Már kamerával, mesterséges intelligenciával is kiszűrhetők a tilosban parkolók (ilyen rendszert működtet már Varsó és Amszterdam is. Bár erről ez az előterjesztés nem szól, látható, hogy milyen irányba lehet még továbblépni. Vitézy Dávid Szepesfalvy Annának válaszolva arra is rámutatott, hogy jelenleg sincs készpénzfizetési kötelezettség a parkolóautomaták kihelyezése esetében. Az adott napon belül megváltott késleltetett fizetés (ahogy az az autópálya-használat esetén adott) megteremtésének feltétele egy kerületek közti, közös bírságolási adatbázis kiépítése, enélkül nem működhet a késleltetett fizetési rendszer.
Az átmeneti időszakra, azaz 2026 nyaráig Vitézy Dávid azt javasolta, hogy biztosítsák a készpénzfizetés lehetőségét.
Az agglomerációból munkába jutást nem autóval, hanem vasúttal kell biztosítani, ez Lázár János kompetenciája – hangsúlyozta Vitézy Dávid. Arra is emlékeztetett, hogy az agglomerációs P+R-beruházásokat is Lázár húzta le a fejlesztési projektlistáról.
A szerdai ülés véget ért, rövid összefoglalónkat ide kattintva olvashatják!
Köszönjük, hogy velünk tartottak!
Mint írtuk, Kovács Gergely azon előterjesztéséről is vitázott a közgyűlés, hogy legyen-e a Városházán karácsonyi ajándékozós, „húzós” játék. Ezt megszavazták, bár Szentkirályi Alexandra igyekezett komolyabbá tenni a javaslatot, amikor jelezte, a Fidesz karácsonyi gyermekkönyvgyűjtő programot hirdet.
Karácsony Gergely azt javasolta, hogy kalap helyett Mikulás-sapkából húzzák ki a neveket, ezt is támogatta a többség. A Kutyapárt bejegyzése szerint a karácsonyi húzás meg is történt.
Karácsony Gergely bejelentette, hogy zárt üléssel folytatódik a közgyűlés. Ezzel végére értünk a délelőtt 9 órakor indult közvetítésünknek. Köszönjük olvasóink figyelmét!
Szaniszló Sándor előterjesztése így szólt: javaslat az „Egyes választási törvények módosításáról” szóló T/10000. irományszám alatt benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban az önkormányzat petíciós jogának gyakorlására. A DK-s politikus úgy fogalmazott, ez az előterjesztés a Fidesz birodalmi lépegetőjéről szól. A választókerületeket érintő kormánypárti javaslatról itt írtunk bővebben.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) leszögezte, lehet Pikachu-fejet vágni, de ez a törvény, komolytalannak tartja az egészet, és azt kérte, inkább a Fővárosi Közgyűlés hatáskörébe tartozó ügyekkel foglalkozzanak. Barna Judit (Tisza) megköszönte a bókot, mert Pikachut mindig is imádta.
Karácsony Gergely szerint ha tisztességes választási szabályozás lenne, akkor Budapesten nem kellene csökkenteni a mandátumok számát. A térkép megrajzolásáról úgy vélekedett, az a legnagyobb trollkodás, amit el lehet követni a közigazgatással és fővárosi politikával szemben, és jónak tartja, ha a közgyűlésnek erről van véleménye.
Az előterjesztést végül megszavazta a többség.
Kovács Gergely két előterjesztéséről egymás után vitázott a közgyűlés:
Szentkirályi Alexandra szinte azonnal reagált a Fővárosi Közgyűlésen megszavazott javaslatra, amely szerint kérték:
„Fontos, hogy Budapest forgalmas csomópontjainak tisztaságát, rendjét és biztonságát visszaadjuk az itt élőknek és az utazóknak. Ez nemcsak közbiztonsági kérdés, hanem a város élhetőségéről is szól” – fogalmazott a Fidesz–KDNP frakcióvezetője közösségi oldalán.
