Korszakos csapat eshet ki az NB I.-ből, dobogós lehet a Felcsút

2020. június 26., péntek 19:20 | aznap frissítve

Szombaton véget ér a magyar futballbajnokság egyik legfurcsább, leghosszabb, koronavírus-járvánnyal terhelt szezonja. Ahogy már az elmúlt két évben, most is ugyanaz a két klub, a Ferencváros és a Fehérvár között dőlt el a bajnokság. A 10. forduló után a Fradi a Fehérvár 2-1-es legyőzésével állt az élre, majd végig ott is maradtak, és megnyerték 31. bajnoki címüket.

Viszont az utolsó fordulóra még így is több kérdés maradt. Eldől, hogy a Felcsút vagy a Mezőkövesd indulhat-e az Európa Liga következő kiírásának selejtezőjében, és az is kiderül, hogy a Kaposvár mellett melyik csapat esik még ki az első osztályból.

Ki lesz a gólkirály?

A 33. forduló első meccse a 15:15-kor kezdődő Zalaegerszeg–Fehérvár lesz, amely már mindkét csapat számára tét nélküli: a Fehérvár a második helyen végez, a Zalaegerszeg biztosan bennmarad. Amiről viszont dönthet a meccs, az a gólkirályi cím. A Zalaegerszeg játékosa, az inkább szélső, mintsem csatár Radó András 13 góllal (ebből 6 büntetőből született) vezeti a góllövőlistát. Az persze egyáltalán nem csökkenti Radó érdemeit, hogy idén ennyi gól is elég lehet a gólkirályi címhez. Radó mögött 11-11 góllal áll a Honvéd támadója, Davide Lanzafame, és a Felcsút csatára, David Vanecek.

A magyar bajnokságban évtizedek óta nem lehetett gólkirályi címet nyerni ilyen kevés góllal.

Egészen 1970 tavaszáig kell visszamennünk az időben, hogy olyan gólkirályt találjunk, aki nem szerzett legalább 16 gólt. Ekkor a bajnokság 1950 után már negyedszer váltott rendszert, és állt át az őszi-tavaszi formára. Az Újpesti Dózsa csatára, Duna Antal félév alatt 16 meccsen játszott, és 14 góllal lett gólkirály.

Az 1963-as őszi szezonban a Budapesti Honvéd csatárának, Tichy Lajosnak 13 meccsen szerzett 13 gól kellett a gólkirályi címhez. Ugyanennyi góllal vezette a góllövőlistát 1944 őszén a Fradi csatára, Sárosi György is, amikor a világháború miatt félbeszakadt a bajnokság.

Három meccs dönt a kiesésről

Ennél is fontosabb, hogy mi lesz a tabella végén. A kiesésről döntő mindhárom meccs 17:30-kor fog kezdődni, és könnyen előfordulhat, hogy megismétlődik a 2018-as őrült végjáték, amikor még az utolsó percekig sem dőlt el, hogy a Diósgyőr vagy a Balmazújváros lesz a kieső.

Idén 41 pont kell a biztos bennmaradáshoz.

A 2019/20-as szezon versenykiírása szerint, ha két csapat azonos pontszámmal áll, akkor a több győzelem számít a rangsorolásánál, ha viszont ez is azonos, akkor a gólkülönbség a döntő. De nézzük, milyen meccsek döntenek a kiesésről:

A Debrecen vagy a Paks kiesése is hosszú korszakot zárna le a két klub történetében. A Debrecen 1993-ban jutott fel az első osztályba, a 2005-ös bajnoki címük óta a magyar futball elmúlt időszakának legsikeresebb klubjává nőttek, 2014-ig hét bajnokságot nyertek. 2009-ben, máig utolsó magyar csapatként, a Bajnokok Ligája csoportkörében is szerepeltek.

A Paks 2006 óta játszik folyamatosan az első osztályban, legjobb eredményüket 2011-ben érték el, amikor másodikok lettek a Videoton mögött, és indulhattak az Európa Ligában. A csak magyar játékosokból álló csapat azóta többnyire a középmezőnyben végzett, biztos távolságra a kiesőhelyektől.

A kiesés által szintén fenyegetett Kisvárda nem túl régi szereplője az NB I.-nek, 2018-ban jutottak fel az első osztályba, és a szezon közben kinevezett edzővel, Dajka Lászlóval sikerült bennmaradniuk.

Az Újpest nélkül gyakorlatilag elképzelhetetlen lenne a magyar bajnokság, 1913 óta mindig a legmagasabb osztályban szerepeltek.

A Felcsút elérheti a nemzetközi kupaindulást

A bronzéremről és nemzetközi kupaindulásról a 20 órakor kezdődő Ferencváros–Mezkőkövesd és Felcsút–Honvéd meccsek fognak dönteni. Az 51 ponttal harmadik helyen álló felcsúti Puskás Akadémia egy ponttal előzi csak meg azt a Mezőkövesdet, amelynek nem alakult jól a szezonzárása. Az utolsó hét bajnokijukból csak egyet tudtak megnyerni. A legutóbbi meccsüket egy utolsó perces, véleményük szerint lesgóllal kaptak ki a Debrecentől, ami után már Kuttor Attila vezetőedzőnél is elszakadt a cérna.

Mérkőzések óta ki akarnak minket végezni, nem tudok mást mondani. Elindulhat bárki az Európa Ligában, mi nem azért hajtunk, csak ami a munkánk, azt szeretnénk, hogy azt ne vegyék el tőlünk. Nyugodtan indulhat az Európa Ligában bárki, vagy akit az MLSZ megjelöl

– nyilatkozta feldúltan Kuttor, aki ellen egy nappal később már fegyelmi eljárást indított az MLSZ. Az ügyet hétfőn tárgyalják, így az utolsó, szombati bajnokin is ő irányíthatja a Mezőkövesdet.

Akár Hornyák Zsolt Puskás Akadémiája, akár Kuttor Attila Mezőkövesdje lesz a harmadik, mindenképp klubtörténelmet fog írni. Korábban egyik klub sem indult nemzetközi kupában, így az Európa Liga 2020/21-es szezonjának selejtezőjében egy újonc magyar csapat is debütálni fog.

A kiesésről döntő mérkőzéseket percről perce közvetítjük szombaton 17:30-tól az Indexen.

12. Kaposvári Rákóczi FC 32 4 2 26 27-75 14 - kiesett

(Borítókép: A felcsútiak egyenlítő gólja a labdarúgó OTP Bank Liga 32. fordulójában játszott Kisvárda Master Good–Puskás Akadémia FC-mérkőzésen a kisvárdai Várkert Stadionban 2020. június 24-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)