Vasárnap ért véget a Premier League 2017–2018-as idénye, amelyet nagy fölénnyel nyert meg a már hetek óta bajnoknak tekinthető Manchester City. Szinte ember feletti teljesítményt nyújtottak, tizenöt olyan egyéni, vagy csapatrekordot számoltak össze, amelyre korábban még sosem volt példa a PL történetében.
Ami ősszel elképzelhetetlennek tűnt, szerencsére a szezon végére már nem az: Nagy Ádám visszakerült a Bologna kezdőjébe. Kétszer egymás után a kezdőcsapat tagja volt, és az elmúlt öt fordulóban mindig kapott lehetőséget.
A hétvégén a Swansea-t 5-0-ra verte, Premier League-rekordot döntött a Manchester City, ami az Opta statisztikái szerint 1015 passzt indított a bajnokin. Az eddigi legtöbbet, amióta a cég hasonló statisztikákat jegyez a 2003-04-es szezon eleje óta.
Ez azt jelenti, hogy még az öt perc hosszabbítással együtt is átlagosan hat másodpercenként passzoltak Pep Guardiola játékosai.
Számos rekord megdőlt a Bajnokok Ligája első két negyeddöntő-odavágója után, kedd este. Természetesen Cristiano Ronaldo és a Juventus-Real Madrid meccs szolgáltatta a csúcsok zömét, amelyet a spanyol csapat – Ronaldo két góljával, közte az álomszerű ollózóssal – nyert meg 3-0-ra.
A futball az utóbbi évtizedekben hatalmas üzlet lett, a játékosok pedig gyakorlatilag árucikkek. Sorra alakultak világszerte a futballakadémiák, de a kutatási adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a klubok nagy része éppen hogy exportra neveli a fiatalokat, nem pedig saját csapatának megerősítésére.
A futball statisztikáit tudományos alapon feldolgozó svájci intézet, a CIES legutóbbi munkájában az öt legjobb európai bajnokságban szereplő futballisták értékének változásával foglalkozott. A számítások alapján az elmúlt hat hónapban az egyiptomi Liverpool-csatár, Mohamed Szalah értéke nőtt a legtöbbet.
A CIES egy egyedi algoritmus alapján számítja ki a játékosok értékét, amelyben természetesen leginkább a bajnoki formájuk, de a válogatottban mutatott játékuk is beleszámít, valamint életkoruk, pozíciójuk, góljaik, illetve a bajnokságuk relatív erőssége.
EZEK ALAPJÁN SZALAH ÉRTÉKE A TAVALY SZEPTEMBERI 88,1 MILLIÓ EURÓRÓL 163,8 MILLIÓRA UGROTT, AZAZ 74,7 MILLIÓ EURÓVAL NŐTT FÉL ÉV ALATT.
Ha a Liverpool eladná, bombaüzletet csinálna: tavaly nyáron - amikor a CIES szerint már majdnem 90 milliót ért - mindössze 42 millió euróért szerezték meg a Romától.
A két ünnep között – sőt Angliában még azon kívül is – nem állt meg az élet az olasz és az angol futballbajnokságban. Az Egy futballfüggő naplójából fb-oldal érdekes statisztikákat közölt, ebből szemezgettünk.
A vállaltan futballfüggő felvidéki író, műsorvezető, Gazdag József összeszedte, kik voltak az Aranylabda valahavolt magyar jelöltjei. Tanulságos gyűjtés, ebből szemezgettünk.
A tizenkét NB I.-es klub közül kettő is megúszta MLSZ-büntetés nélkül a bajnokság őszi szakaszát, se a Paksnak, se a Felcsútnak nem kellett rendezési mulasztásból vagy szabálysértő szurkolói viselkedés miatt fizetnie. A maradék tíz klub összesen 59 büntetési tételből 24 450 000 forintnyi befizetésen osztozhatott.
Már pénteken elkezdődött a 23. női kézilabda-világbajnokság, de a magyar csapat csak szombat este lép pályára a háromszoros világbajnok, címvédő norvég válogatott ellen. (Itt, az Indexen közvetítjük is a meccset 20:30-tól.) Majd sorban Svédországgal, Argentínával, Lengyelországgal és Csehországgal vív az első négy helyért és a minél jobb szereplésért. Bár a női válogatottunk eddig 9 érmet (1 arany, 4 ezüst és 4 bronz) nyert, a legutóbbi vb-n csak a 11., előtte a 8. helyen végzett. Legutóbb dobogón 2005-ben álltunk. Végignéztük a dicső múltat és a nem túl fényes jelent.