A képviselők több javaslatról is szavaztak:
A közgyűlés szavazásokkal folytatódott. Elsőként arról döntöttek a képviselők, hogy több fővárosi cég (BKK, BKM, BKV, BFVK, BGYH) igazgatóságát megszüntetik, a felügyelőbizottsági tagok pedig ideiglenesen hivatalnokok lesznek.
Vitézy Dávid azt javasolta, hogy a 27. napirendi pontnál zárják le a javaslatok vitáját, és holnap tárgyalják a maradékot. Karácsony Gergely támogatta ezt, és holnap 15 órai folytatásra tett javaslatot. Az elképzelésből meglepően heves vita lett. Baranyi Krisztináék jelezték, hogy ők nem tudnak itt lenni holnap. Radics Béla (Fidesz) arra hívta fel a figyelmet, hogy ezzel nagyon sok best of pillanattól fosztanák meg a közgyűlést. Karácsony Gergely húszperces szünetet rendelt el.
Szentkirályi Alexandra a BGYH Zrt. által üzemeltetett fürdők tekintetében egységes, kedvezményes reggeli/esti jegy és bérlet bevezetésére is javaslatot tett. A frakcióvezető úgy látja, jó lenne, ha a budapestiek többet tudnák élvezni azt, hogy Budapest fürdőváros. Porcher Áron (Tisza) jó elképzelésnek tartja, hogy az ilyen intézményeket nagyobb számban vegyék igénybe a fiatalok, de javasolja, hogy az öregségi nyugdíjasokra is kidolgozzanak egy kedvezményt. Gulyás Gergely Kristóf jelezte, hogy az előterjesztés egyébként sem csak a fiatalokra vonatkozik.
Szentkirályi Alexandra a Drogellenes Stratégia kidolgozására vonatkozó javaslatáról kifejtette: Budapesten az egymillió főre jutó halálesetek kábítószerrel összefüggésben a dupláját teszik ki az országos számoknak. A fiatalok körében, különösen a 17–22 éves korosztályban növekszik a droghasználat. A frakcióvezető a mostani drogstratégiát elhibázottnak nevezte, és nem drogellenesnek tartja, hanem utat enged annak, hogy ilyen mértéket öltsön a kábítószerfogyasztás, elképesztően liberálisnak tartja a stratégiát.
A kormánypárti politikus olyan stratégiát szeretne, ami sokkal szigorúbb elvek mentén drogellenes, a megelőzésre, a kereskedők és termesztők üldözésére, valamint a leszoktatásra kellene törekedni, nem támogatni a droghasználati életformát bújtatott jelleggel.
Döme Zsuzsanna cinikusan megjegyezte, amikor betiltották Amerikában az alkoholt, nem ivott senki, és azt is elérték már, hogy nincsenek melegek. Az MKKP társelnöke többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy megszűnt a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet, a szakmai szervezeteket pedig nem engedik be az iskolákba prevenciós programokat csinálni. Döme Zsuzsanna úgy látja, jó lenne, ha az országnak is lenne drogstratégiája vagy drogellenes stratégiája, nevezzék bárhogy, majd az alkoholproblémákra is felhívta a figyelmet. A drogmentes Magyarország irányába tett lépéseket üdvözlik.
Gulyás Gergely Kristóf Kovács Gergely korábbi szavaira emlékeztetett, amelyek szerint jobban élt, amikor füvet termesztett. A kormánypárti képviselő ezért nem tartja hitelesnek, amit Döme Zsuzsanna mond.
„Szívesen várok, ha megjön az engedély nyilatkozni, bár tudjuk, múltkor még úgy volt, hogy nem nyilatkozhat senki” – jelentette ki Szentkirályi Alexandra arra utalva, hogy a Fidesz hiába várta a Tisza álláspontját a drogstratégiát érintő kérdésekben.
