Történelmi pillanat: debütál az olimpián a gördeszkázás. A férfi utcai verseny első előfutama már meg is kezdődött.
A döntőbe az előfutamok összesített rangsorának első nyolc helyezettje jut be.
A délelőtti programban negyedikként jött a női 400 méter vegyes döntője, Hosszú Katinkával az egyes pályán, valamint Mihályvári-Farkas Viktóriával a hetesen. A címvédő és világcsúcstartó erősen kezdett, elsőként fordult az első 50-en, Mihályvári-Farkas a nyolcadik helyen tempózott. Féltávnál Hosszú Katinka harmadik, Mihályvári-Farkas a hetedik helyen fordult rá a mellre. Az élen az amerikai Hali Flickinger haladt, de a japán Jui Ohasi is szorosan a nyomában volt.
Mellen elképesztően nagyott úszott a japán, aki egy testhossz előnyre tett szert a többiekkel szemben. A gyors első 50 méterén növelte is előnyét a hazai versenyző, Hosszú Katinka továbbra is a harmadik helyen haladt. Az utolsó 50-re azonban elfáradt, ötödikként csapott célba háromszoros olimpiai bajnokunk. Mihályvári-Farkas Viktória hatodik lett, az olimpiai bajnokot Jui Ohasinak hívják.
Kezdjük természetesen azzal, hogy két magyar résztvevője is van a döntőnek a címvédő Hosszú Katinka és Mihályvári-Farkas Viktória személyében. A háromszoros olimpiai bajnok a hetedik idővel jutott a döntőbe, míg a 17 éves Mihályvári-Farkas a hatodikkal, így egymástól távol (az 1-es és a 7-es pályán) fognak úszni.
Akire különösen érdemes még figyelni, az a négyes pályán Emma Weyant. A 19 éves úszó 4:33,55-ös idővel jutott a döntőbe, három tizeddel megjavította az amerikai válogatón úszott idejét. A 2004-es athéni olimpia óta mindig volt amerikai úszónő a dobogón a 400 méter vegyesen, a jelek szerint a sorozat most sem szakad meg.
Ott lesz még a döntőben a Rióban 200 méter pillangón olimpiai bajnok Mireia Belmonte, valamint a szintén pillangó-specialista amerikai, Hali Flickinger, valamint az olasz Ilaria Cusinato, aki Shane Tusuppal is dolgozott együtt korábban. A döntő magyar idő szerint 4.12-kor kezdődik.
Dél-Afrika az első negyedben még csak kéttalálatos hátrányban volt (0–2), ezt követően azonban Francesco Di Fulvióék kinyitották a gólcsapot, a szünetben nyolc (2–10), a záró felvonás előtt már 15 volt közte (2–17). A dél-afrikai női csapat tegnap olimpiai csúcsot jelentő 25 góllal kapott ki Spanyolországtól (4–29), most ennél azért szorosabb lett, az olaszok 19-cel nyertek (2–21).
A mieink 4.30-tól játszanak Görögország ellen.
Ausztrál házi párharcot hozott a férfi 400 méter gyors döntője, legalábbis féltávig. Előbb Elijah Winnington diktálta a tempót a hatos pályán, majd honfitársa, a kettesen úszó Jack McLoughlin állt az élre. Az utolsó 100-ra az amerikai Kieran Smith jött fel a második helyre, de ott volt a tunéziai Ahmed Hafnaui is az élmezőnyben.
Végül, nem kis meglepetésre Ahmed Hafnaui megnyerte a döntőt 3:43,36-os idővel, mindezt úgy, hogy ő a második tunéziai úszó, aki olimpiai döntőt úszhatott ezen a számon! Az ezüstérmes az ausztrál McLoughlin lett (3:34,52), míg a bronzot Kieran Smith (3:43,94) szerezte meg.
A 18 éves tunéziai úszó 800 méter gyorson versenyez itt Tokióban. 400 gyorson eddig a legjobb nemzetközi eredménye egy ifjúsági olimpiai 8. hely volt Buenos Airesben 2018-ban. Tavaly a nyílt vízi úszással is megpróbálkozott, 10 kilométeres távon versenyzett többször. A felnőtt mezőnyben még döntős sem volt 400 gyorson!
34. lett Major Veronika a tokiói olimpia női 10 méteres légpisztoly-versenyének selejtezőjében, amivel nem jutott döntőbe.
Bővebben itt olvashat a selejtezőről!
A női 100 méteres pillangóúszás elődöntőivel folytatódott a program, magyar résztvevő nélkül. Az első futamot a francia Marie Wattel (56,16) nyerte meg Emma McKeon (56,33) és Torri Huske (56,51) előtt, a másodikat a kínai Csan Jufej (55,89) a címvédő és világcsúcstartó Sarah Sjöströmöt (56,40) megelőzve.
A szám döntőjét helyi idő szerint holnap reggel rendezik.