A svájci futballtudományi intézet, a CIES Football Observatory legújabb kutatási anyagában az európai futball demográfiai kérdéseivel foglalkozik. Három pontban vizsgálja az UEFA 31 legerősebb bajnokságában a saját nevelésű játékosok, a külföldi labdarúgók számának alakulását, valamint az egyes klubok stabilitását (azaz a játékoskeretben történt változást) a 2009 és 2017 között eltelt időszakban. Magyarország általában a középmezőnyben van.
Éppen Puskás Ferenc halálának 11. évfordulóján jelentette meg a Marca az IFFHS, a világ legrangosabb futballstatisztikákkal foglalkozó szervezetének új listáját, minden idők legjobb bajnoki góllövőinek rangsorával.
Érdekes kérdést vetett fel Olaszország legnépszerűbb sportnapilapja, a La Gazzetta dello Sport: kimutatásaik szerint a videóbíró bevezetése óta ugrásszerűen nőtt a megítélt büntetők száma, és ez a videóbírónak tudható be. (Ettől a szezontól kezdve a Serie A-ban és a német Bundesligában alkalmazzák a rendszert minden meccsen.)
Ritka az, amikor egy magyar csapat kerül a CIES, a neuchateli Sporttudományi Egyetem heti statisztikai összefoglalójába. A mostani kutatásban a kaput eltaláló lövések hatékonyságát vizsgálták az Instat adatai alapján. Ebben a Serie A-t száz százalékosan vezető Napoli az első, de a 18. helyen a Ferencváros áll, és még két magyar van a legjobb százban.
A Liverpool parádézott Mariborban a BL-csoportkör harmadik fordulójában, 7-0-ra győzte le a szlovén csapatot. Ez egy olyan eredmény, amire mindenki felkapja a fejét, de még így sem rekord. Sőt, a Liverpoolnak van ennél nagyobb sikere is, az idegenbeli 7-0-ból is akadt már.
Németország hibátlanul, tíz győzelemmel zárta a 2018-as világbajnoki selejtezőket. Régebben a címvédőnek nem kellett selejtezőt játszania, ezért nem tudjuk, mire mentek volna a 74-es vagy a 90-es siker után.
Megszokott dolog a CIES-től, a Svájcban működő, sporttudományi egyetem munkatársaitól, hogy hétről hétre adnak ki tanulmányokat, amelyben az európai topfutball legérdekesebb statisztikáira hívják fel a figyelmet. Most a futballelemző intézettel, az Instattal összefogva készítettek összeállítást, amelyben a labdabirtoklás volt a fő téma. Meg fog lepődni, nem a Barcelona az első.
A Real Madrid nagy meglepetésre otthon kapott ki a Betistől úgy, hogy a sevillai csapat a 94. percben szerezte a győztes gólt. Ami még ennél is lehangolóbb madridista részről, hogy a bajnok és BL-címvédő még gólt sem tudott rúgni.
A futball statisztikáival foglalkozó svájci CIES Football Observatory heti tanulmányában most Európa 31 legerősebb bajnokságában szereplő csapatainak az átlagéletkorát tette rangsorba. A legfiatalabb csapat az ukrán bajnokság kilenc forduló után az utolsó előtti helyén álló Sztal Kamjanszke, amely az eddigi meccseken 21,67 év átlag életkorú csapattal kezdett.
Véget ért az idei átigazolási időszak és a futball elemzésekkel foglalkozó svájci intézet, a Football Observatory el is készítette az ilyenkor szokásos összegzését az öt legnagyobb liga elmúlt hét esztendejének, illetve az idei nyárnak a mérlegéből. A játékosokra költött összegek majdnem a négyszeresére nőttek hét év alatt, amíg 2010-ben 1,5 milliárd euró volt a transzferdíj, addig idén már 5,9 milliárd, 41 százalékkal több, mint tavaly.
Simon Kuper és Stefan Szymanski alapművében, a Fociológiában már leírták a szerzők a futballigazolások egyik legfontosabb pillérét. Olcsón venni és drágán eladni, vagyis adj túl a játékosodon azonnal, ha valaki az értéke többszörösét kínálja - nem atomfizika. Dortmundban sem hülyék, óriási üzletet csináltak Ousmane Dembelével, akit 15 millió euróért vettek a Stade Rennes-től tavaly, és 105 millióért adták tovább a Barcelonának két hete. 90 millió eurót kerestek. (Arról nem beszélve, hogy pár könnyen teljesülő záradékkal később várhatóan még 10-20 millió euró érkezik utána a Barcától.)