Október 30-án a Fővárosi Közgyűlés képviselői döntöttek arról, hogy a BKK-bérlettel rendelkező utasok ingyenesen szállíthatják biciklijüket illetve kutyájukat a járműveken. (Ezt követően a vármegye- és országbérlet használók is ezt tehetik a MÁV és a Volán járatain Lázár János szakminiszter vállalása alapján.)
A fideszes Böjthe Péter most egy joghézag betömését javasolta azzal, hogy ezt a jogot kiterjesztené a bérlettel nem rendelkező, ingyen utazó 14 éven aluliakra, illetve a 65 éven felüliekre is.
Bovier György (Tisza Párt) azt kérdezte a kormánypárti előterjesztőről, hogy ő mint kerekesszékes, mikor kap annyi jogot a MÁV és a Volán járatain, mint egy kutya. Számára ugyanis előre kell jelezni, hogy mikor és melyik járaton szeretne utazni, és esetenként csak a biciklitárolóban szorítanak neki helyet.
Ugyanez az akadályoztatás egyébként számos fővárosi (pl. a 49-es) villamosvonalon is problémát jelent, az akadálymentesség kiterjesztését a BKK járataira Bovier már kezdeményezte.
A Fidesz részéről Radics Béla megvizsgáltatná a fővárosi aluljárók éjszakai, metróüzemidőhöz igazodó lezárásának lehetőségét, legalábbis ott, ahol a felszíni közlekedés alternatívát jelent. Ezzel párhuzamosan erősítenék a rendészeti jelenlétet és az utcai szociális munkát is az aluljárók környékén. „Budapest vérkeringésében rög az aluljáró”, ennek megoldására kellene a főpolgármesternek egy cselekvési tervet kidolgoznia a javaslat szerint.
Gál József, a Podmaniczky Mozgalom képviselője ezt a javaslatot azzal módosítaná, hogy az utcai szociális dolgozók munkáját elismerve bérüket emelné, és egyszeri, 500 ezer forintos juttatásban is részesítené őket. Jelenleg ugyanis az állam nettó 217 ezer forintot fizet átlagosan számukra.
Vitézy Dávid a cselekvési terv kidolgozása helyett konkrét döntéseket is hozna.
Ezeknek az aluljáróknak ugyanis semmilyen közfunkciója nem maradt, miután a felszínen megépültek a zebrák – gondoljunk csak a Blaha Lujza téri aluljáróra
– hangsúlyozta. Érthetetlennek nevezte, hogy miért kezelik külön a BKV, illetve az FKF kezelésében lévő aluljárókat. A BKV jobban hasznosít, mint a főváros, jobban betartatja a közösségi együttélés szabályait is, ezért érdemes lenne neki átadni. (65 aluljáró van Budapesten, de jelenleg csak a Ferenciek terei aluljáró zárható.) Néhánynak a lezárásával nem lehet a hajléktalankérdést megoldani – húzta alá Kiss Ambrus főigazgató. Új, kis befogadóképességű szállók megnyitására jelentene hosszú távú megoldást. Döme Zsuzsa (MKKP) szerint kifejezetten szegényellenes szándékot tükröz, hogy a főváros több száz milliót költene a lezárás technikai feltételeinek megteremtésére.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) a Diákváros-projekthez szükséges, a Fővárosi Önkormányzat hatáskörébe tartozó infrastrukturális fejlesztési feladatok felmérésére tett javaslatot.
Korábban Szentkirályi Alexandra számolt be arról, hogy a kormány nyitott a Diákváros megépítésére. Nem sokkal posztja közzététele után reagált Karácsony Gergely főpolgármester, aki szerint a Diákváros építése már három éve tartana, „ha a Fidesz nem lenne ilyen cinikus és önző”.
