55 találat az Indexről, és 66 a környékéről.
Tanulságok a Covid-járványból: miért fontos az ártalomcsökkentés?
Öt évvel ezelőtt, 2019 decemberében jelentek meg az első hírek egy rejtélyes új tüdőgyulladásos megbetegedésről Kínában. Kevesen gondolták, hogy a COVID-19 rövid időn belül az egész világot megrázó járvánnyá válik, amely alapjaiban alakítja át mindennapjainkat. A pandémia egyik legnagyobb tanulsága az volt, hogy a teljes megoldás hiányában az ártalomcsökkentő lépések – mint például a maszkviselés, a szociális távolságtartás vagy az oltások – jelentősen mérsékelhetik a kockázatokat.
Van megoldás, így tehetünk a halálozás csökkentéséért
A tudomány és a technológia elhozza a jövőt: irányt mutattak az EU magyar elnöksége alatt.
Ég-e a tojásfehérje? Ha igen, akkor hány fokon?
Kérdőívünkben egy olyan kémiai jelenségről kérdezzük olvasóinkat, amely végigkísérte az emberiséget a teljes történelme során, néha pedig jól meg is égette magát miatta. Vajon az Index olvasói mennyire ismerik az égést és annak veszélyeit? Tesztelje tudását, töltse ki kérdőívünket!
A tűzből kibújó feketekígyó születése – avagy látványos videó Márkó laboratóriumából
Szeretné feleleveníteni a középiskolai kémia órák hangulatát? Tudja, mi kell az égéshez? Lehet zöld színű a tűz lángja?Tartson velünk Márkó laboratóriumába, ahol Dr. Zsélyi István Gyula habilitált egyetemi docens mutat be nekünk pár látványos kísérletet! Videó!
Benzin és dohány - a pöfékelés alternatívái
Az elektromos autók és hibrid megoldások már itt vannak, hogy csökkentsék a levegőbe kerülő szennyező anyagokat. A technológiai fejlődés új korszakot nyitott a közlekedésben – de vajon milyen ártalomcsökkentési lehetőségeink vannak még?
Papírtányérok és alternatív szellőztetés: sok tekintetben rendhagyó volt az olimpia
Nagyszerű sportteljesítmények, igazi egyéniségek és megható pillanatok szokták jellemezni az olimpiai játékokat. A párizsi olimpiai játékok is bővelkedtek emlékezetes és felemelő pillanatokban, ám sok tekintetben rendhagyó is volt 2024 legnagyobb sporteseménye. Visszatekintésünkben bemutatjuk a párizsi olimpiai játékok legérdekesebb aspektusait!
Budapesten és száznyolcvan településen folytatódik a szúnyogok elleni védekezés
Napnyugta után, az esti és éjszakai órákban lehet a gyérítést végző járművekkel találkozni.
Bizonyos életkor betöltése után aktiválódó dohányterméket dobnak piacra
Az újhullámos terméknek egyszerre két célja is van.
Vannak káros szokásaink, de jó híreink is
Szinte mindenkinek vannak az egészségre káros szokásai, de az már megoszlik, hogy ki hogyan tekint a sajátjára. Mik a vezető faktorok vagy éppen mennyire vagyunk őszinték ezzel kapcsolatban? És mi az, amit megteszünk az ártalmak csökkentéséért?
Ön tudja, mit jelent az ártalomcsökkentés? – Kvízünkkel tesztelheti a tudását
A svéd egészségügyi adatok mutatják, hogy van pozitív hozadéka az ártalomcsökkentésnek. De mégis, mit takar a fogalom, és hogyan építhetjük be a mindennapi életünkben? Kvízünk segítségével tesztelheti a tudását.
Luftot rúgtak a szabályzók: az adóemeléssel csak a feketepiacnak ágyaztak meg
Magyarország lehet az egyetlen, ahol minden új típusú, ártalomcsökkentett termék adózik.
Nagyot robbantott a magyar piacon a dohányóriás
Bár ártalomcsökkentett, de kockázatot jelent az egészségre.
Egyre többen használják, sokan a dohányzásról való leszokás előszobájának tartják
Még a dohányosokat is zavarja, ha mellettük rágyújtanak.
Csikket eldobni! – Egészségügyi kockázatokat vonhat maga után a szabályozási katyvasz
Olyanokat mosnak össze, amiket nem kellene – állítják szakértők.