Csütörtök délután elkezdődött a 41. férfi kosárlabda Európa-bajnokság, amelynek 18 év után ismét résztvevője a magyar válogatott. Az elmúlt negyven Eb során 44 válogatott mutatkozott be az Eb-n, és nekünk is van három érmünk. A mostani torna 288 játékosa 28 bajnokságból érkezik. Megmutatjuk, melyik a legnépesebb, és hova tegyük Magyarországot Európa kosártérképen. Adatok és múltidézés az Eb-rajtra.
Nem mindennapi olasz rekordot állított be vasárnap Marco Boriello, a SPAL csapatában szereplő 35 éves csatár. A hétvégén, az Udinese ellen is betalált, ezzel a 12. olasz Serie A-s csapatában lőtt gólt. Erre eddig csak a volt - többek között - Juventus-csatár, Nicola Amoruso volt képes még a 90-es években.
Szerdán a parasportosok versenyével kezdődött, csütörtöktől pedig a többi előfutammal folytatódik a csehországi Račicében a 43. kajak-kenu világbajnokság. Egy olyan sportág legjobbjainak versenye, amelyben messze a legjobbak vagyunk. Kereken 190 aranyérmet, összesen 474 érmet gyűjtöttünk az eddigi vb-ken, és Csehországban is valami hasonlóra számítunk, mint a legutóbbi vb-n, ahol 13 éremmel az éremtábla harmadik helyén végeztünk.
Hétfőn kezdődött és szombatig tart Párizsban a birkózó-világbajnokság, és a 16 fős magyar csapat érmes reményekkel vágott neki az útnak. Főleg a kötöttfogásúak szereplését előzi meg nagyobb várakozás, részben a májusi Európa-bajnokságon elért eredmények adnak okot a bizakodásra. Akkor a szakág két arany-, egy ezüst- és két bronzérmet szerzett és begyűjtött még két ötödik helyet is.
A párizsi vb remek alkalom, hogy birkózóink a 2015-ös nagyon gyenge Las Vegas-i, érem nélkül zárt vb után folytassák azt a javulást, amit a tavalyi, budapesti vb-n (egy arany és két bronz) mutattak.
Semmi kétség, Zinedine Zidane-nal a Real Madrid a világ legjobb csapata lett. A korábbi Real-játékos edzői kinevezése óta a hetedik trófeáját nyerte szerdán, a spanyol Szuperkupa elhódításával. Ilyen gyorsan még senki sem volt ennyire eredményes és ennyit csak a korábbi mestere, Vicente del Bosque tudott összehozni. Zidane mindezt 19 hónap alatt.
A Premier League legutóbbi szezonjában 28 futballista szenvedett súlyos térdszalag sérülést. Ez a szám a legmagasabb az elmúlt öt idényben. Ahogy az egyik korábbi PL-játékos megfogalmazta, a térdproblémák már szinte ragályos kórként jelentek meg a legkomolyabb futballbajnokságokban. A BBC egy nemrég megjelent tanulmányában vizsgálta ezt a problémát.
Eddig 47 csapat indult, de csak hat olyan volt, amely bajnokságot tudott nyerni – igaz, az egyikük az eddigi 25 megszerzett bajnoki cím több, mint a felét.
Mindössze 13 klub volt, amely a dobogón végzett eddig. 9746 meccset játszottak és 25 769 gólt rúgtak, a jelenlegi élvonalbeli klubok tulajdonosainak vagyona több, mint 100 milliárd dollár. Ez a Premier League, amely pénteken rajtol, de nagy csodára idén nincs kilátás.
Kedd este Szkopjéban játszik az UEFA Szuperkupájáért a Real Madrid és a Manchester United. Európa talán két legjobb csapata, amely összesen eddig 23 európai kupát őriz. A Real ebből 17-et nyert, és az 1990-es Milan-siker óta az első csapat lehet, amely Bajnokok Ligája címvédés után a Szuperkupában is kettőt nyer egymás után. A Realnak három, az MU-nak egy sikere van eddig a sorozatban.
Videoton csütörtökön a francia Girondins Bordeaux-t fogadja az Európa Liga visszavágóján. Az első meccsen elért 1-2-es eredményt reménykeltő, a klub honlapja pedig statisztikákkal elevenítette fel a klub eddigi nemzetközi meccseit.