Baranyi Krisztina azon gondolkodott, hogy melyek azok a fejlesztési intézkedések, amelyeket saját hatáskörben tudna megtenni a főváros a Diákváros ügyében. Ott nincs fővárosi telek, a beruházás állami.
Vitézy Dávid szerint kivételes alkalom, de csatlakozik Baranyi Krisztinához. A projekt hosszú éveken keresztül, rengeteg vitával tarkított munka eredménye. Amikor arról volt szó, hogy a Fudan Egyetem érkezik Budapestre, akkor a kormány leállította a Diákvárossal kapcsolatos munkát.
Bár a képviselők elvileg továbbra is a Budapesti Nagyerdőről vitáznak, a beszélgetés elkanyarodott abba az irányba, hogy kinek mi szerepelt a programjában. A kormánypárti Gulyás Gergely Kristóf arról érdeklődött a tiszás Barna Juditnál, hogy mi volt a Tisza fővárosi programjában. Barna Judit ezzel szemben úgy foglalta össze a Fidesz kampányát, hogy „Gyurcsány, Gyurcsány és Gyurcsány”.
Barna Judit (Tisza) a Budapesti Nagyerdő-projekt megvalósítására tett javaslatot, ami egy 2019-es kampányígéret. Szécsényi Dániel (Fidesz) úgy látja, nem zöldpolitikát csinál az, aki zöldeket beszél. Kijelentette, a javaslat megvalósítása a pénztárcát, egyben a környezetet is súlyosan terhelné, és egy olyan beavatkozás, amibe a beteg belehal, nem támogatható.
Baranyi Krisztina első olvasásra azt hitte, hogy ez is egy szokásos politikai nyilatkozat, de látta, hogy a javaslatok között konkrét kérések szerepelnek. Az egyikkel kapcsolatban arról érdeklődött, hogy milyen módon hajtsák végre a Ferencvárosi rendező pályaudvar megszüntetését.
Kovács Gergely szerint mindannyian látnák az előnyét annak, ha Budapest egy fél erdő lenne, de még hasznosabb lenne, ha a körútra be tudnák vezetni a Dunát. Ez egyben orvosolná a parkolási problémákat, rögtön megszűnnének az aluljárók is, mert elöntené őket a víz, megszűnnének a bicikliutak, jól járna a „hajózási maffia” – így mindenki értékelheti a dolgot, bár összedőlhetnek épületek.
„Azt a poént nem sütötte el senki, hogy a Tiszát vezessék be körútra” – jegyezte meg végül Karácsony Gergely, hozzátéve: létező koncepció egy új közpark létrehozása Csepelen a Fővárosi Önkormányzat és a kormány közötti megállapodás szerint.
Bovier György (Tisza) az akadálymentes, mozgássérült-parkolókkal kapcsolatos szabályok kiegészítésére tett javaslatot. Jobban láthatóvá tenné ezeket a parkolókat, kékre festetné őket, és a táblák felülvizsgálatát is javasolja. Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) a javaslatot azzal egészítené ki, hogy szükség esetén ne kerékbilincset használjanak, hanem szállítsák el a tilosban álló autót. Bovier György ezt tudja támogatni.
Körülbelül félórás ebédszünet után visszatértek a képviselők az ülésterembe.
Orbán Árpád (Tisza) javaslata a hazai egészségügyi válsághelyzet Budapestet érintő hatásainak csökkentésére, a fővárosi ügyeleti időben történő ellátási rendszer fejlesztésével kapcsolatos döntések meghozatalára vonatkozott. A képviselő többek között a háziorvoshiányra hívta fel a figyelmet. Kiemelte: arányait tekintve kevesebb forrás jut az egészségügyre Magyarországon, mint más európai államokban, és az emberek többet költenek gyógyszerekre.
Szalai Piroska szerint a mai napon ez az az előterjesztés, ahol érdemes fact-checkelni. Kicsit úgy érezte, mintha a Tisza kampánybeszédét hallgatná. A kormánypárti képviselő az egészségügy több területén is előrelépést említett, például jelentősen emelték az orvosok fizetését. Nem érzi jogosnak pont most a legfeketébb felhőket festeni a jegyzőkönyvbe.
