A magyar válogatott védelmében vannak kérdőjelek, a támadók viszont remekelnek

2024. március 19., kedd 14:14

Pénteken Törökország ellen lejátssza idei első mérkőzését a magyar labdarúgó-válogatott, majd kedden Koszovó legjobbjai is pályára lépnek a Puskás Arénában. A felkészülési találkozók előtt megvizsgáltuk, hogyan teljesítenek a keret tagjai 2024-ben. A védelemben akadnak kérdőjelek, a támadókat illetően viszont elégedett lehet Marco Rossi szövetségi kapitány.

Az olasz szakember múlt kedden hirdette ki keretét, a meghívott játékosok hétfőtől készülnek közösen Telkiben, ahol a tegnap kora délután megtartott sajtóeseményen Vancsa Zalán és Bolla Bendegúz állt rendelkezésre. Előbbi arról is beszélt, hogy érettebben tért vissza a válogatottba, és folytatná klubjában látott belgiumi remeklésé, míg utóbbi annak örült leginkább, hogy svájci csapatában egyre többet játszik előretoltan, a nemzeti csapatban pedig kamatoztatná jó formáját. De nézzük a keret tagjai, ki milyen formában érkezett Telkibe.

Kapusok: végy két jó halóőrt!

Gulácsi Péter súlyos sérülését követően hosszú időre kiszorult a kezdőből, ahová február elején tért vissza. A bajnokságban azóta hat fellépésen négy gólt engedett az ellenfeleknek, az RB Leipzig mérlege pedig öt győzelem és egy döntetlen vele a kapuban, nélküle 10–3–7 a lipcsei gárda mutatója.

A válogatottban hiányában Dibusz Dénes lett az első számú, ő pedig élt a lehetőséggel, bravúrok sorával járult hozzá ahhoz, hogy a gárda veretlenül, és csoportelsőként jusson ki Németországba. A Ferencváros játékosa 2024-ben hasonlóan jól menetel csapatával, ő is hagyott ki egy meccset, a maradék hat bajnokin pedig ugyancsak 5–1–0 a mutatója. A nemzetközi kupában a Real Madriddal szemben búcsúzó RB Leipzighez hasonlóan az ő együttese sem áll már, az Olympiakosz két 1–0-s sikerrel ejtette ki a magyar bajnokot.

kapusok
játékos kor klub m. j. k.g. n. piaci érték
Gulácsi Péter 33 RB Leipzig (német) 12 8 6 3 3 500 000
Dibusz Dénes 33 Ferencváros 10 8 5 3 2 500 000
Tóth Balázs 26 Fehérvár* 8 8 13 3 450 000
a kapusok neve után sorrendben: kor, klub, 2024-es meccsek, mennyin játszott, hány gólt kapott, hányszor nullázott, piaci érték
*kölcsönben a Puskás Akadémiától

Védelem: Orbán bevette a Real Madrid kapuját, aggasztó helyzet a többi alapembernél

Gulácsihoz hasonlóan lipcsei csapattársa, Willi Orbán is sérülés után épült vissza az együttesbe, január végén még csak öt percet kapott, azóta viszont minden meccsen kezdő, és az első két fellépés (70+68 perc) óta minden találkozót végig is játszott. A Real Madrid elleni BL-párharc spanyolországi visszavágóján tovább nyújtotta a magyar gólszériát.

Szalai Attilával kapcsolatban már kevésbé jók a hírek, azok után, hogy a nyári klubváltása után gyorsan kiszorult a Hoffenheimből, téli kölcsönadása után a Freiburgnál is hamar kegyvesztetté vált: az első három bajnokiból kétszer (18+67 percet) még játszott, február 9. óta viszont egyáltalán nem lépett pályára, sőt, a hétvégén már a meccskeretben sem volt.

Helyére akár az első válogatottságára készülő Dárdai Márton is beugorhat, aki az elmúlt hónapokban inkább szűrőként szerepelt a középpályán, a legutóbbi három fellépésén viszont újra a védelem tengelyében kapott szerepet. Februárban izomsérülések hátráltatták, de az idényben így is van már 26 tétmérkőzése a Hertha BSC-ben.