A német Henning Mühlleitner gyakorlatilag állva hagyott mindenkit az előfutamok során, egyéni legjobbját messze megdöntve kvalifikált a legjobb idővel (3:43,67) a döntőre, elfoglalva a négyes pályát. Egy másik európai, az osztrák csúcstartó Felix Auböck tudott még 3:44 alá menni (3:43,91), míg az olasz Gabriele Detti (3:44,67) volt a harmadik, aki 3:45 alatti idővel jutott a fináléba. Az aranyérem sorsa minden bizonnyal közüttük dől el.
Két-két ausztrál és amerikai is ott van a startlistán, előbbiekre érdemes odafigyelni. A 21 éves Elijah Winnington és a 26 éves Jack McLoughlin ugyanis világranglistavezetők, az ausztrál válogatón még Mühlleitnernél is jobb időt úsztak (3:42,65 és 3:43,27). A rajtlista Ahmed Hafnuival teljes, ő a második tunéziai úszó, aki valaha döntőbe jutott olimpián.
Az olasz Martina Batini már 5:2-re is vezetett, de Kreiss sorozatban hat tust vitt be, előnyét növelve pedig 15:10-re nyert, így készülhet a 6.35-kor kezdődő nyolcaddöntőre.
A férfi 400 méter vegyes döntőjével kezdődött a helyi idő szerint reggeli program. A hatos pályán úszó Verrasztó Dávid 0,79-es reakcióidővel lényegében utolsóként ugrott el a rajtkőről, nyolcadikként is fordult az első ötvennél, ahogy száznál is. A pillangó után háton javítani tudott, féltávnál már ötödikként fordult. Mellen elképesztően belehúzott a 32 éves magyar úszó, megszilárdította harmadik helyét, miközben Chase Kalisz már egy testhosszal tempózott az élen.
Az utolsó százon még szorosabb lett a verseny, összerázódott a mezőny, az utolsó 50-re Verrasztó harmadikként fordult rá. A hajrában lecsúszott a dobogóról, 4:10,59-es időeredménnyel a negyedik lett holtversenyben a brit Max Litchfielddel.
Az aranyérmet Chase Kalisz nyerte 4:09,42-vel, honfitársa, Jay Litherland lett a második (4:10,28), míg az ausztrál Brendon Smith a bronzérmes (4:10,38).
Elkezdődött a női kézilabdatorna is, a világbajnoki címvédő Hollandia a hétgólos Lois Abbingh vezérletével 32–21-re legyőzte a rendező Japánt.
A szaklapok az ausztrál Brendon Smith és az új-zélandi Lewis Clareburt közelharcát várják az aranyéremért, az előfutamban mindketten az óceániai csúcsnál jobbat úsztak. A top hat – köztük ugyebár Verrasztó Dávid is – egyébként 4:10-en belüli idővel kvalifikálta magát a döntőre, a dobogóra lényegében bárki felérhet.
A két „leggyengébb” időeredmény is 4:10,30-on belüli, így kijelenthető, hogy minden idők legerősebb olimpiai döntőjét rendezik férfi 400 méter vegyesen. Nem kis dolog, hogy Verrasztó Dávid képviseli a magyar színeket a 3.30-kor kezdődő fináléban. A 32 éves úszó a hatos pályán fog majd tempózni.
Felszólították az úszókat, hogy hagyják el a medencét, véget ért a bemelegítés. Negyedóra múlva kezdődnek a döntők itt a Tokyo Aquatics Centerben. Az utolsó simításokat még elvégzik, aztán 3.30-kor már jön is a férfi 400 méter vegyes döntője Verrasztó Dáviddal.
Nino Salukvadze grúz sportlövőnő Tokióban már kilencedik alkalommal vesz részt olimpián. Az 52 éves sportoló eddig háromszor nyert érmet a játékokon.
1988-ban szöulban kettőt is: 25 méteres légpisztolyban arany–, 10 méteren ezüstérmes lett, a 2008-as pekingi játékokon szintén a 10 méteres légpisztoly kategóriában lett harmadik.
A görög szövetségi kapitány szerint csapatának legnagyobb fegyvere a kiváló védekezése – mondta a szakember a Magyarország elleni nyitómérkőzés előtt a gazzetta.gr sportújságnak. Teodorosz Vlahosz úgy nyilatkozott, elsődleges céljuk a legjobb nyolcba jutás, azonban a görög sajtó egyenesen kijelenti, pólóválogatottjuk éremért utazott a japán fővárosba.
A görög válogatottban a 2016-os riói olimpiához képest hét helyen történt változás a keretben, legjobb eredményük az ötkarikás játékokon 2004-ből egy negyedik hely.
A legutóbbi férfi vízilabdatornát, a 2020-as Eb-t a mieink nyerték meg, ez már a 13. arany volt kontinenstornán. Az olimpián kilenc első hellyel vezetjük az örökranglistát (a britek néggyel másodikak), a mai rivális görögök még Eb-n és olimpián sem szereztek érmet.
