A IV. kerületet Wintermantel Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte meggyőző fölénnyel. 52,49 százalékot kapott, míg a szocialista Trippon Norbert mindössze 35,78 százalékot. A jobbikos Pajor Tibor 5,39 százalékot szerzett, Perneczky László az LMP-ből 3,09 százalékot. Szalma Botond Gyula Független jelölt a szavazatok 2,29 százalékát, Boruzs András Kálmán MLP-jelölt 0,95 százalékát szerezte meg.
Alacsony részvétel mellett rendben zajlottak az önkormányzati és a nemzetiségi választások. Tarlós István megőrizte helyét Budapesten, Szegeden negyedik ciklusát kezdheti meg a szocialista Botka László, és Miskolcot is megtartott a fideszes Kriza Ákos. Az ellenzéknek Budapesten 5 polgármestere lett, és 5 kerületben szerzett többséget. A Jobbik 13 polgármestert ad az országban, köztük Ózdon, Tapolcán és Tiszavasváriban.
Azt írja Dániel nevű olvasónk, hogy a Nógrád megyei kis községben 260 szavazásra jogosult személyből már több mint 220-an leadták voksukat fél 12 előtt. Négy évvel ezelőtt ennek még a felét sem érték el a választás végére. A községben szinte egy totális kampányharc folyt Maczó László és Lengyel Pál között, több nagyszabású rendezvényt is tartottak a kampány során.
A városban mindenütt választási plakátok, enyhe kormánypárti dominanciával, ami a gyakoriságban és a plakátok méretében is látszik.
A nemzetiségi jelöltekre – legyen az roma, német, szlovák – Miskolcon (ahogy másutt is) egyetlen szavazóhelyiségben lehet voksolni, a város központjában. Ez valószínűleg nem a magas részvételi aránynak fog kedvezni, már ami a nemzetiségi képviselők választását illeti. Miskolcon a nagyjából húsz-huszonötezres roma közösségből körülbelül 1100 roma nemzetiségi szavazó regisztrált a mostani választásra. Ők most – az országgyűlési választásokkal ellentétben – szavazhatnak a pártszínekben induló képviselő- és polgármesterjelöltekre is.
Díszpolgárává avatta nagymamáját, és 120 millió feletti egyéni tartozása van Bugac jó beszélőkéjű polgármesterének. A faluban ketyeg a kötvénybomba, mégis jók az esélyei.
Ezen a központi számon este nyolcig várják a hívásokat, ha bárkinek lenne kérdése a választásokról.
Tarlósról és Bokrosról tweetelnek a legtöbbet a magyar twitterezők, az esetek nagy többségében anyázós kontextusban, de kisebb arányban szomorú és örömteli posztok is születtek a jelöltekről. Ha a jelöltekről szóló posztokból készült látványos szófelhőket akar nézegetni, vagy csak arra kíváncsi, hogy mégis miért haragszanak ennyire a twitterezők a főpolgármester-jelöltekre, a Kereső Világ blog remek posztjában olvashat hasonlókról.
Tarlós szófelhője például így néz ki:
Bár az 1250 lakosú Heves megyei Halmajugra lakóinak 70 százaléka roma az Indexnek korábban nyilatkozó helyi nemzetiségi képviselők becslése szerint, ám most először van komoly esély van rá, hogy roma polgármestert válasszon a település. A regnáló polgármester, a független Somodi Tiborné kihívóját, Lakatos Zsoltot ugyanis a Fidesz támogatja.
Halmajugra a környékbeli vállalatoknak, elsősorban a Detki Keksznek és a Mátrai Erőműnek köszönhetően kifejezetten kedvező helyzetben van mind a munkahelyek száma, mind a településen befolyó iparűzési adó szempontjából, ám a a helyiek efölött érzett öröme nem osztatlan, mivel a Detki Keksz és a halmajugraiak között feszültséget okozott a vállalat személyzeti politikája. Mint arról az Index beszámolt: 2013 nyarán a Detki Kekszet diszkriminációval vádolták a halmajugrai romák; a konfliktusról itt olvashatnak bővebben.
Váradi András minden bizonnyal egy útjelző táblára szeretett volna felrakni egy választási hirdetést, amikor elütötték. Az autó átsodorta őt a másik sávba, a szalagkorláthoz. A szavazóhelyiség előtt valaki arról beszélt: úgy tudja, Váradi egy létráról esett le.
