Vasárnap ért véget a dohai úszó-világbajnokság, amelyen a magyar medencés küldöttség egy bronzérmet szerzett a felhígult mezőnyben. A jelző ez esetben nem túlzás, hiszen az extrém időpont miatt világsztárok sora hagyta ki a katari világeseményt, akik biztos éremeséllyel ugrottak volna a vízbe. Ők a párizsi ötkarikás játékok közelsége miatt döntöttek úgy, hogy inkább a felkészülésre koncentrálnak. A viadalt tehát a helyén kell kezelni, viszont ezzel együtt sem szabad elmenni a kimagasló teljesítmények mellett.
204 országból több mint 2600 sportoló érkezett a világbajnokságra. Kína teljesítménye az olimpiai felkészülés végső szakaszában egészen rendkívüli volt. Az ázsiai országot képviselő sportolók 23 aranyéremmel, 8 ezüsttel és 2 bronzzal térhettek haza.
Kína dominanciája a műugrószámokban ezúttal sem tört meg, a 13 lehetséges aranyéremből kilencet lazán besöpört. A távol-keleti nagyhatalom a szinkronúszásban (más néven műúszás vagy vízibalett) is letette névjegyét. Kihasználva az erős riválisok, például Oroszország hiányát,
Kína az elérhető 11-ből hét aranyérmet hazavitt, ami eggyel kevesebb, mint az összes korábbi versenyen összesen.
A világbajnokságon többen is bizonyították klasszis mivoltukat. Az amerikai küldöttségből kiemelkedett Claire Curzan, aki négy aranyérmet nyert, ebből hármat női 50, 100 és 200 méter háton. Ő mentette meg hazája becsületét, nélküle az Egyesült Államok „csak” öt aranyérmet szerzett volna, ami az ő mércéjükkel mérve felért volna egy katasztrófával. Az összesített éremtáblázaton így is jócskán Kína mögött végzett az USA, amit szintén nem tesznek ki az ablakba a legjobbjaikat nélkülöző tengerentúliak.
A show-t azonban igazán egy fiatal kínai atléta lopta el. A tizenkilenc éves Pan Zsanli rekordokat döntögetve lett új bajnok és világcsúcstartó 100 méteres gyorsúszásban (46,80 másodperc). Nem mellesleg a 4×100 méteres kínai gyorsúszó váltócsapatot is aranyéremre vezette az ifjú zseni.
Mindenképp szót kell ejteni Daniel Wiffenről, aki történelmet írt Dohában. A 22 éves fiatalember lett Írország első világbajnoka, amikor megnyerte a 800 méteres gyorsúszást.
Aztán jött az 1500 méteres gyorsúszás. A döntőben Wiffen minden idők 5. legjobb időeredményével (14:34,07) csapott célba, 10 másodpercet vert a komplett mezőnyre
Ezzel a teljesítménnyel körülbelül három másodpercre került a világcsúcstól. Ez volt egyébként a legnagyobb különbségű győzelem a férfi 1500 gyorson a világbajnokságok történetében 2001 óta, akkor Grant Hackett 24 másodpercet vert a másodikra, írja a SwimSwam nevű szakportál.
Hosszú Katinka egykori riválisa, Sarah Sjöström sorozatban hatodik világbajnoki címét szerezte meg 50 méter pillangón. Az olimpiai bajnok „sprintkirálynő” női 50 gyorson sem talált legyőzőre. A svédek klasszis úszója 23:69-es idővel nyert, vagyis mindössze 0,08 századdal maradt el a tavalyi fukuokai világbajnokságon felállított világcsúcsától.
A vb egyik legmeghatóbb pillanatát Angelina Köhler szállította, aki megnyerte a női 100 pillangót, és a német himnuszt meghallva elsírta magát a dobogó legfelső fokán. A fináléban majdnem egy másodpercet javult korábbi önmagához ahhoz képest, egyértelműen éremesélyesként utazik Párizsba.
A világesemény másik érzelmes pillanata számunkra azért fontosabb volt: Kapás Boglárka a könnyeivel küzdve értékelt a kamera előtt utolsó vb-döntője után.
Kezdjük a tényekkel: tavaly Fukuokában egy aranyunk és hét döntős helyezésünk volt, Dohában az egy darab éremszerzés mellett tizenöt döntős helyezést szorgoskodtak össze a magyarok. A 2023-as magyar csapat erősebb volt (pedig Milák Kristóf akkor sem versenyzett), mint a mostani, nem véletlenül mondta Sós Csaba szövetségi kapitány a vb előtt, hogy most nem reális elvárás az éremszerzés. Örömteli, hogy ennek ellenére azért csak sikerült ezt a lécet megugrani.
2009 óta viszont mindig volt világbajnokunk, ez a nagy sorozat azonban most megszakadt. Amennyiben viszont ez az ára annak, hogy sikerekben gazdag legyen Párizsban az olimpia a magyar úszóknak, akkor a szurkolók aligha bánják majd.
Februárban ritkán rendeznek ilyen fontos világeseményt, nem véletlenül jelezték többen is a nagyágyúk közül, hogy nem ülnek repülőre, mert a dohai szereplés érzésük szerint többet ártana, mint használna az olimpiai esélyeiknek.
