Javában dübörög az átigazolási piac a magyar futballban is. És ahogy az elmúlt években, most is egymásnak adják a kilincset a névtelen csapatoktól érkező, még névtelenebb játékosok. Olyan külföldi, gyakran más kontinensekről érkezők, akik legutóbbi állomáshelyükön is alig jutottak szóhoz. A népvándorlás beindult, a hosszú évek rossz hagyományai cseppet sem változtak.
Az elemzésben a 2011 és 2016 közötti időszakot vizsgáltuk.
A Nemzeti Sport összeszedte, hány magyar ifi készül a profi futballéletre külföldi klubnál. A legfiatalabb, futballistának készülő magyarok egyike Barcelonában készül a felnőtt életre, Szabó Csongort a Barcelonánál tanítják, Dárdai Bence pedig hol máshol, a Herthánál játszik, a harmadik legfiatalabb is Barcelonában tanul, Lukács Leon 12 éves, sőt a negyedik legfiatalabbat, a 13 éves Mari Zoltánt is a Barca vitte.
Egy újabb érdekes statisztikai összefoglalót közölt a CIES, a sporttudományokkal foglalkozó svájci intézet. Ezúttal azt vizsgálták, hogy az öt legnagyobb bajnokságban a saját nevelésű, ebben a szezonban bemutatkozó játékosok mennyi lehetőséget kaptak.
Megjelent a svájci székhelyű, kutatásokkal foglalkozó egyetem, a CIES heti statisztikai hírleve, a Football Observítory Weekly. Ezúttal azt vizsgálták, hogy az öt legnagyobb európai bajnokságban (angol, francia, német, olasz, spanyol) szereplő klubok keretének becsült értéke, és a játékosokra költött átigazolási díjak milyen viszonyban vannak egymással.
Gabonban szombaton megkezdődik az Afrikai Nemzetek Kupája, sorrendben a 31. kiírás. Talán nincs olyan európai klubtulajdonos, aki ne őszinte utálattal állna hozzá ehhez a kiíráshoz, hiszen a bajnokságok, vagy éppen a felkészülési időszak kellős közepén rendezik, így Afrikai szinte lerabolja az európai focit.
A stadionépítések hetedik évében olyasmi történt, ami a korszakban példa nélkül álló.
Emlékezzünk az utóbbi évek új stadionjaira: a felcsúti Pancho Aréna nagyobb, mint ahányan a településen laknak. A ferencvárosi Groupamában is állandósult probléma, hogy legalább a nézőtér harmadát megtöltsék, a debreceni Nagyerdei Stadion felépítésénél a jelenlegi nézőszám tízszeresével számoltak, az MTK már szűkösebbre tervezte a katlanját, de a félház is csak álom, inkább a stadion harmada, negyede telik meg, és akkor az NB I.-et holtversenyben vezető Vasas szurkolói azért kezdtek lobbizni, hogy az új stadionjuk még nagyobb legyen.
Nézzük a számokat.
Hétről hétre még mindig meg tudnak minket lepni a magyar futball szereplői. Már-már azt hihetnénk, hogy a magyar futballban nincs is lehetetlen, hacsak az nem, hogy kiderítsük, mennyit keresnek az abban résztvevők.
Szerencsére van némi rálátásunk, hogy a gazdag csapatok mire verik el a milliárdokat, hogy milyen pozíciókat kreálnak, csak hogy eltartsák a holdudvart, és azt is tudhatjuk, hogy kik a jelenkori magyar futball legnagyobb szerencselovagjai.
Sajnos azonban ezek a szerencselovagok ma olyannyira befolyásos politikai pozícióban is vannak egyszerre, és túlságosan érzékenyek is a róluk megírt tényekre, hogy veszélybe került a még garantált átláthatóság, és ezt meg szeretnék szüntetni. De amíg van esély a pénzek útjának követésére, addig nincs nagy baj.
Most a Magyar Nemzet próbálta megtudakolni, hogy mennyi pénzt keresnek az első osztályú klubokban a focisták.
Újabb érdekes statisztikával jött ki a CIES Football Observatory, a svájci sporttudományokkal foglalkozó szervezet. A legfrissebb statisztikájukban azt vizsgálták, melyek azok a klubok, amelyek a legtöbbet foglalkoztatják a válogatott labdarúgóikat. Ezek szerint ezt a listát a Juventus vezeti, amelynek 21 válogatott futballistája van, ők eddig 2016-ban 157 meccsen 12 454 percet játszottak összesen.
