Nemcsak a Törökországban és Szíriában történt földmozgás miatt lehet mostanában sokat olvasni a földrengésekről, hanem mert a világ több pontján is észleltek földmozgásokat. Voltak, akik Magyarországon is erre gyanakodtak, így összegyűjtöttük az 1900 óta történt legnagyobb földmozgásokat. A lista érdekessége, hogy a több mint 40 ezer halálos áldozatot követelő török–szíriai földrengés közel sem volt a legerősebb.
Az utóbbi időben rengeteget hallani a földrengésekről, miután február 6-án 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökországot és Szíriát, majd nem sokkal később újabb erős, 7,7-es magnitúdójú földmozgást észleltek Törökországban.
De a hónapban nemcsak a két, már említett országban, hanem a világ más pontjain is észleltek földmozgásokat, sőt, a hazánkkal határos Romániában és Szerbiában is, bár ezek erőssége jóval elmaradt a török–szíriai földrengéstől. De még Magyarországon is sokan megijedtek, mert földrengéshez hasonló jelenséget észleltek több alkalommal.
Miközben a világ tektonikus lemezei egymásnak ütköznek, és egymás alá vagy fölé kerülnek, felgyülemlett energiájukat óriási földrengésekben szabadítják fel, amelyek megrázhatják a földet, vulkánkitöréseket indíthatnak el, hegyeket mozgathatnak meg, és cunamikat indíthatnak el.
A tudósok az 1900-as évek elején fedezték fel, hogyan képesek a földrengések erősségének a mérésére, és azóta jó néhány, úgynevezett megathrust földrengés rázta meg a bolygónkat. A földrengések ezen fajtái a konvergens lemezhatárokon fordulnak elő, ahol az egyik tektonikus lemez a másik alá szorul, ezek nagyobb része a Csendes-óceán szeizmikusan nyugtalan „Tűzgyűrűje” mentén található, néhány szubdukciós zónában történt – írja a Livescience.
A USGS összegyűjtötte a 20 legerősebb földrengést, azonban a török–szíriai földrengés 7,8-es erősségű földrengése nem került fel a listára. A lista utolsó, 20. helyén áll az 1933. március 2-án történt, 8,4-es erősségű rengés, ami Japán Sanriku régiójának közelében történt.
Az látható, hogy egy földrengés erőssége nem egyenesen arányos a halálos áldozatok számával. A 10 leghalálosabb földmozgások listáját a Forbes készítette el:
Kedden átlépte a 40 ezret a február 6-i törökországi földrengések halálos áldozatainak száma. Recep Tayyip Erdogan török elnök kedden, az államfői kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján közölte: Törökországban legkevesebb 35 418 ember vesztette életét a szerencsétlenségben. Szíriában 5900 halottról tudni. Ezzel a földrengés jelenleg a 8. leghalálosabb, mért rengés.
Korábban az ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszékének vezetője, Timár Gábor elmondta, földrengések eddig is voltak Törökországban, de ekkorát eddig nem észleltek. Törökország és Szíria katasztrófa sújtotta területein felmérhetetlen károk keletkeztek, aminek a szakértő szerint az a magyarázata, hogy a rengéskor bekövetkező energiafelszabadulás a felszínhez viszonylag közel történt.
A legfőbb ellenzéki vezető Recep Tayyip Erdogan elnököt hibáztatja amiatt, hogy ekkora pusztítást okozott a természeti katasztrófa. A török elnök szerint azonban egy ilyen időszakban nem kéne politikai érdekből negatív kampányt folytatni ellene.
A török elnök 2019-es kampánykörútján magasztalta a pártja által elfogadtatott jogszabályt, amely lehetővé tette az ingatlantulajdonosok számára, hogy az építési szabálysértéseket elnézzék, és ne kényszerüljenek költséges felújításokra. A lépés kockázatos volt a gyakori földrengésekkel sújtott Törökországban. A kormány pedig elkezdte a kivitelezők üldözését, már több mint 134 ember ellen indítottak eljárást.