így véget ér egész napos percről percre közvetítésünk is. Hamarosan jelentkezünk az ünnepi összefoglalókkal.
Miközben a tömeg elvonult a Kossuth térről, egy 50 körüli férfi egy ghettoblasteren (ez a régi, hordozhat kazettás sztereómagnók mai változata) a Sárga rózsát nyomta az arcunkba az Alkotmány utcában. Szebben nem is érhetett volna véget a tanártüntetés.
Körülöttem alapvetően mindeninek tetszik a munkabeszüntetés ötlete, de csak első lépésként. Mindenki úgy látja, hogy komolyabb sztrájkra fut ki a történet. Arra a kérdésre, hogy Orbánék esetleg bocsánatot kérnének, mindenki csak nevetett.
Röhrig Géza is itt van a téren, sokan odamentek hozzá. Biztos még sok híresség van, de mást nem láttam.
Pukli megismétli, hogy a sztrájk abból fog állni, hogy március 30-án a tanárok és hozzá csatlakozók kimennek az iskola elé. Ha mindenki ugyanezt teszi munkahelyén, "egy órára megáll az élet Magyarországon" - vetíti előre Pukli. Az egyórás sztrájk később lehet majd két, majd három órás, ha elsőre hatástalan a munkabeszüntetés.
A március 15-i kolozsvári felvonuláson a román rendőrség az Erdély-zászlók bevonására kötelezte mindazokat, akik ilyen zászlóval vonultak - közölte az MTI-vel Fancsali Ernő.
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) kolozsvári szervezetét vezető politikus elmondta, akárcsak a tavalyi március 15-én, néhány társával idén is kék-piros-sárga színű, a közepén Erdély-címerrel díszített zászlóval készültek részt venni a kolozsvári ünnepi rendezvényen, amely felvonulással kezdődött a város egyik forgalmas utcáján.
A felvonulás előtt rendőrök szólították ki a tömegből az Erdély-zászlót lobogtatókat, igazoltatták, és a zászlók bevonására kötelezték őket.
Pukli azt követeli, hogy cserélje le a köznevelési kerekasztalt. tárgyalóképes kormánytagok tárgyaljanak velük a sajtó nyilvánossága előtt a 12 pont végrehajtásáról. Szerinte Palkovics László államtitkár és Balog Zoltán lejáratták magukat, nem képviselhetik az állam érdekeit.
Pukli megismétli, hogy ha Orbánék nem kérnek bocsánatot, és nem ül le velük tárgyalni egy tárgyalóképes kormánytag, akkor sztrájkolni fognak. Hozzáteszi, hogy ehhez polgári engedetlenség kell, hiszen csak a törvény megsértésével sztrájkolhatnak.
Eljött a perc, jöjjön a bejelentés - így vezeti fel Pukli Istvánt Törley Katalin.
A zuglói Teleki Blanka Gimnázium igazgatója a kutatási adatokat sorolja, amely szerint az ország és a fideszesek többsége is egyetért a tiltakozókkal.
Nincsen hatalmatok felettünk!
- üzeni Pukli a kormánynak. "Jól figyeljetek, egyszer fogom elmondani: amíg nem nyerjük vissza a méltóságunkat, nincs miről beszélnünk. Amennyiben a kormány képviseletében Orbán Viktor miniszterelnök, és amennyiben Áder János 2016. március 23-ig nyolc napon belül nem kér bocsánatot az elmúlt hat esztendőben megalázott emberektől, akkor
március 30-ára egyórás országos munkabeszüntetést hirdetünk.
A sztrájk abból fog állni, hogy március 30-án a tanárok és hozzá csatlakozók kimennek az iskola elé. És arra kér minden más támogatót, hogy ők is tegyék ugyanezt a munkahelyükön. "Egy órára megállna az élet Magyarországon" - vetíti előre Pukli.
Az egyórás sztrájk később lehet majd két, majd három órás, ha elsőre hatástalan a munkabeszüntetés.
L. Ritók Nóra nemrég tagja volt a Balog Zoltán által összehívott Antiszegregációs kerekasztalnak, ám otthagyta. Ezt azért tette, mert "a mai oktatási rendszer eszköze a társadalmi egyenlőtlenségek növelésének, sosem volt ennyi szegregált iskola". A korszerű iskola nem pártszimpátia kérdése - mondja.
Neubauer István, egy "apuka" következik a Szülői Összefogás Gyermekeinkért szervezettől. Azt mondja, ki kell állni a tanárokért, mert a szülők csak velük együtt tudják nevelni a gyerekeket. "Nem hagyhatjuk a gyerekeink sorsát arra, akik ezt a köznevelési törvényt ránk erőszakolták."
Ezután Orbán Viktort szólítja meg, és azt mondja, nem érti, miért akarja az országra erőltetni egy "lecsúszott rendszer rég meghaladott modelljeit".
Senki sem reménykedik körülöttem abban, hogy a most elhangzó követeléseket a kormány teljesíteni fogja. Viszont mindenki kész újból az utcára vonulni.
Egy diák Békés Gáspár lép színpadra, akit tudományos diákolimpikonként mutatnak be. Tiltakozik az ellen, hogy a miniszter felhasználta őt és a fehér inges diákolimpikonokat, hogy szembefordítsa a kockás inges tiltakozókkal. Olyan országban szeretne élni, ahol "az államapparátus nem minősíti állampolgárait, nem mondja meg, ki mennyit ér".