Orbán Viktor Lévai Anikóval együtt érkezett, leadta a szavazatát, utána pedig elmondta: minden a szavazók kezében van, a választók fogják eldönteni az eredményt. Arról is beszélt, hogy Magyarország egy demokratikus jogállam, és mindenkit arra buzdított, hogy menjen el szavazni.
A kérdésre, hogy elégedett-e a Fidesz mozgósításával, azt válaszolta:
én nagyon be vagyok mozgatva. Ha mindenkit úgy mozgattak, mint engem, akkor nagy baj nem lehet.
Arról is beszélt, hogy a Fidesz egy harcban edződött közösség, amely a 2002-es vereségben edződött meg és nagyon erős politikai közösséget alkot. A közösség tagjai ismerik és mozgósítják egymást, ha erre szükség van, legyen az egy Békemenet, vagy egy nemzeti ünnep.
Arra a kérdésre, hogy terveznek-e változtatni az új választási törvényen, azt mondta: "komoly fegyverténynek tartja", hogy a választók többségének igényét kielégíti az új rendszer, és hogy felére csökkentették a képviselők számát. Orbán szerint a jövőben el fog dőlni, hogy beválik-e ez a rendszer.
Az Index azon kérdésére, hogy hétfőn kiderül-e majd valami a kormány jövőre vonatkozó terveiből, azt válaszolta:
azt tervezzük, hogy túljutunk a választáson.
A 3-as szavazókörben kilenc szavazólapot talált a bizottság egyik tagja. Nem tudni, hogy kerültek oda, mindenesetre borítékba tették, és elkülönítették a lapokat. (NVI)
A szavazóhelyiség bejárati ajtajának egyik üvegezett részét a feltorlódó tömeg egyik tagja 9 óra 10 perckor kitörte. Személyi sérülés nem történt.
Kihívták a rendőröket, a szavazást nem kellett felfüggeszteni. (NVI)
Ez majdnem két tized százalékkal több, mint négy éve, de jelentősen elmarad a 2006-os adattól. (NVI)
Az eset Csepelen történt, és elég zavaros; felbukkan benne egy fideszes alpolgármester is, aki szerint Gyurcsányék ütöttek, bár ő ott se volt, csak fotózott.
Megdöbbenve hallottuk Váradi András halálhírét. Osztozunk elsősorban azok fájdalmában, akik nem az alcsúti juhászként, hanem családapaként ismerték. Osztozunk az Együtt-PM alcsútdobozi polgármesterjelöltje támogatóinak fájdalmában is. Váradi András harcos hazafi volt, demokrataként halt meg. Nyugodjék békében!
- írják a közleményben.
Áder már le is szavazott, aztán elviharzott. Az újságírók kérdéseire a részvétellel kapcsolatoson kívül nem válaszolt. Most mindenki Orbánt várja.
9 órakor több mint 13 százalékos a részvételi arány az RSK helyszínen tartózkodó tudósítójának beszámolója szerint Érpatakon (az országos arány 6,97 százalék). A településen nagy a nyüzsgés, folyamatosan mennek szavazni az állampolgárok, mert szerintük Érpatakon óriási a tét.
Az elmúlt években a hírhedt érpataki modell kialakításával és látványos, nem ritkán fenyegető performanszaival országos ismertséget szerző független Orosz Mihály Zoltánnak négy kihívóval kell szembenéznie; közülük a Fidesz-KDNP jelöltje, Simon Attiláné és az ex-TASZ-os, most az Együtt-PM, az MSZP és a DK jelöltjeként induló Szőllősi Gábor lehet esélyes arra, hogy leváltsa a militarista avantgárdot a magyar politikába becsempésző polgármestert.
A 12. kerületi Zugligeti Általános Iskolához érkeztünk, ahol Áder János szavaz majd. Az is kiderült viszont, hogy Orbán Viktor is itt fog szavazni hamarosan, Havasi Bertalan az általános iskola előtt türelmesen várja. Az iskola már tele van kamerással és fotóssal.
Váradi András haláláról az alcsútdobozi szavazóhelyiségekben rövid tájékoztatót tettek ki, amin közlik, hogy a jelölt a polgármester- és az egyéni listás jelöltek közül kiesett, a szavazólapon ezt áthúzással jelölik.