Befejeződött a Major Soccer League alapszakasza és sok szempontból vontak mérleget a tengerentúlon. Az egyik ilyen mérőszám a stadionok kihasználtsága. Büszkék lehetnek az MLS irányítói, hiszen ilyen érdeklődés még sosem volt a bajnokságban. Átlagban 21 574 lett nézőszám, amely a világ többi bajnokságában a rangsorában a hetedik helyre elég.
Nem különösebben fontos meccset játszik a Bajnokok Ligájában a Real Madrid, de mivel a klub történetének 400. századi meccse jön a legrangosabb sorozatban, emiatt biztosan emlékezetes lesz a lengyel Legia vendégjátéka.
Ritkán fordul elő olyan, hogy a topligákban egy hétvége alatt ennyi büntetőt kihagyjanak. Most csak a spanyol bajnokságban nem maradt ki, az angol, a francia, a német és az olasz élvonal hétvégi fordulójában összesen 11 büntetőt rontottak. Két csapat is kettőt-kettőt hibázott, ami különösen kivételes.
Vannak országok, ahol úgy is fel tudnak építeni stadionokat, hogy jól is nézzenek ki, és a székekre lebontva se legyen minden aranyárban. Amikor még Vígh László kormánybiztos volt, és elkészült a Puskás Stadion első költségvetése, mondott pár fontos adatot.
Először is, hogy az új, Eb-meccsekre is alkalmas arénában 3-4 ezer euró közötti összegre tehető egy szék bekerülési költsége.
A Tuttosport már 14. alkalommal hirdette ki, hogy melyik az a negyven U21-es focista, aki a legjobb Európában. Magyar ezúttal sincs a listán. Bár majd lehet, hogy kikből? róluk írtunk a napokban.
Ebből a listából választják ki decemberben, hogy ki kapja az ifi Aranylabdát. Olyan játékosok kapták régebben, mint Lionel Messi, Agüero, Götze, Pogba. A neveket nagy futballnemezetek újságíróinak szavazatai alapján állítják össze.
Jöjjenek a nevek, amelyek között elég sok ismert, és máris világhírű játékos is van.
Hétközi fordulót rendeztek az NB I.-ben, ami előrevetítette, hogy a megszokottnál is kevesebben lesznek a stadionokban. Így nem akkora meglepetés – ám ettől még sokkoló tény –, hogy a hat mérkőzést egyes források szerint tízezren sem tekintették meg a helyszínen, mások szerint épphogy csak egy kicsivel többen (Nso.hu szerint 10314-en, az Nb1.hu szerint 9820an voltak összesen).
A helyzeten persze az sem segít, hogy a fél bajnokság albérletben játszik, bár abban bízni mondjuk meglehetős optimizmus volna, hogy a Hidegkúti stadion átadását követően az MTK szurkolói szignifikánsan javítanak majd az adatokon.
Az elmúlt szombaton rendezték a magyar futballbajnokság 9. fordulóját, 18 órától szokás szerint öt meccset rendeztek, majd fél kilenctől megint csak szokás szerint a Ferencváros aktuális mérkőzése következett.
A múlt héten azt elemeztük, hogy mi lehet az oka, hogy ilyen kevesen mentek ki a 8. forduló meccseire, ezen a héten viszont az szolgáltat beszédtémát, hogy a délutáni öt meccs közül miért két kis és kevés futballszurkolót vonzó csapat összecsapásra esett a választás.
A Gyirmót a bajnokságban az utolsó, a Paks az utolsó előtti, kieső helyen áll. A két csapat meccseit a helyszínen sem tömegek szokták követni, de abban a statisztikában legalább nem sokkal térnek el az átlagtól. De miért ők mentek a tévében, ahol 100-szor annyian követik az NB I. eseményeit? Az MTVA-nak küldött kérdéseinkre meglepő válaszokat kaptunk.
Az első válaszból nem derült ki, hogy a meccset hányan nézték, de később megérkezett a válasz: „Az OTP Bank Liga televíziós közvetítéseit összesen 277 ezer néző választotta: az újonc Gyirmót FC Győr mérkőzését a Paksi FC ellen 88 ezren követték [Ez a szombat délutáni meccsek átlagos nézőszámának a fele kb.], míg a nagyok csatája, azaz a Ferencváros - DVSC összecsapás 189 ezer embert ültetett a tévé elé.”