Többek mellett a hétszeres olimpiai és 18-szoros világbajnok Katie Ledecky mellett a románok kiválósága, David Popovici, a Hosszú Katinka 400 m vegyesen tartott világcsúcsát megdöntő kanadai Summer McIntosh, az olimpiai ezüst- és bronzérmes, illetve ifjúsági olimpiai bajnok olasz Thomas Ceccon, és a franciák fiatal klasszisa, Léon Marchand, az „új Phelps” sem adta le a nevezését a vb-re. És a felsorolást még hosszan lehetne folytatni...
Persze voltak olyan számok, amelyben a világ elitje nem maradt távol, ilyen volt például az 1500 méteres gyors a férfiak mezőnyében. Mint ismert, a döntőben Betlehem Dávid óriási egyéni csúcsot repesztve a negyedik helyen végzett, ami jó jel a nyár előtt. Viszont a női 400 méter vegyes már más képet mutatott, Sós Csaba szerint
a csúcsformában lévő Hosszú Katinka „32 méterrel verte volna a mezőnyt”.
A magyar csapatból Milák Kristóf mellett a 2022-es római Eb ezüstérmese, Kovács Benedek, és a 200 méteres hátúszás címvédője, Kós Hubert is hiányzott. A tengerentúlon tanuló utóbbi sportoló kerek perec megmondta, hogy ez a vb most egyáltalán nem fér bele a felkészülésébe, míg Kovács combsérülés miatt nem tartott a többiekkel Katarba. Kétség sem férhet ahhoz, hogy velük sokkal előrébb végzett volna Magyarország az éremtáblázaton. A hiányzóknál maradva: az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás lassan egy éve húzódó doppingügye nincs még lezárva, párizsi szereplésére vajmi kevés esély mutatkozik. Ilyés Laura pályafutásából pedig egy évet vett el a doppingügy, a tehetséges fiatal tavaly ősz óta fut versenyt az idővel a párizsi részvételt illetően.
Jelen állás szerint viszont Milák, Kós és Kovács ott lesz Párizsban, az Index írta meg elsőként, hogy előbbi hosszas halogatást követően végül beleállt az olimpia felkészülésbe a Duna Arénában, ettől a héttől pedig már edzője, Virth Balázs is bekapcsolódik a szakmai felkészítésébe.
Az ő hiányukban Németh Nándor lépett előre, aki 100 méter gyorson lett bronzérmes. A fináléban úszott időeredményével nem volt elégedett, de rögtön hozzátette, hogy azon még lehet csiszolni. Amennyiben tud javulni a következő hónapokban a BVSC versenyzője, akkor az olimpián talán fényesebb is lehet az érem, legalábbis ezt mondatja velünk a szurkolói énünk.
Külön ki kell emelni a női 200 gyorson hatodik helyen végző Pádár Nikolettet, akit élete első felnőtt egyéni vb-döntőjében sem nyomott agyon a stressz. Szeged büszkesége a tavalyi vb óta folyamatosan javul, az időeredményei és a világversenyen nyújtott teljesítménye komoly bizakodásra adnak okot vele kapcsolatban. Ugyanez igaz a már említett Betlehem Dávidra.
Mindenképp szót kell még ejteni Rasovszky Kristófról, aki előbb a nyíltvízi versenyek során aranyérmes lett 10 kilométeren (ami nagyon nem mellesleg olimpiai szám), majd az uszodába belépve országos csúccsal az ötödik helyen végzett 800 méter gyorson. A veszprémiek 26 éves versenyzője, Kis Gergő 2011-es rekordját adta át a múltnak. 1500 méteren ugyan nem jutott döntőbe, de így is maximálisan elégedett lehet a teljesítményével.
A 400 vegyes döntőjében nyolcadikként célba érő Holló Balázs ugyanakkor nem lehetett túl boldog, nem először fordult elő fele, hogy a legfontosabb pillanatban nem tudta kihozni magából a legtöbbet. A két éve vb 4. Szabó Szebasztián is nagyon maga alatt volt, miután férfi 50 méter gyorson nagy meglepetésre csak a 30. lett.
Arra nyilván nem számítottam, hogy itt úszok egyéni csúcsot, de nem tudom, miért vagyok ennyire lassú. Most szeretnék hazamenni, és azonnal folytatni az edzéseket, mert ennél csak jobb lehet
– nyilatkozta csalódottan a 27 éves sprinter.
Az úszókapitány a váltókkal sem volt elégedett. Mint mondta, amennyiben mindenki a legjobb ideje körüli teljesítményt tudta volna hozni, akkor öt-hat staféta biztosan ott lehetett volna Párizsban.
Összefoglalásként elmondható tehát, hogy voltak biztató jelek a világbajnokságon, a mostani hiányzókkal kiegészülve pedig egy olyan magyar küldöttség utazhat Párizsba, amely akár 2-3 aranyéremmel is hazatérhet, amennyiben minden összeáll. Nagy kérdés persze, hogy Milák Kristóf milyen állapotban lesz, de korábban több szakember is hangsúlyozta: neki néhány hónap is elég lehet ahhoz, hogy megközelítse a csúcsformáját – és ha ez sikerül neki, akkor bizony retteghetnek a riválisok.