Az Index olvasókat az egészségük aggasztja leginkább és tisztában vannak az ártalomcsökkentés lehetőségeivel
A közelmúltban az Index olvasókat kérdeztük arról, hogy mennyire érzik stresszesnek magukat vagy a környezetüket, mi aggasztja őket, és miként kezelik a felgyülemlett feszültséget. A válaszokból kiderült, hogy nem a pénz miatt aggódunk a leginkább.
Le a cigivel, füst helyett aeroszol: a vezérelv megvan, de az útkeresés még zajlik
Egyes szakértők a fontolva haladást tartják kívánatosnak, mások ajtóstól rontanának a házba.
Önt érinti a stressmas? – Az utca emberét kérdeztük
A karácsony rengeteg stresszel jár együtt, de mindenkit más és más nyomaszt, mindenki máshogy kezeli a feszültségeket. Járókelőket kérdeztünk a témában, a videóból pedig az is kiderül, kinek mit mond az ártalomcsökkentés kifejezés.
Tudta, hogy az avarégetés mennyi kárt is okoz valójában?
A kerttel kapcsolatos feladatok nem kis fáradsággal járnak. Az avar összeszedése az egyik legfáradtságosabb munkák közé tartozik. Mutatjuk, mire figyeljen oda, ha nem akar kárt okozni!
Márkó egy napja – mit tehetünk nap mint nap egy fenntarthatóbb jövőért?
Néha nehéz rávenni magunkat a változásra. De mégis, miért érdemes és mit nyerhetünk vele? Nézze meg Budapest gyönyörű helyszínein készült videónkat és döntse el, hogy Ön kész-e új utakra lépni!
A lomok utolsó útja
A rendszeres városi szemétszállítás gyakorlattá válása modern jelenség, Európában rendszerint a 19. században vált általánossá a lomtalanítás intézménye is. Nagyképes anyagunkban érdekességeket tudhatunk meg a fővárosi köztisztaság múltjából és jelenéből, a cikk végén pedig kiderül, hogy hogyan szerezhetünk fillérekért jó minőségű bútorokat.
Milliárdosok lennénk, ha minden eldobott csikkért kapnánk egy forintot
Szavazóurnára emlékeztető zöld gyűjtőedénnyel bírnák jobb belátásra a környezetszennyezőket.
Védjük meg Avarváros lakóit, avagy az égetés mellőzésével mindenki nyerhet
Ősszel megérkezik a hűvös idő és a fák lehullajtják a leveleiket. De tudjuk, milyen kis élőlények élnek az avartakaró alatt? És milyen hasznos, fontos munkát végeznek? Nagyképes anyagunkban bemutatjuk őket!
Ön mekkora lángelme, ha füstről van szó? Mérje fel tudását kvízünkben!
Talán romantikusnak tűnik egy kandalló, amelyből kihallatszik a tűz ropogása, de az így keletkező füstnek káros hatásai vannak. A mindennapi életünkben számos égéssel és füsttel járó tevékenységet végzünk, és talán bele sem gondolunk, hogy ezek milyen veszélyforrást jelentenek. Töltse ki kvízünket és tesztelje, hogy Ön mennyire van tisztában a füst okozta veszélyekkel?
Ezt minden dohányosnak tudnia kell, óriási tévhitek keringenek – állítják szakemberek
Életeket kockáztathatnak a téves információk.
Kétmillió magyar rövidíti önként az életét, pedig van megoldás
Az alkohollal vagy a heroinnal ellentétben itt nem a szer öl, hanem az, amivel bevisszük.
Élje át a kalandot! Kempingezzen hazánk festői vízpartjainál!
Bár a nyár már valóban eltelt, az se keseredjen aki, aki még nem jutott el pihenni. Vár még ránk a vénasszonyok nyara, amikor akár egy vadregényes kempingezést is beiktathatunk. Mutatjuk a tippjeinket!
Megkongatta a vészharangot a dohányipar: sürgős változásokra van szükség
Varsóban új szabályozást sürgettek az égés nélküli, új típusú dohányipari termékek esetében.
Önnek van otthon füstjelző készüléke? Mert életeket menthet!
