Úgy tűnik, hogy a pedagógusok között is vannak, akik „pedagógusabbak”, mint a többiek, ha a koronavírus elleni védőoltás beadásáról van szó. A szakképzési intézményekben oktatókat például valamiért hátrébb sorolta a rendszer, így ők csak a héten kapják meg az oltásukat.
Hűtőfürdőt, lázcsillapítót és hőmérőt ajánlott Müller Cecília arra a helyzetre, ha valaki otthon van, és koronavírusos. Szerinte nagyon körültekintőnek kell lenni, aminek fontos eleme, hogy a beteget elkülönítik.
Nagyon fontosnak nevezte a szellőztetést. Arra kért, hogy erről ne feledkezzünk meg, mert a téli időszakban sokan el szokták felejteni ezt. Hangsúlyozta, hogy azért nagyon fontos, mert a vírusrészecskék a tárgyakra kerülhetnek a köhögéssel, így magunkat vissza-, vagy családtagunkat megfertőzhetjük.
Kiemelte, ha rosszabbak a tünetek, vagy több napig tartó lázzal szenved valaki, hívni kell a mentőszolgálatot, ugyanis gyorsan, hirtelen súlyosbodhat a megbetegedés.
Azon túl, hogy behálózza életünket a járvány, egyéb szempontok szerint is sok közmondás beszél az egészségről, annyi mindent mondunk róla, hogy mennyire törékeny, mekkora kincs: de csak akkor szembesülünk az értékével, ha veszni látjuk. Ez nem rajtunk kívül álló dolog, kifejezetten sokat tehetünk érte. A mondás úgy hangzik, csak egészség legyen, és minden más jöhet utána. Látjuk, hogy mennyien betegek, és látjuk, hogy ezen változtatni tudunk. Kérem, hogy tegyük ezt – tette hozzá Müller Cecília.
Éljünk a lehetőséggel, és használjuk a kihelyezett fertőtlenítőket, mind az üzletekben, mind más szolgáltatások esetében. Ha szükséges, ne a legforgalmasabb időszakban végezzük a bevásárlást. Ne egy családi program legyen most egy bevásárlás! – szögezte le, hozzátéve, hogy érdemes listát készíteni, mielőtt boltba megyünk.
Bizonyára sokan hallották, hogy továbbra is kételyek merültek fel az AstraZeneca-vakcinával kapcsolatban – emelte ki Müller Cecília, utalva az EMA tisztviselőjének megszólalására, majd arra, hogy az EMA még aznap közölte, hogy a vizsgálatok még nem értek véget. Az országos tiszti főorvos kiemelte, amint megfogalmazzák a hivatalos állásfoglalást – ezt ma délutánra vagy legkésőbb csütörtök reggelre becsülte –, attól függően
döntenek a magyarországi astrazeneca-vakcinával való oltakozással kapcsolatban.
Az elhunytak száma sokakban megdöbbentést keltett – fogalmazott a tiszti főorvos –, ugyanis 311-en haltak meg szerdára virradóra, de felhívta a figyelmet arra is, hogy adattorlódás miatt alakult ki ez a magas szám. Kifejtette, hogy ez azt jelenti, hogy az egészségügyi szolgáltatók a húsvét miatt nem tudtak mindig pontos adatokat küldeni, ezért ezeket utólag korrigálták, ezért a mai adat az ünnepekről feltorlódott adatokat is tartalmazza.
Müller Cecília kiemelte, hogy nem adatokról, hanem elhunyt emberekről van szó, és arra kért, hogy ez mindenkit arra ösztönözzön, hogy mindent megtegyenek a fertőzés elkerülésének érdekében.
Megköszönte a kollégák helytállását is, és az egészség világnapjáról is beszélt. Azt mondta, az egész emberiség pandémiában szenved, éppen ezért minden erőnket arra kell összpontosítani, hogy Magyarország kikerüljön a járványból, ennek fő útja pedig a védőoltások beadása.
Beszélt arról is, hogy reméli, hogy a közeljövőben eljön a platózás időszaka is, de az adatok miatt nagyon szigorú feltételekkel szabad csak megkezdeni a gazdaság újraindítását. Hangsúlyozta: a védelmi intézkedések köre megmarad, fokozott óvatosságot kért mindenkitől.
Müller Cecília fontosnak nevezte a bevezetésre került védelmi intézkedéseket, amiket mindenkinek maradéktalanul be kell tartania.
A mai napon érkezett Pfizer-vakcinák rögtön az oltópontra kerülnek, ebből oltják majd a pedagógusokat, és lehetőség nyílik a második körös oltásokra is – ismertette a menetrendet az országos tiszti főorvos a szerdai tájékoztatón.
A brit mutáns veszélyeire felhíva a figyelmet, Müller Cecília kijelentette: fiatalok is nagyon rövid időn belül, a fertőződést követően kórházi kezelésre szorulnak. Változatlan az a tény, hogy akik kórházba kerülnek, azok valamiféle krónikus betegségtől szenvednek – mutatott rá. Mindig találkozni olyan személyekkel, akik úgy reagálnak a vírusra, hogy rendkívül gyorsan súlyos állapotba kerülnek – órákkal a tünetek megjelenése után már lélegeztetőgépre szorulnak.
A járványügyi adatok továbbra sem kedvezőek Magyarországon, egyfajta stagnálást észlelünk – kezdte az operatív törzs tájékoztatóján Müller Cecília. Az országos tiszti főorvos ismertette a napi halálozási adatokat.
Összesen 466 személlyel szemben intézkedtek egy nap alatt, maszkviselési kötelezettség figyelmen kívül hagyása miatt – ismertette Kiss Róbert rendőr alezredes. Hozzátette, hogy ebből 453-an voltak közterületen, 120 embert figyelmeztettek, és
195 embert pénzbüntetéssel sújtottak.
