Lesz-e KRESZ-szabályozása a rollerek közlekedésének? Gulyás Gergely elmondta: átláthatóbb, világosabb szabályozás kell, ez a kerületek, a főváros feladata, ha van konkrét javaslatuk a KRESZ megváltoztatására, azt a kormány támogatni fogja.
Eljárási döntés volt, ami a hosszabbításról született, a tartalmat viszont a bizottság és a kormány közötti tárgyalásokon vállaltak határozzák meg. A kormánynak az a célja, hogy idén megállapodás jöjjön létre mind az operatív programokról, mind az RFF-ről.
Újságírói kérdésre a fővárosi szemétkáoszról Gulyás Gergely azt mondta: a szolgáltatás a Fővárosi Önkormányzat feladata, örülnek, hogy sikerült orvosolni a helyzetet.
A nemzeti konzultációval kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta: pénteken kezdődik meg a kérdőívek postázása, és ezzel együtt a kérdések is ismertek lesznek.
Gulyás Gergely elárulta: a szankciókról is szó volt Orbán Viktor és Olaf Scholz találkozóján. Gulyás Gergely szerint a szankciók higgadt, tényszerű és Európa érdekeit is megfogalmazni képes értékelése szükséges, mert azt látják, hogy rendkívül nehéz helyzetbe kerül valamennyi európai gazdaság, ezen belül a német és a magyar gazdaság is. Már a szankciókkal való fenyegetés is azt eredményezte, hogy soha nem látott árakat kell fizetni az energiáért.
A miniszter hozzátette: Magyarország képes volt arra, hogy Európa legnagyobb rezsitámogatási programját megvalósítsa, de ez az államnak iszonyatos terhet jelent.
Gulyás Gergely szerint megállapodás esetén az első utalás év végén, jövő év elején érkezhet.
A magyar energetikai helyzetről Gulyás Gergely azt mondta: az ellátás biztosított, noha az árak Európában az árak elszabadultak. Két kérdés van: van-e elérhető energia (földgáz), illetve mibe kerül? Utóbbira mindenhol magas árakkal válaszolnak. Jó hír azonban, hogy Magyarországon rendelkezésre áll elég energiaforrás. A gázellátás fél évig biztosított lenne, ha „egyetlen molekula gáz sem érkezne”.
Ha az Európai Bizottsággal sikerült megállapodni, akkor az RFF hitelrészét zöldátállásra, illetve a villamosenergia-hálózat fejlesztésére költenék.
A napelemes hálózat esetében elmondta: a betáplálást felfüggesztik azoknál, akik mostantól ilyet akarnak felszerelni. Kevesebb lesz a bürokrácia annak, aki napelemet telepít, saját háztartásában tudja felhasználni az energiát. Ha a Bizottsággal megegyeztek, akkor a betáplálást lehetővé fogják tenni.
Gulyás Gergely azzal kezdte a tájékoztatót, hogy a kormányülésen áttekintették az uniós tárgyalások állását, és úgy látják, hogy van lehetőség a tárgyalások eredményes zárására. A kormány 17 vállalást tett, ezekről itt írtunk korábban.
A miniszter leszögezte, hogy a tanács mostani döntése lehetőséget ad a folyamat eredményes zárására, ami nemcsak a törvények hatálybalépését, hanem végrehajtását is jelenti, elsősorban az Integritás Hatóság létrehozása kulcsfontosságú.
Orbán Viktor miniszterelnök levélben köszönte meg a kormányfők döntését, amivel hozzájárultak a határidők hosszabbításához. A kormány maximálisan elkötelezett a vállalások teljesítése érdekében, a tárgyalások része a jelentős pedagógusbér-emelés is. Gulyás Gergely elismerte, hogy ezen a területen a bizottság konstruktívan lépett fel, ha a megállapodás létrejön, már 2025-re eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát a pedagógusbér. Így jövőre 21 százalékkal emelhetik a pedagógusok bérét, az azt követő évben közel 25 százalékkal, egy évvel később pedig a jelenlegi bázishoz mérten 29-30 százalékkal kell emelni a béreket.
Orbán Viktor szerdán posztolt arról, hogy ismét összeült a kormány. A miniszterelnök a kormányüléssel kapcsolatban közzétett posztjában így fogalmazott:
A brüsszeli szankciók miatt az egekbe emelkedtek a gáz- és áramárak. Ez súlyos probléma egész Európában. A mai kormányülésen is a helyzet megoldásán dolgozunk.
Reggeli cikkünkben arról írtunk, hogy az alábbi témák napirendre kerülhetnek a Kormányinfón:
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a legfrissebb döntésekről adnak tájékoztatást. A bejelentéseket percről percre követjük, köszöntjük olvasóinkat!