Az is kiderült, hogy a meccsválasztás hátterében magasabb célok állnak:
A köztévé ugyanis a futball hátországát is szeretné megmutatni, ezért adnak például még NB II.-es meccseket is (igaz, ezek nem az NB I.-es meccsek elől veszik el az adásidőt). Továbbá:
a közszolgálati feladataink közé tartozik, hogy minden NB I-es klubnak lehetőséget biztosítsunk arra, hogy az idény folyamán valamikor képernyőre kerüljön, még ha kevesebb alkalommal is, mint a felsőházba tartozó csapatok.
A kiválasztás ethosza tehát az oka, amely az igényeket és a futball érdekességét is képes a háttérbe szorítani. Ennek ismeretében csak elsőre furcsa, hogy a választékból mondjuk nem az általában sok gólt hozó, az idén bajnokesélyes Videoton és az Újpest összecsapására esett a választás, hanem a gyirmótiak paksi vendégjátékára.
Az elmúlt hét szezonban összesen, és az idén is a Manchester City költött a legtöbbet átigazolásokra. Több mint egymilliárd eurót adtak játékosokért. Angol kiscsapatok többet költöttek idén, mint a PSG, derül ki a CIES Futballkutató Intézet adataiból.
Ha hinni lehet a hivatalos adatoknak, akkor a magyar futballbajnokság 8. fordulójában 14 063-an mentek NB I.-es mérkőzésre stadionba. A mostani forduló összes meccsét szombaton játszották, ötöt 18 órától, az örökrangadót: az MTK-FTC-meccset pedig 20.30-tól rendezték Dunaújvárosban.
Szombaton bomba idő volt, kellemes nyár esti meleg, tehát az időjárás egészen biztosan nem tántorította el a futballszurkolókat.
És akkor jöjjenek a részletek.
A futballisták bére a világ fejlettebb futballkultúráiban nyilvános adat, ebből a szempontból Magyarország persze kivétel, itthon alig-alig lehet valamit megtudni a játékosok jövedelméről, és ha kiderül, abban sincs sok köszönet.
Ezt csak azért írjuk, mert pénteken éjjel Olaszországban közzétették valamennyi elsőosztályú labdarúgó fizetését. A Gazatte dello Sport listájában ott vannak a legjobban megfizetett sztárok, és ami minket is különösen érdekel, a három magyar Serie A-s fizetése is.
Véget ért a 2016-os riói olimpia, kiosztottak összesen 977 érmet, amiből az Amerikai Egyesült Államok egymaga 121-et vitt haza. Ugyanakkor az USA dominanciája kevés volt Észak-Amerikának, Európa és Ázsia is jobban teljesített nála, de minden téren.
A leggyengébb kontinens egyébként Dél-Amerika lett, a magyarok pedig az európai érmek 4%-át adták. Grafikonok következnek.
Európa arany-, ezüst- és bronzérem tekintetében is a többi kontinens fölé nőtt. Igaz, ehhez 31 érmet szerző ország kellett. Ezzel szemben Észak-Amerikának csak kilenc ország szerzett érmet, Ausztráliának és Óceániának pedig csak három. Valamint még kiosztottak egy arany- és egy bronzérmet egy-egy hivatalosan független résztvevőként induló sportolónak.
A következő ábrán az látható, hogy Európa milyen kiegyensúlyozottan vezet, Magyarország pedig töredéknyi lakossal alig van lemaradva egész Dél-Afrikától.
Ami az egyes országok dominanciáját illeti, egyértelmű, hogy az USA van a toppon, amit Ausztrália és Brazília követ. Bár tegyük azért hozzá, nem mindegy, valaki három vagy harminc ország közül tűnik ki. Ettől függetlenül az USA az észak-amerikai érmek 73 százalékát vitte haza, míg Nagy-Britannia az európai érmek 18 százalékát.
A magyar futball szempontjából az egyik legfontosabb kérdésnek azt nevezte Csányi Sándor MLSZ elnök, hogy az Európa-bajnokság után a felpezsdített magyar futballközeg hány új, stadionba is kijáró hívet tud megtartani.
Tavaly a stadionépítéshez képest nevetséges nézőszámokat produkált a magyar futballbajnokság, de a sikeres Eb esélyt kínált arra, hogy javuljon a statisztika.
