További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Bár hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a rémálmok csak a fiatalabbakat gyötrik, ez hatalmas tévhit. A legfrissebb felmérések szerint ugyanis a felnőttek 50-85 százaléka álmodik rosszakat esténként, ami utólag kialvatlansághoz, feszültséghez és szorongáshoz vezethet.
Azt persze senkinek sem kell magyarázni, hogy az előbb felsoroltak nem éppen a legjobb napindító tényezők – de miért álmodunk rosszakat, és hogyan előzzük meg ezeket? Ennek próbáltunk utánajárni az alábbi cikkünkben.
Az álmok általában olyan dolgokat foglalnak magukba, amelyek napközben történtek. Ez egyes kutatókat arra a feltételezésre vezette, miszerint az álmodás elengedhetetlen a memória megszilárdításához és a kognitív megfiatalodáshoz
– magyarázza Joshua Tal manhattani alvás- és egészségpszichológus, később azzal kiegészítve, hogy a tudomány jelenlegi álláspontja az, hogy az álmok tulajdonképpen az elme kísérletei arra, hogy értelmet adjanak a nap során történt eseményeknek azáltal, hogy az alvás során az agy képekben játssza vissza őket.
Ezzel szemben a rémálmok az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia szerint olyan élénk, valósághű és nyugtalanító álmok, amelyek jellemzően a túlélést vagy a biztonságot fenyegető veszélyekkel kapcsolatosak, és gyakran a szorongás, a félelem vagy a rémület érzéseit váltják ki. Ennek okán, amennyiben gyakorta rémálmokkal küzd, mindenképp érdemes utánajárnia annak, hogy mi lehet azok kiváltója. Az alváshiány és a szorongás ugyanis több szívet érintő betegség, illetve az elhízás kialakulása miatt is felelhet, írja a CNN .
Kiváltójuk számtalan dolog lehet, Tore Nielsen, a Montreal Egyetem pszichiátriai karának professzora szerint azonban a rémálmok gyakran valamilyen traumatizáló esemény, például autóbaleset, testi sértés vagy horrorfilm újradolgozása az agyban. Mint mondta, a rémálom nemcsak a tipikus üldözéses jeleneteket takarja, mivel bizonyos esetekben teljesen hétköznapi történések is rettegést válthatnak ki az álmodóból – szerencsére azonban vannak trükkök, amelyekkel minimálisra csökkenthetők.
Hangolódjon rá az alvásra!
Mivel a rémálmok az alvás REM (Rapid Eye Movement, azaz gyors szemmozgásos) fázisában jelentkeznek, a leginkább úgy lehet elkerülni őket, ha sikerül minél többet mélyen aludnia. Ennek érdekében több dolgot is tehet – az alvás előtti 1-1,5 órában például már ne nézzen tévét, és próbálja a telefonját is kevesebbet használni.
Szintén fontos egy alvási rutin kialakítása. Ennek érdekében figyeljen arra, hogy a nap során mozogjon eleget, határozzon meg rendszeres alvási és ébredési időpontokat, ügyeljen arra, hogy a szoba sötét és hűvös legyen, a délutáni órákban pedig már kerülje a koffeintartalmú italok, azaz energiaitalok, fekete teák, kávék és szénsavas üdítők fogyasztását. Ugyan egyesek számára az alkohol segíthet a hamarabbi elalvásban, ez csak félmegoldás, annak hatására ugyanis alvásunk rendkívül éber lesz, így álmodni is nagyobb valószínűséggel fogunk – ennek tudatában lefekvés előtt az alkoholos italok fogyasztását is érdemes kerülni.
A nassolás sem a legjobb ötlet
A National Sleep Foundation szerint a lefekvés előtti nassolás sem túl jó ötlet, mivel az legalább olyan rossz hatással lehet az alvás minőségére, mint az alkoholfogyasztás. Ennek hátterében az áll, hogy evés után felgyorsul az anyagcserénk, ami ugyancsak aktívabbá teheti az agyat, így lefekvés előtt 2-3 órával már ne egyen. Bár kevesen tudják, a rémálmokért bizonyos gyógyszerek is felelhetnek, így ha egy bizonyos gyógyszer szedése után vagy éppen annak szedésének befejezése után kezdett el gyakrabban rosszat álmodni, mindenképp keresse fel orvosát.
Végül, de nem utolsósorban néhány ágyban töltött meditációs perc is segíthet az alvás minőségének javításában, végezzen légzésgyakorlatokat, vagy kapcsoljon be valamilyen zajforrást, ami elterelheti a figyelmét a hétköznapi gondokról.