Déri Tibor úgy látja, a helyzet leírásával egyet lehet érteni, de a konklúziókkal és a javaslatokkal nem. Nem tudja eldönteni, hogy álnaivitás vagy csak a mindenkinek jogában áll hülyének lenni esete, amikor azt javasolják, hogy a főváros kössön szerződést a mentőszolgálattal, működtessen diszpécserszolgálatot és vegyen mentőautókat.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) mérhetetlenül szakmaiatlannak tartja az előterjesztést. Szerinte a Tisza nincs tisztában azzal, hogy Budapest hogyan működik. Szaniszló Sándor (DK) Szalai Piroskának azt mondta, hogy a szavai alapján olyan, mintha nem ugyanott élnének. Porcher Áron (Tisza) megérti, hogy javulnak dolgok, de a mostani állapot akkor sem tartható.
Döme Zsuzsanna nem azért tartja értelmetlennek az előterjesztést, mert jó lenne az egészségügy, hanem: valóban van annak realitása, hogy a kormány leül a fővárossal tárgyalni ebben az ügyben a finanszírozásról? Az MKKP társelnöke emlékeztetett arra a korábbi javaslatukra is, hogy a kórházakat alakítsák sportklubokká, hátha úgy hamarabb jut nekik pénz.
Vizsgaidőszakban legyen hosszabb ideig nyitva a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főépülete: hétköznapokon este 22 óráig, szombatonként pedig 9–20 óra között, javasolta a Podmaniczky Mozgalom.
Budapestnek törekednie kell arra, hogy foglalkozzon az egyetemisták igényeivel akkor is, ha a felsőoktatás állami kompetencia – emlékeztetett Vitézy Dávid, ezért már a következő, azaz tavaszi vizsgaidőszaktól kezdődően kiterjesztenék a nyitvatartást.
Kiss Ambrus főigazgató úgy gondolja, ez a terv 21 millió forintos többletkiadást jelentene, ezért a kérdésre a 2025-ös költségvetés tárgyalásának keretében kellene visszatérni. A városvezetés álláspontja szerint a meghosszabbítást igényfelmérésnek kellene megelőznie.
A következő napirendi pont a fővárosi gyalogosközlekedési stratégiát érintette, a javaslatot Vitézy Dávid jegyzi. A Podmaniczky-frakcióból Szilágyi Anna arról beszélt, hogy a gyalogosokról kevés szó esett, pedig valójában mindannyian gyalogosok vagyunk. A belvárosban sok esetben gyilokjáró keskenységű járdák vannak, a külvárosokban pedig szinte bocsánatot kell kérniük a gyalogosoknak azért, hogy elfoglalják a helyet a gépjárművek elől. Meg kell szüntetni azt az akadályversenyt, amit a gyalogosközlekedés ma sokszor jelent – hangsúlyozta Szilágyi Anna.
Havasi Zoltán (Fidesz) szerint minden szükséges intézkedést meg kell tenni, ugyanakkor felhívta a figyelmet a gyalogátkelők állapotára is. Janó-Veilandics Franciska a babakocsis közlekedés nehézségeiről beszélt.
Kovács Gergely arra kéri a főpolgármestert, hogy tegyék fizetőssé a gyaloglást. Ez már megengedőbb javaslat, mert a gyalogosvárakozást is fizetőssé tették volna eredetileg, nem csak a gyaloglást. A Kutyapárt társelnöke úgy látja, hatalmas költsége van a gyaloglás fenntartásának, ezért is adóztatná meg.