Mocsi Attila a januári és februári sorozatterhelés után márciusban három bajnokin összesen két percet kapott, de a válogatott egyik alapemberének számító Lang Ádám sem járt sokkal jobban, február 17-én egy félidőt még játszott, azóta a kupában padozott, a felsőházi rájátszásban pedig négy forduló alatt 14 perce volt.

Szalai Gábor egy sárga lapos eltiltást leszámítva alapembernek számít a Lausanne-ban, Balogh Botond piros lap miatt pihent egyet, legutóbb pedig padozott – az éllovas Parma nélküle is megverte a 19. Feralpisalót.

Lang Ádám 31 Omonia (ciprusi) 16 12 0/1 869 600 000
a játékosok neve mögött sorrendben: kor, klub, 2024-es meccsek, mennyi játszott, gól/gólpassz, játékpercek
*kölcsönben a Hoffenheimtől

Szárnyvédők/szélső középpályások: Kerkezt már az MU is vinné, Bolla limitált lehetősége ellenére is termel

Kerkez Milos január végére ugyancsak maga mögött hagyta év végi sérülését, és szép fokozatosan egyre több lehetőséget kapott a Bournemouth-ban, olyannyira, hogy már a Manchester United radarjára is felkerült.

Bolla Bendegúz már 13 idei meccsen lépett pályára, viszont február 18. óta a négy bajnokiján összesen kapott hat percet. Egy gólpasszra ez is elég volt, így 2024-ben három gól mellett már négy előkészítésnél jár.

Az elmúlt hetekben posztriválisa, Loic Nego volt túlterhelve, márciusi három fellépésén 24 percet játszott, de a francia élvonalbeli csapatában így is pályára lépett minden 2024-es összecsapáson. A keret negyedik tagjaként Nagy Zsolt alapembere volt a Puskás Akadémiának, és négy gólból is kivette a részét már idén.

szárnyvédők/szélső középpályások
Kerkez Milos 20 Bournemouth (angol) 12 8 0/0 436 20 000 000
Bolla Bendegúz 24 Servette (svájci)* 15 13 3/4 652 1 800 000
Loic Nego 33 Le Havre (francia) 12 12 0/0 571 1 000 000
Nagy Zsolt 30 Puskás Akadémia 8 7 2/2 598 600 000
*A Wolverhamptontól kölcsönben

Belső középpályások: Schäfer márciusa lehetett volna jobb, beváltak a klubváltások

Az előző havi összegzésben örvendhettünk, hogy a Marco Rossi alapemberének számító Schäfer András újra a régi, és gólt is szerzett a Bundesligában. A következő két fellépésén is kezdett, a Dortmundtól elszenvedett vereség alkalmával végig a pályán volt, a Stuttgart ellen viszont a 69. percben kiállították egy szerencsétlen mozdulat után, így a hétvégén eltiltott volt.

Callum Styles, Nagy Ádám és Kleinheisler László is kölcsönbe került a télen több játéklehetőség miatt. Styles egy osztállyal feljebb váltott, a Championshipben szereplő Sunderlandben az előző öt fordulóban rendre pályára lépett, háromszor kezdőként. Kleinheisler Horvátországban kötött ki, ahol a hétvégén gólpasszt adott, Nagy pedig a Serie B-n belül váltott, a Speziában másfél hónap alatt többet játszott (639 perc), mint a Pisában augusztustól februárig összesen (396).

belső középpályások
Schäfer András 24 Union Berlin (német) 11 9 1/1 572 4 000 000
Callum Styles 23 Sunderland (angol, 2.)* 14 8 0/0 450 2 500 000
Kleinheisler László 29 Hajduk Split (horvát)** 9 8 1/1 331 1 500 000
Nagy Ádám 28 Spezia (olasz, 2.)*** 11 9 0/0 684 1 000 000
*kölcsönben a Barnsleytól (összegeztük a két csapat statisztikáit)
**kölcsönben a Panathinaikosztól
***kölcsönben a Pisától (összegeztük a két csapat statisztikáit)

Támadó középpályások/szélsők: Szoboszlai megszórta Prágát, Sallai is remekelt a nemzetközi porondon

Szoboszlai Dominik a sérülései után ismét rendszeres szereplője a Liverpool meccseinek, ezt pedig az Európa-ligában a Sparta Praha elleni vérengzés során két góllal és egy gólpasszal vette ki a részét a diadalokból.