A település 2. számú szavazókörének szavazóhelyiségében jártunk. A tévétársaságoknak nem engedték, hogy forgassanak, de felvételt készíthettek a szavazólapról, amin Váradi András nevét a szavazó jelenlétében húzzák át. Erre azért van szükség, mert sokan nem is tudják, mi történt, így biztosabb, ha közben el is mondják, hogy a rá leadott szavazatok érvénytelenek.
Szombaton Gyurcsánnyal, Kunhalmi Naivvideósművész Ágnessel és Bokros Lajossal, valamint Tarlós István legyávázásával ért véget a balos kampány.
Az alcsútdobozi polgármesterjelölt plakátokat ragasztott egy út mellett, amikor elgázolták.
Egy nagy harcost, egy hétköznapi hőst, egy igaz és végtelenül bátor embert vesztettünk el, aki akár egyedül is szembeszállt a hatalmas túlerővel, a hatalmasságok igazságtalanságaival. Egy jó barátot, egy fontos szövetségest vesztettünk el, akinek hiányát nagyon sokáig érezni fogjuk.
– írta a párt.
Juhász szerint ma délelőtt fél tízkor, a Sütő utcában található szavazókör szavazatszámláló bizottságának tagjai leszedték a közelben kihelyezett molinóját. Reggel is volt már egy ehhez hasonló eset a Markó utcában, ott a szavazatszámláló bizottság úgy tudta, hogy 500 méteres körzetben nem lehetnek választási anyagok, de ez valójában 150 méter, ezért leszedték a molinókat. A rendőrség ezért ebben az esetben jogsértést állapított meg.
A Sütő utcai eset miatt Juhász bejelentést tett a rendőrségen, és arra szólította fel a rendőröket, hogy kezdjenek fokozott járőrözésbe, és védjék meg őt a további törvénysértésektől. Juhász közleményében azt írta, Rogán Antalt és tettestársait sejti a háttérben.
A 2010-es önkormányzati választásokhoz képest sokkal jobb eredményre és áttörésre számít Vona Gábor a Jobbik elnöke, aki délelőtt 10 órakor feleségével és fiával szavazott a 11. kerületben. A szavazás után elmondta, arra buzdít mindenkit, hogy menjen el szavazni függetlenül attól, hogy melyik pártot választja.
Szerinte a tét óriási, mert az emberek azt döntik el, hogy az elkövetkezendő öt évben ki döntsön róluk. Vona Gábor szerint a baloldal úgy morálisan mint politikailag összeomlott és a Fidesz egyetlen alternatívája a Jobbik lett és lesz 2018-ban. Arról is beszélt, hogy jobb eredményre számít, mint 2010-ben, mert míg akkor a Jobbikot többnyire csak Észak-Magyarországon támogatták sokan, mostanra országszerte meg tudott erősödni a párt, de különösen fontos, hogy dunántúli városokban is megnőtt a Jobbik-szimpatizánsok aránya.
Az MSZP elnöke több budapesti kerületben és több megyei jogú városban győzelemre számít. Tóbiás Józsefnek az MTI tudósítója feltette a kérdést, miért Nyíregyházán szavazott. Azt válaszolta: „itt vagyok állandó lakos 1992. június 12. óta, és ezt szeretném tartani”. A részvételi arányról csak annyit mondott, „nem vagyok elemző, menjenek el szavazni”.
Miközben több helyen nem akadt polgármesterjelölt, a Pest megyei Tápióságon 13-an pályáznak a település vezetésére. Fideszes belharc, baloldali bénázás és fixre ácsingózók miatt állított csúcsot a falu, ahol egy Toldi Miklós is harcba száll.
Bokros Lajos közös jelöltsége komoly káoszt okozott a baloldalon. Bokros mellett kiállt a DK és az Együtt, nem állt ki mellette a PM – pedig Karácsony Gergely alá is írt neki –, míg az MSZP úgy viselkedett, mint egy gimis lány, aki egyszerre akar szexelni és szűz maradni: a párt vezetői ezt is mondtak, azt is. Volt, hogy rövid időn belül heten hétfélét, míg végül eljutottak a szombati nagy összeborulásig.