz György, Korponai Tamás, Móricz-Sabján Simon, Reviczky Zsolt, Szabó Miklós, Török Attila, Tumbász Hédi, Varga Dzsenifer és Veres Viktor is.
Az eredmény lenyűgöző lett, ahogy a Sportmúzeum pénteken megnyílt kiállításán is meggyőződhettünk róla, hiszen a könyv leghatásosabb fotóit tekintheti meg itt a nagyérdemű. Mert a Hátsó füves a Nemzeti Sport öt évet felölelő, többszörösen díjazott országjáró sorozatának összegzése. Csillag Péter közel százötven helyszínt érintő gyűjtése a vele tartó fotóriporterek lenyűgöző, mégis emberközeli képeivel válik teljessé. A művészi kivitelű album a falusi labdarúgás kiveszőben lévő, gyökeresen átalakuló világának talán utolsó pillanatfelvétele. A rögzített mozzanatok és a „pályaszéli költészet” fekete humorával átszőtt szövegek messze túlmutatnak a sport keretein, éles korrajzot és szociológiai látleletet kínálnak.
Külön erénye az albumnak, hogy – bár a szegényes környezet szinte kínálta magát a gúnyhoz, a rosszízű poénok sütögetéséhez – a fotók mindig megmaradtak a jó ízlés határain belül, a szeretet, az empátia sugárzott az alkalmanként nyomorúságos öltözőket, falu végi libalegelőket bemutató képekről.
Summa summarum: Csillag Peti barátom és nagyszerű fotósgárdája büszke lehet a Hátsó füvesre, amely tényleg még az utolsó pillanatban örökítette meg a magyar futball peremvidékének – sajnos – menthetetlenül letűnő, múlt ködébe vesző világát.
Köszönjük a Nemzeti Sportnak, hogy lehetővé tették a fotók bemutatását a Nagyképen.
A Hátsó füves kiállítás 2021. július 23-ig látogatható a Magyar Olimpiai és Sportmúzeumban.