Azt mondja, hiszi, hogy a kormány nem tudja megosztani a tiltakozókat, és összefogással nagy dolgokra képes az ország. Magyarország sikere az oktatásban, a tudományban és a kritikus gondolkodásban rejlik, mondja Békés.
Pilz Olivér, a miskolci Hermann Ottó Gimnázium igazgatója lép színpadra, aki nemzeti konzultációt tart, és azt kéri, hogy ha az ott lévők egyet értének a tanárok követeléseivel, mondják hangosan, hogy IGEN. A tüntetők persze egyetértenek a tanárok 12 pontjával.
Pilz felolvassa az egyes pontokat, és mindenre hangos IGEN a válasz.
A Kossuth térhez a Báthory utca felől érkeztem, itt és a metrómegálló előtt is sok hely van. Igaz, semmi nem hallatszik a színpadon elhangzottakból. Az Alkotmány utcából viszont nem lehet kijutni a térre. Közben kezdenek megtelni a mellékutcák is. "Minket már áttereltek az Alkotmány utcáról a Bihari utcára, de innen se férünk be a térre" - irta nekem egy ismerős tüntető.
A Nemzeti Dalból ezt a sort skandálja a tömeg, miután Törley Katalin felolvas a versből.
Beszédét Sándor Mária egy elég teátrális jelenettel zárja. Levette magáról a kockás inget, majd azt maga elé tartva elénekelte a "Ha én zászló volnék" versszakát az ismert számnak. Ezután egy perc csendet kér a tüntetőktől. Néma csend borul a Kossuth térre. Majd felzeng az "Orbán, takarodj!".
Sándor Mária ezek után rátér az egészségügyi problémákra, amely ellen fekete ruhával tiltakozott. Azt mondja, a főnökei le akarták vetetni róla a fekete ruhát, amely ugyanolyan szimbólummá vált, mint a kockás ing.
Szabadságharcot vívunk, mint 1848-49-ben!
Sándor Mária szerint az egészségügyi tiltakozók egy éve az utcán vannak. Őt magát egy éve támadják, "voltam már MSZP-s, DK-s, PM-es, Soros által támogatott". De mindez nem érdekli, harcolni fog, "haladni előre" Magyarország érdekeiért.
Magyarország mi vagyunk!
- mondja Sándor, aki büszke a mostani tiltakozókra.
Bár ez alapvetően tanártüntetés, amely az oktatási rendszer ellen tiltakozik, felszólal Sándor Mária, a fekete ruhás ápolónő, aki erre az alkalomra kockás inget húzott. Egy pedagógus által írt levélből olvas fel, a tanárt kényszernyugdíjazták és a Klik nem engedte meg, hogy legalább az érettségiző diákjait az év végégi taníthassa. Most ingyen korrepetálja őket. A közönség hangosan fújol és tapsol a megfelelő helyeken.
A Kossuth téren van már fotós kollégánk, aki szerint az megtelt már. Én a Podmaniczky utcánál vagyok, a menet vége felé, és gyakorlatilag állunk, nagyon lassan lehet haladni.
Folyamatosan érkeznek az emberek a Kossuth térre, amely már így is megtelt a képek alapján. A színpadon közben elkezdődtek a beszédek, Törley Katalin tanár, a Tanítanék Mozgalom egyik vezetője azt mondja, hogy ez három magánember tüntetése, amelyet láthatóan jó sokan támogatnak.
A tüntetők elárasztották a mellékutcákat is. Tízezer ember vadászik meleg kávéra, teára és vécére a VI. kerület bárjaiban, hogy feltankolva továbbhaladjanak a Kossuth tér felé.
Most (16.10) van az Oktogonnál a sor vége, ott, ahol egy idősebb ember egy boton kockás konyharuhát lenget és egy hangszóróról a Kozmosz együttes számát üvölteti.
A Hvg.hu szerint a felvezető kamion most ért a Kossuth térre, tehát a menet mintegy 2,5 kilométer hosszú.
Folyamatosan halad a sor, semmilyen atrocitás nincs, jó kedélyűek az emberek, teljes nyugalom a tanártüntetésen. Az Oktogonnal állok, és nem látom a menet végét. A szervezők pénzt gyűjtenek a tüntetés költségeire. Kérdeztem egyiküktől, hogy mennyi a teljes összeg, de nem tudta.
Másodpercenként legalább 10 ember haladt el előttem, a felvezető kamion valamint a záró biztosítás elhaladása között ezért legalább 15 ezer ember hömpölygött végig a Kodály Köröndön.
Az Oktogonnál is egy elég nagy tömeg csatlakozik be. A HVG tudósítója azt hallotta, hogy a rendőrök a rádión 30 ezerre teszik a tüntetőket.
Nagyjából az 5-6 ezredik tüntető magasságában vonul a DK teljes vezérkara, civilben, azaz pártlogók, zászlók nélkül. Eddig csak a MoMa politikusait láttam pártjelvényekkel vonulni.
Részletek a BKK-tól.
A 4-es és a 6-os villamos megosztva a dél-budai végállomások és a Blaha Lujza tér M, valamint a Széll Kálmán tér M és a...
Közzétette: BKK - Budapesti Közlekedési Központ – 2016. március 15.
Tizennyolc díjazott veheti át Áder János köztársasági elnöktől a legmagasabb művészeti kitüntetést a parlamentben. Balázs Fecó, Benedek Miklós és Lukács Sándor mellett a Saul fia alkotói is Kossuth-díjat kapnak.