Szobahőmérsékleten folyadékká alakítható a fény
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Majdnem egy évszázaddal az indiai zseni felfedezése után egy film, két tükör és egy lézer alkalmazásával valóra vált az örökké kavargó, szuperfolyadékká alakított fény, amely a kvantumszámítógépektől az energiatárolásig rengeteg problémát megoldhat.
A húszas évek elején Satyendra Nath Bose indiai fizikus elküldte egy tanulmányát Albert Einsteinnek. Ebben a feketetest-sugárzásra vonatkozó Planck-törvényt úgy vezette le, hogy a fényt fotonokból álló gázként kezelte. Einstein kiterjesztette Bose elméletét, és azt az előrejelzést adta, hogy abszolút nulla fokra hűtve a részecskék a legalacsonyabb kvantumállapotba kerülnek, és ez az anyag egy új formáját eredményezi, amely nem a klasszikus fizika, hanem a kvantumfizika törvényei szerint viselkedik. Ezt az anyagot Bose–Einstein-kondenzációnak nevezzük, és jellemzően szupravezető és szuperfolyékony tulajdonságai vannak (például zéró kinetikus ellenállása miatt ha felkavarják, örökké kavarog).
A Bose–Einstein-kondenzációt híg, gázállapotú bozonok alkotják. A bozonok az elemi részecskék Bose-ról elnevezett csoportja, közéjük tartoznak a fényt alkotó fotonok. Az anyagnak ezt a formáját először 1995-ben sikerült laboratóriumban előállítani – a kísérlet végrehajtói, Cornell, Wieman és Ketterle 2001-ben Nobel-díjat kapott érte.
A kanadai Polytechnique Montréal és az olasz CNR nanotechnológiai intézet 2017-es közös kísérletében azonban nem volt szükség különleges hűtőapparátusra. A kutatók szerves molekulákból álló ultravékony filmréteget helyeztek két tükör közé, majd 35 femtoszekundumos (10-15 másodperc) lézerimpulzussal bombázták.
A munkánk rendkívüli eredménye, hogy demonstráltuk, hogy szobahőmérsékleten is létezhet polaritonoknak nevezett fényanyagrészecskékből álló szuperfolyadék
– mondta Daniele Sanvitto, a CNR Nanotec munkatársa.
A kutatók szerint a
fotonok egy félvezetőben kölcsönhatásba lépnek az excitonnak nevezett elektron-lyuk párokkal. A dipólusos excitonok az elektromágneses térben erősen kötődnek a fotonhoz, aminek a végeredménye a polariton, amely egy félig anyag, félig fény kvázirészecske, amely szuperfolyadékként viselkedik szobahőmérsékleten.
Ezt az anyagot nevezik folyékony fénynek, és sok fontos felhasználási területen alkalmaznák:
- megoldhatja a hagyományos tranzisztoros chipek adatátviteli problémáját;
- egy 2018-as tanulmány szerint a világegyetem anyagának túlnyomó részét képező sötét anyag szintén szuperfolyadék, a sötét anyagot azonban eddig nem sikerült kimutatni, a folyékony fény tanulmányozása ehhez adhat kulcsot;
- elméletben a szuperfolyadék formájában tárolt fény egy csapásra megoldhatná a megújuló energiaforrások problémáját, ha egyfajta energiatárolóként hasznosíthatnák;
- a kutatók szerint a folyékony fénynek komoly szerepe lesz a jövőben a lézerek, számítógépek, napelemek és LED-alapú alkalmazások technikájában.