A nyolcaddöntőkkel vette kezdetét a női íjászok csapatversenye a tokiói olimpián, a párosítások a következők:
Pásztor Flóra révén kezdett a magyar csapat vasárnap hajnalban, a női tőr selejtezőjében az algériai Meriem Mebarki ellen 3:2 után sorozatban négy tust szerzett (7:2), majd 8:3 után még négyet (12:3), innentől kezdve pedig nem maradt sok kérdés, bejutott a 32 közé (15:8).
Alig másfél óra, és elkezdődnek az úszódöntők, elsőként a férfi 400 méter vegyes fináléja Verrasztó Dáviddal. A 32 éves magyar úszó a negyedik legjobb idővel jutott a döntőbe, így a hatos pályán úszik majd. Szűk háromnegyed órával később, magyar idő szerint 4.12-kor jön a női 400 méter vegyes döntője Mihályvári-Farkas Viktóriával és a címvédő Hosszú Katinkával. Az Index már az uszodában, tartsanak velünk!
Szilágyi Áron szerezte meg a magyar csapat első aranyérmét a tokiói olimpián. Hazánk jelenleg az ötödik helyen áll az éremtáblázaton. Kína vezet három arannyal, a teljes listát itt nézheti meg!
Történelmi pillanat: debütál az olimpián a gördeszkázás. A férfi utcai verseny első előfutama már meg is kezdődött.
A döntőbe az előfutamok összesített rangsorának első nyolc helyezettje jut be.
CSELGÁNCS
GÖRDESZKA
ÍJÁSZAT
KERÉKPÁR
MŰUGRÁS
SPORTLÖVÉSZET
SÚLYEMELÉS
TEKVONDÓ
ÚSZÁS
VÍVÁS
Asztalitenisz
7.00: Póta Georgina–Rachel Moret (svájci) – női egyes, 2. forduló
Cselgáncs
4.00: női 52 kg, selejtező, Pupp Réka–Majlinda Kelmendi (koszovói)
Evezés
5.00: férfi egypár, negyeddöntő: Pétervári-Molnár Bendegúz
Kézilabda
nők
B-csoport 1. forduló
14.30: Magyarország–Franciaország – élőben az Indexen
Sportlövészet
2.00: női légpisztoly, selejtező, Major Veronika
4.15: női légpisztoly, döntő
6.00: férfi légpuska selejtező, Pekler Zalán, Péni István
8.30: férfi légpuska döntő
Tenisz
5.30 körül: Fucsovics Márton–Hubert Hurkacz (lengyel) – férfi egyes, 1. forduló
Tollaslabda
6.20: férfi egyes, csoportmérkőzés, Krausz Gergely–Anthony Sinisuka Ginting (indonéz)
12.20: női egyes, csoportmérkőzés, Sárosi Laura–Ratchanok Intanon (thaiföldi)
Torna
13.20: Kovács Zsófia (egyéni összetett) – selejtező
Úszás
Döntők
3.30: Verrasztó Dávid (férfi 400 m vegyes)
4.12: Hosszú Katinka, Mihályvári-Farkas Viktória (női 400 m vegyes)
Előfutamok12.12: Burián Katalin (női 100 m hát)
12.24: Németh Nándor (férfi 200 m gyors)
12.27: Kozma Dominik (férfi 200 m gyors)
12.58: Telegdy Ádám (férfi 100 m hát)
13.03: Bohus Richárd (férfi 100 m hát)
13.24: Késely Ajna (női 400 m gyors)
13.35: férfi 4x100 m gyors váltó (Magyarország)
Vitorlázás
5:05: laser radial, 1. és 2. futam, Érdi Mária,
7.35: laser 1. és 2. futam, Vadnai Benjamin
8.05: női RS:X (szörf), Cholnoky Sára
Vívás
2.00: női tőr egyéni – selejtező
2.00: Mariem Mebarki (algériai)–Pásztor Flóra
2.55: női tőr egyéni – a 16 közé jutásért
3.25: Martina Batini (olasz)–Kreiss Fanni
4.25: Kondricz Kata–Alice Volpi (olasz)
6.35: női tőr egyéni – nyolcaddöntők
8.25: női tőr egyéni – negyeddöntők
11.00 és 11.30: női tőr egyéni – elődöntők
12.50: női tőr egyéni – bronzmérkőzés
13.45: női tőr egyéni – döntő
2.30: férfi párbajtőr egyéni – selejtező
4.55: férfi párbajtőr egyéni – a 16 közé jutásért
4.55: Siklósi Gergely a selejtezőből érkező ellenféllel játszik
7.35: férfi párbajtőr egyéni – nyolcaddöntők
8.55: férfi párbajtőr egyéni – negyeddöntők
12.00 és 12.25: férfi párbajtőr egyéni – elődöntők
13.20: férfi párbajtőr egyéni – bronzmérkőzés
14.15: férfi párbajtőr egyéni – döntő
Vízilabda
férfiak
Csoportkör, 1. forduló
A-csoport
4.30: Magyarország–Görögország – élőben az Indexen
Jó estét kívánunk, hamarosan kezdődik a tokiói olimpia második napi programja, tartsanak velünk!