Tényleg pszichopata, aki zokniban alszik?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
A The Wall Street Journalben nagy port kavaró cikk jelent meg a minap a zokniban alvásról, ugyanis a szerző egyenesen pszichopatának nevezte azokat, akik éjszakára bebugyolálják a lábukat. Pedig ha valaki akár a jobb alvás érdekében, akár mert fázós, zoknit húz a lábára, az még nem jelenti, hogy manipulatív, impulzív, empátiában szűkölködő személyiség lenne. Amilyenek egyébként a pszichopaták.
Mi lehet az összefüggés? Semmi. De a kérdés mégis érdekes, miért döntenek úgy egyesek, hogy zoknit húznak éjszakára, másoknak pedig miért az okoz földöntúli boldogságot, hogy csupasz talpukat csiklandozza a hűs takaró?
Zokni pró
Teljesen egyénfüggő, hogy mi a preferenciánk, és intézményesen előírni nem is lehet, hogy melyik a jobb, és punktum, főleg, hogy vannak, akik esküsznek rá, hogy a zokni túlmelegít, és megzavarhatja a szervezet természetes hűtési folyamatát alvás közben.
De mégis, akik a zoknira esküsznek, azoknak jobb a keringése a melegen tartott lábak miatt, ereik szépen kitágulnak, távozik a felesleges hőjük, és így csökken a belső testhőmérsékletük.
Az egyén alvási ciklusát és testhőmérsékletét egyaránt a cirkadián ritmus vagy a belső óra szabályozza, ami a test működését is kontrollálja a nap folyamán.
Elalváskor csökken a test és a belső szervek hőmérséklete, a meleg, zoknis láb pedig jelzi a szervezetnek, hogy ideje csicsikálni. Kutatások szerint a fuszeklisek tovább is húzzák a lóbőrt, és ritkábban ébrednek fel az éjszaka folyamán. A zoknit viselő fiatal férfiak körében végzett kutatás eredményei szerint 7,5 perccel gyorsabban aludtak el, 32 perccel tovább szunyókáltak, és lényegesen kevesebbszer ébredtek fel bebugyolált lábbal, mint pucér talpakkal.
Egy másik tanulmányban nemcsak a zokni gyorsította meg az elalvást, de az ezt akár helyettesítő meleg lábfürdő is, mert ez ugyanúgy növeli a bőr hőmérsékletét, ami miatt szintén kitágulnak a felszínhez közeli erek, távozik a hő. A csökkenő testhőmérséklet pedig ebben az esetben is azt üzeni: jöhet az alvás.
Az éjszakai pihenés minősége a zoknin túl is szoros összefüggésben van a hőmérséklettel: mennyire meleg a szoba levegője (emlékezzünk csak a mögöttünk álló szenvedős, 29 fokos nyári éjjelekre), milyen hűvös az ágy maga. Az ideális alvási szobahőmérséklet 18-20 fok, de ezt biztos befolyásolja a pizsama/hálóing vastagsága, az ágynemű összetétele is.
Milyen a zokni, ha ideális?
Nem kompressziós és nem szoros, lehetőleg gyapjú vagy valamilyen természetes anyag, mert az is kiderült, hogy akik gyapjú hálóruhában alszanak el, negyedórát is nyerhetnek elalváskor a pamutruhások kárára, és 9 egész perccel többet kapnak az álomból a poliészter hacukásokkal szemben. A légáteresztő szövetek, a pamut, a len vagy a bambusz laza és kényelmes esésű anyagok, amik jól szabályozzák a testhőmérsékletet.
És a rizszokni sem utolsó, amit úgy kell készítenünk saját kezűleg, hogy egy zoknit (vagy kettőt, ha mindkét lábunkat kényeztetni akarjuk) megtöltünk néhány csésze rizzsel, lezárjuk egy erős gumival, majd megmelegítjük a rizsbugyort a mikrohullámú sütőben, és a meleg rizszoknit betesszük a lábunk mellé az ágyba. Ez azért jó, mert sokáig megtartja a hőt a hideg láb közelében.
De persze nem csak a hőmérsékletre kell figyelnünk, mert húzhatunk gyapjúzoknit, len hálósipkát, és állíthatjuk a hőmérsékletet 19 fokra, ha telefonnal a fejünknél próbálunk aludni egy Netflix-horror hanghatásai közepette, akkor minden fuszekli, lábtyű és kamásli hiábavaló.