Emellett 499-en szegték meg a kijárási tilalmat, és beszámolt arról is, hogy eddig összesen 29 üzletben rendeltek el ideiglenes bezárást.
Kiss Róbert rendőr alezredes, a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa külön kitért a szolgáltatásokra: az ideiglenes védekezési intézkedések megszűntek.
A négyzetméter-alapú megkötések a szolgáltatásokra nem vonatkoznak
– húzta alá. A szállodák nem fogadhatnak vendégeket, az éttermekben továbbra is csak az ételért érkező személyek, a kiadás idején tartózkodhatnak – sorolta.
Meghosszabbította a határőrizetet és határellenőrzést is a kormány – folytatta. A kormányrendelet ma jelenik meg a Magyar Közlönyben.
Mindenki törekedjen a szabályok betartására – kérte.
Maszkviselés miatt 466 ember ellen intézkedtek a rendőrök. Közterületen 453 személy ellen intézkedtek – így az alezredes.
A védelmi intézkedéseket ismertették az operatív törzs tájékoztatóján.
Ezekről korábban az Index is írt:
Most pár nap szünet következik, a katonák második körös oltására mennek el az oltóbuszok, de ha végeztek, akkor visszatérnek a kistelepülésekre. Ismételten megköszönte az államtitkár mindazok munkáját, akik részt vesznek a védekezésben.
Azok a pedagógusok, akik igazoltan fertőzöttek voltak az elmúlt 3 hónapban, később is kapnak majd lehetőséget az oltásra – emelte ki György István államtitkár. Az oltási munkacsoport vezetője hozzátette, a normális élethez hozzátartozik, hogy a gyerekek közösségbe, a szülők pedig dolgozni járnak.
A MÚLT HETI OLTÁSI EREDMÉNYEKET EGYÉBKÉNT NAGY SIKERNEK ÉRTÉKELTE,
és kiemelte, hogy több mint félmillió első körös oltást és 700 ezernél több másik körös oltást adtak be az egészségügyben dolgozók.
A következő napok oltási tervéről azt mondta, hogy a vakcinák mennyiségétől függően fognak oltani, eddig 3,9 millióan regisztráltak, és 1,6 millióan várnak még az oltásra. Ennyi vakcina egyelőre nincs az országban – hangsúlyozta György István, és hozzáfűzte, hogy következő napokat is ez határozza meg. Jövő héten kétféle vakcinával, Szputnyikkal és Pfizerrel tudnak oltani.
Beszélt arról is, hogy az NNK a múlt héten érkezett Szputnyikot megvizsgálta, és csütörtökön szállítják azokat a háziorvosoknak; praxisonként átlagosan 50 főt küldhetnek oltásra. Kiemelte, hogy 246 870 adag Pfizer érkezik az oltópontokra, ebből 100 ezret a pedagógusoltás második körére biztosítottak. 32 ezer adag ebből a háziorvosoknak megy. Ők jelenleg is oltanak AstraZenecával, Modernával és második körös Sinopharmmal – részletezte György István.
Mindenkit arra biztatott, hogy regisztráljon az oltásra. Emlékeztetett: az idősek oltása volt az első, így haladtak korral lefelé a fiatalok felé. „Már minden korosztályt oltanak az orvosok a rendelőkben, oltópontokon” – mondta az oltási munkacsoport vezetője.
Az oltás folytatódik, a kormány azon van, hogy minél előbb minél többen kapják meg az oltást. Minden egyes beoltottal közelebb kerülünk a normális élethez – húzta alá az operatív törzs sajtótájékoztatóján György István.
György István beszámolt az oltási program aktuális állásáról. A legfeszesebb tempót diktálja az ország. 25 százalékos az átoltottsági szint. 2 536 751 fő kapott oltást.
Ez azt jelenti, hogy Magyarország az unió átlag fölött áll – hangsúlyozta. A kétszer beoltottak száma meghaladja az 1 milliót, ami a lakosság 10 százalékát teszi ki – tette hozzá.
Joggal bízhatunk tehát abban, hogy visszaszorul a járvány – húzta alá a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az oltási munkacsoport vezetője az operatív törzs sajtótájékoztatóján.
311 ember halt meg koronavírusban az elmúlt 24 órában, így összesen 22 409 áldozata van már a járványnak Magyarországon. A legfrissebb adatok szerint mindössze 1933 új fertőzöttet azonosítottak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 693 676 főre nőtt a számuk. A mintavételek száma 4 795 584-nál jár. Jelenleg 252 115 aktív fertőzöttet tartanak nyilván. A gyógyultak száma 419 152-nél jár. 12 202 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1407-en vannak lélegeztetőgépen.
A rendőrség szigorúan ellenőrzi a szabályok betartását, pénzbírságot szabhat ki, és azokat a helyeket, ahol nem tartják be az előírásokat, bezárja. A katonák az ország több városában támogatják a rendőrök munkáját, és a kórházban tehermentesítik az egészségügyi dolgozókat – hívják fel a figyelmet a kormány koronavírus-tájékoztató oldalán. Az operatív törzs tájékoztatóján az intézkedésekről szóló adatokat is beolvassák.
Magyarországon már 2,5 millió embert beoltottak, ezzel világviszonylatban a 11. helyen állunk, ám egészen másképp nyitunk, mint a többi országban, így az Egyesült Királyságban, Izraelben vagy az Egyesült Államokban.
Úgy tűnik, hogy a pedagógusok között is vannak, akik „pedagógusabbak”, mint a többiek, ha a koronavírus elleni védőoltás beadásáról van szó. A szakképzési intézményekben oktatókat például valamiért hátrébb sorolta a rendszer, így ők csak a héten kapják meg az oltásukat.