Miért lehetetlen a zombiapokalipszis?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Az évtizedek során sokat változott a zombifigura gonosz temetői szellemtől a szupererejű fertőzöttig. Ezek ellenére a zombi fizikai paradoxon. Természetesen biológiailag is paradoxon, mivel bomlófélben lévő élőhalottként mozogni, sőt élőket széttépni egy kis agyért viszonylag nehezen kivitelezhető. De ha a biológia nem lenne elég, mint említettük, fizikailag is lehetetlenek.
Anyagcsere
Az élettel össze nem egyeztethető dolgok sorának egyik kevésbé feltűnő része, hogy élőhalottak értelemszerűen nem rendelkeznek semmivel, amivel az agyat feldolgozhatnák és hasznosíthatnák. Működő emésztőrendszer hiányában valószínűleg nem tudnak kakilni, így ha sikerül is lenyelni az agyat, az addig erjed a gyomrukban, míg a képződő gázok miatt fel nem robbannak. Persze mindez fiktív, mivel vízfogyasztás nélkül a zombik is rövid távon kiszáradnának és összeomlanának.
Immunrendszer
Az emberiség nem olyan rég ismerte meg, hogy a betegségeket apró szervezetek, baktériumok, vírusok és gombák okozzák, és azt is, hogy immunrendszerünk milyen kifinomult fegyverrendszerrel védekezik ellenük. A zombiknak nincs immunrendszerük, így a mikroorganizmusok valószínűleg gyorsan felfalnák őket.
Teljes mozgásképtelenség
Ha túllépünk az agyműködés hiányán, a zombik jó része fiziológiailag lehetetlen. Lógó hússal és szakadt szalagokkal nem fog menni a séta, főleg nem a futás és a méteres ugrások.
Tájékozódás
A zombikat általában kiváló hallású szerzetekként ábrázolják, akik egy lövés hangjára nagy csordákban indulnak meg a zaj felé. A valóságban a lebomlással nagy valószínűséggel a dobhártyájukat és a látásukat veszítenék el elsőnek, ami nagyban megnehezítené a táplálék beszerzését és bármilyen koordinált támadást.
Időjárás
Valószínűleg nem ez az első gondolatunk, de egy zombiapokalipszisnek az időjárás viszonylag hamar véget vetne. A páratartalom napok alatt elrohasztaná, a hőség órák alatt kiszárítaná, a hideg ugyanilyen hamar megfagyasztaná a mászkálókat. Csak az elhagyatott barlangok, itt-ott található elhagyatott tömlöcök, romok és garázsok környékén maradhatnának viszonylag ép példányok.
Ellenséges fauna
Mivel a zombik lényegében mászkáló hentespultnak tűnnek, a szabadban valószínűleg minden farkast, medvét, rókát, kóbor kutyát és macskát magukhoz vonzanának, ami beárnyékolná az időjárással szerencsések esélyeit.
Fertőzés
Aki esetleg hordott mostanában egészségügyi védőmaszkot, sejtheti, hogy vannak hatékony és nem annyira hatékony formái a betegségek terjedésének. A levegőben cseppfertőzéssel terjedő, láthatatlan és kikerülhetetlen ragály ez alapján sokkal hatékonyabb, mint a harapás. A figura alapvető működéséhez tartozó harapással más gond is van:
A hadsereg
A szakértők szerint egyetlen fiktív műfaj sem volt olyan tiszteletlen a világ honvédelmi erőivel, mint a zombihorror. A hadseregek létszámbeli és technikai fölénnyel rendelkeznek, amit tetéz a zombik különös viselkedése:
- hogy igyekeznek közel kerülni legfőbb természetes ellenségükhöz;
- egyáltalán semmivel nem tudják megvédeni magukat a legfőbb természetes ellenségüktől;
- egyáltalán nem próbálnak elmenekülni a legfőbb ellenségük elől;
- létszámukat csak az első pontnál leírt módon képesek elérni.
Mindent összevetve a megfelelő stratégia zombiapokalipszis esetén az otthon maradás, míg a hadsereg vagy egy hidegfront végez a zombikkal.