Gazdag Dániel ott folytatta Philadelphiában, ahol tavaly abbahagyta: a bajnokságban két góllal, a Bajnokok Ligájában két gólpasszal áll, Horváth Krisztofer hat kanadai pontnál jár már idén a Kecskemétben, VancsaZalán pedig csak gólokból jegyzett hatot a belga másodosztályban.

Sallai Roland  is remekelt a nemzetközi porondon, kulcsszerepet játszott duplájával a Lens elleni párharc megfordításában, a West Ham elleni hazai meccsen gólpasszt adott az 1–0 során – más kérdés, hogy Londonban az angolok 5–0-val vágtak vissza.

Csatárok: Varga Barnabás úton a címvédés felé

Varga Barnabás továbbra is tartja remek formáját, idei kilenc tétmeccsén kilenc gólt termelt, egyedüli fájdalma az lehet, hogy az Olympiakosz elleni párharcban az egyetlen találatát les miatt elvették. A Ferencváros csatára a kupameccs mellett a bajnokságban is többször kapott pihenőt le- vagy becserélés formájában, így gyakorlatilag hét teljes meccs időtartama alatt jött össze a tíz kanadai pontja. Ebben a bajnoki idényben már 17 találatnál jár, amivel hattal előzi meg újdonsült csapattársát, Kenan Kodrót, és igencsak jó esélye van arra, hogy megvédje gólkirályi címét.

Ádám Martin már elődöntős csapatával az Ázsiai Bajnokok Ligájában – a csoportkörben ötször volt eredményes a magyar csatár –, a márciusban elrajtolt bajnokságban pedig két gólnál jár, köszönhetően vasárnapi duplájának.

csatárok
Varga Barnabás 29 Ferencváros 10 9 9/1 631 2 000 000
Ádám Martin 29 Ulszan (dél-koreai) 7 6 2/0 259 1 000 000

A válogatott kerete:

Ez vár a mieinkre 2024-ben

Marco Rossi együttese elsőként március 22-én 20.45-től Törökországot fogadja a Puskás Arénában, majd 26-án 19 órától Koszovó lesz az ellenfél ugyanitt.

A nyári Európa-bajnokságot megelőzően ugyancsak két mérkőzést játszanak a mieink, előbb június 4-én, 20.45-től  Írországban  lépünk pályára, aztán június 8-án  Debrecenben,  ahol Izrael lesz az ellenfél.

A magyar válogatott a decemberi sorsoláson az első kalapból a házigazda Németországot, a harmadikból Skóciát, a negyedikből pedig Svájcot kapta ellenfélül.

Európa-bajnokság 2024, az A csoport teljes programja:

1. forduló

2. forduló

3. forduló

Ön szerint hogyan teljesít a magyar válogatott az A csoportban?

• 21060
    Nem nyeri meg a csoportot, de magabiztosan továbbjut a második helyen!
  • 10483
    Nem végez az első két csapat között, de harmadik helyen továbbjut!
  • 7204
    Bravúros teljesítménnyel csoportelsőként végez!
  • 3232
    Harmadikként végez, és nem jut tovább a nyolcaddöntőbe!
  • 2551
    Csoportutolsóként esik ki a tornáról!

Az ősszel indul a Nemzetek Ligája új kiírása, most sem panaszkodhatunk a nevekre, hiszen újra megkaptuk a németeket, valamint érkeznek Budapestre a hollandok, és a B ligából feljutó bosnyákok is.

20.45: Magyarország–Németország

Ön szerint hogyan végez a magyar válogatott az A ligában?

• 5947
    A harmadik helyen végzünk, játszani kell a bennmaradásért.
  • 5842
    Bravúr: az első két hely egyikén zárva bejut a negyeddöntőbe!
  • 884
    Sajnos utolsók leszünk, így kiesünk.

Európa-bajnoki felvezetősorozatunk korábbi része:

válogatottfigyelő

Remek hírek Marco Rossinak, szenzációs fordulat a legnagyobb szükségben (január)

Marco Rossi örülhet, kulcsembere ismét szárnyal a pályán, összeállhat a csodatengely (február)

(Borítókép:  MTI/Illyés Tibor)