Az NB I. 2016/17-es szezonja július 16-án, szombaton három meccsel kezdődött és vasárnap folytatódik a maradék hárommal. Az első napon mind a három kedvező volt a nézők becsalogatása szempontjából, hiszen a Ferencváros otthon, a Groupama Arénában játszott, szintén Budapesten játszották, igaz, a Vasas pályáján az Újpest–Budapest Honvéd-rangadót, és a mezőkövesdi katlan is bemutatkozhatott, ahol a két újonc kezdett egymással.
Serena Williams csak az idén tudta megelőzni a fizetési ranglistán Marija Sarapovát, aki 11 éve állt a legjobban kereső női sportolók rangsorának élén, amelyet tizenegy éven keresztül vezetett. És feltehetően vezetne még ma is, ha az év elején nem keveredik doppingbotrányba. Az Austral Open után kiderült, hogy a tavaly betiltott meldoniumot használt, ezért a versenyengedélyét márciusban felfüggesztették, és ezután több szponzora is kihátrált mögüle.
Williams 24,6 millió dollárt keresett 2014 júniusa és 2015 júniusa között, akkor Sarapova 29,7-et. Tavaly júniustól most júniusig viszont a 21-szeres Grand Slam-bajnok Williams 28,9 millió dollárral gazdagodott, míg az orosz 21,9 millióval a pénzdíjak és a szponzorok révén. (A grafikonon a magenta Williams, a zöld Sarapova keresetét jelöli).
William 2013 februárja óta vezeti a teniszezők világranglistáját, már hatodjára, először 2002-ben állt az élre. Williams karrierje során teniszből összesen 77,5 millió dollárt keresett.
Cristiano Ronaldo lemaradt a spanyol gólkirályi címről és a bajnoki címről is, miután Luis Suárez mesterhármasával az első helyen végzett a Barcelona, de a portugál így is elég szép szezont futott: zsinórban hatodik szezonjában végzett ötven gól fölött.
Az Atlético Madrid a Bayern legyőzésével tovább javította a spanyol kupacsapatok amúgy is félelmetes mérlegét: 13 párharcot játszottak eddig a nemzetközi kupákban, ebből 13-at meg is nyertek.
A labdarúgás statisztikáival foglalkozó svájci szervezet, a CIES ezúttal az öt topligában (angol, francia, német, olasz, spanyol) védő kapusok teljesítményeit vetette össze. Hat mutató alapján állítottak fel egy rangsort. Ezek:
Cristiano Ronaldo zsinórban hatodszor jutott 30 gól fölé a spanyol bajnokságban, ami rekord, saját csúcsát döntötte meg tavalyról, amikor ötödször lépte át a határt. Nagy rekord ez, mert 1929, a Liga indulása óta csak két másik Real-futballista jutott legalább 30 találatig egy szezonban.
A harminckét éves Fernando Torresnek elég jól alakul az idénye: az Atlético Madriddal versenyben vannak a spanyol bajnoki címért, a Bajnokok Ligájában elődöntősök a Barcelona kiejtése után, ő pedig olyan sorozatban van, mint még soha.
A Barcelona 8-0-ra végezte ki a Deportivót szerda esti spanyol bajnokiján, és a meccs főszereplője Luis Suárez volt, aki olyat csinált, amit ebben az évszázadban még senki a ligában: összesen hét gólban vette ki a részét.
Szombaton az első a másodikkal játszott a magyar élvonalban, vagyis a már bajnok Ferencváros az MTK-t fogadta. Úgy lett 2-2, hogy a gólokat sorrendben Kanta József, Gera Zoltán, Varga Roland és Torghelle Sándor lőtte.
Váratlanul kikapott 2-0-ra a Real Madrid szerda este Wolfsburgban a BL-negyeddöntő első meccsén. Nem kell messzire menni, hogy miért.
360 olyan futballistája van a labdarúgó Európa-bajnokságra kijutott 24 válogatottnak, akik Európa öt legerősebb (angol, francia, német, olasz, spanyol) bajnokságában játszanak. Magyarországot négy játékos képviseli, akik szóba jöhetnek a válogatott keretben: Szalai Ádám (Hannover), Kleinheisler László (Werder Bremen), Balogh Norbert (Palermo), Bogdán Ádám (Liverpool).