Tudja, hogy milyen tevékenységek okozzák a lakástüzet? És azt, hogy Magyarországon milyen gyakran keletkezik lakástűz? A füst vagy a tűz jelenti a legnagyobb veszélyt? Hogyan védekezhetünk a tűzesetek ellen? Nézze meg videónkat!
Ne égessük magunkat! Ön hány helyes választ tud?
A nemrégiben elindult Füstmentes városért kampány felhívja a figyelmet arra, hogy apró lépésekkel is sokat tehetünk a környezetünkért. Kvízünk kitöltése is lehet egy lépés egy olyan világ felé, ahol a mindennapjaink része az ártalomcsökkentés. Ön hány kérdésre tudja a helyes választ?
Tegyünk együtt egy füstmentes városért!
Ki ne ismerné a legendás western filmeket? Talán Ön is ábrándozott arról, hogy egyszer lehet western hős. Azt gondolja, hogy ez csak ábránd? Pedig lehetséges! Mutatjuk, hogyan!
Aki letenné végre a cigarettát, annak ezzel érdemes kezdenie
Világszerte 1,3 milliárdan dohányoznak, miközben itthon is több mint kétmillió embert érint.
Még mindig komoly társadalmi kihívás a dohányzás
A novemberben aktuális füstmentes világnap alkalmából egy látványos infografika segítségével kitekintünk a dohányfüstben rejlő ártalmakra, a leszokás jelentőségére és az ártalomcsökkentés lehetőségeire is.
Elmondjuk, mit tehet a környezeti ártalomcsökkentés érdekében
Az ártalomcsökkentés gondolatát nem csak saját magunk érdekében fontos szem előtt tartani. Káros szokásaink sajnos hozzájárulnak a talaj, a víz és a levegő, vagyis a környezetünk szennyezéséhez is, ám egy kis odafigyeléssel és apró lépésekkel ezen is változtathatunk. Infóvideónkból kiderül, hogyan!
Így közelít a tudomány a füstmentes technológiákhoz
Ma már számos füstmentes technológia létezik, melyek működésükben és hatásukban különböznek a hagyományos dohánytermékektől. De hogyan áll ehhez a kérdéshez a tudomány? Infóvideónkból kiderül!
Óceánokat és folyókat tett tönkre, most végre történik valami előrelépés
Júliusban egy EU-s szabályozásnak köszönhetően betiltották az egyszer használatos műanyagokat, ezzel pedig jelentős lépést tettünk egy környezettudatosabb világ felé. Képösszeállításunkban bemutatjuk, hogy éppen ideje volt cselekedni, ugyanis drámai a helyzet a világban.
Így tehetünk azért, hogy csökkentsük a káros szokásainkból eredő ártalmakat
Vannak olyan szokásaink, amelyek valamilyen módon károsak magunkra és a környezetünkre, ám egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük az ártalmakat. Videónkból kiderül, hogyan kell eljárnunk akkor, ha káros szokásainkkal valamilyen oknál fogva nem hagyunk fel!
Ön tudja, hogy mi fán terem az ártalomcsökkentés?
Az alapkérdésre mindenki tudja a választ: cigizni nem egészséges. Hogy miért ártalmas és kikre hat a füst, azt már kevesebben tudják, a füstmentes technológiákkal kapcsolatban pedig végképp sok a kérdőjel az Index-olvasók fejében. Vagy nem? Lássuk!
Ön mennyit tud a dohányzásról?
Valószínűleg azt mindenki tudja, hogy a dohányzás sok szempontból káros, egyesek pedig talán azzal is tisztában vannak, hogy ez nem igazán a nikotin miatt van így. De az alternatív technológiákkal vajon mennyire van tisztában? Tesztelje tudását!
A balatonfüredi tanulók tömeges kirúgása az orbáni drogpolitika csődje
A diákok a meghurcolásból nem azt tanulják meg, hogy drogozni rossz, hanem hogy a rendszer képmutató és igazságtalan.
Ilyen a droghasználó egy napja
Magyar hajléktalan, boldog indonéz családapa, takaros lakásban élő berlini nagymama: mind drogosok. Nyolc droghasználó egy-egy napját mutatja be az Egy nap az életünkből című film, ami most az Indexen látható.
A fű nem is annyira veszélyes
... mint az alkohol. Sőt, annyira még a heroin sem veszélyes. De ettől még egyik se lesz biztonságos.