Vitézy Dávid arról érdeklődött Kovács Gergelynél, hogy egyrészt hogyan lehet majd készpénzzel fizetni, és tervez-e súlykorlátozást a gyaloglásban. Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) szerint viccességben még nem sikerült felülmúlni a Tiszát. Kovács Gergely válasza: hosszabb távon minden ezredik gyalogost fizetőautomatává alakítanánk. Akkora emberséget viszont kell tanúsítaniuk, hogy nem kérnek a súlyra vonatkozó adatokat.
A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője azt javasolta, hogy a Fővárosi Közgyűlés éljen felterjesztési jogával és kezdeményezzen jogszabály-módosítást annak érdekében, hogy a közterület-felügyeletek által üzemeltetett kamerák felvételeit fel lehessen használni az (objektív felelősség körébe tartozó) szabálysértések, jellemzően a KRESZ előírásainak megsértése esetén.
Ennek szűkítésére még Tarlós István főpolgármester regnálása idején került sor, amikor felesége a Kolosy térnél szabálytalanul kanyarodott fel a Bécsi útról a Szépvölgyi útra, és ezért a térfigyelőkamera-felvételek alapján 50 ezer forintra megbüntették 2017 márciusában.
Bízhatunk annyira a Föri-ben, hogy az ő kameráik alapján kiszabott bírságolási gyakorlat jogszerű, ezért a belügyi tárca megváltoztathatná a jogszabályt
– indokolta előterjesztését Vitézy Dávid.
Radics Béla (Fidesz) szerint viszont az előterjesztés nem más, mint „személyes bosszúhadjárat” Tarlós István ellen. Ezt Vitézy visszautasította, és jelezte, ha ez a probléma, akkor a volt főpolgármester nevét kivehetik az előterjesztéséből.
A BKK és a BKV finanszírozásáról vitáznak a képviselők, bár a költségvetés csak később kerül napirendre. A Fidesz úgy látja, hogy adósságspirálban van a főváros, ráadásul Karácsony Gergelyt támogató propagandagyárat működtetnek, megemlítették például a Budapest Brandet. Kiss Ambrus főigazgató szerint a Fidesz nem veszi figyelembe sem az inflációt, sem azt, hogy mennyit emelkedtek a fővárost érintő állami elvonások.
Karácsony Gergely szerint ha megnézik, hogy Budapest-léptékű városok GDP-arányosan mekkora költségvetésből működnek, brutális különbségeket fognak látni. A főpolgármester érti a politikai vitákat, és még arról is a főpolgármester tehet, hogy elveszik a város pénzét.
Már kamerával, mesterséges intelligenciával is kiszűrhetők a tilosban parkolók (ilyen rendszert működtet már Varsó és Amszterdam is. Bár erről ez az előterjesztés nem szól, látható, hogy milyen irányba lehet még továbblépni. Vitézy Dávid Szepesfalvy Annának válaszolva arra is rámutatott, hogy jelenleg sincs készpénzfizetési kötelezettség a parkolóautomaták kihelyezése esetében. Az adott napon belül megváltott késleltetett fizetés (ahogy az az autópálya-használat esetén adott) megteremtésének feltétele egy kerületek közti, közös bírságolási adatbázis kiépítése, enélkül nem működhet a késleltetett fizetési rendszer.
Az átmeneti időszakra, azaz 2026 nyaráig Vitézy Dávid azt javasolta, hogy biztosítsák a készpénzfizetés lehetőségét.
Az agglomerációból munkába jutást nem autóval, hanem vasúttal kell biztosítani, ez Lázár János kompetenciája – hangsúlyozta Vitézy Dávid. Arra is emlékeztetett, hogy az agglomerációs P+R-beruházásokat is Lázár húzta le a fejlesztési projektlistáról.
Havasi Zoltán (Fidesz) a külső kerületek többlettelítettségének elkerülése érdekében azt javasolta, hogy az új szisztéma bevezetését megelőzően a külső kerületekben P+R parkolókat kell építeni. Ennek hiányában a még nem fizetőzónákban jelentősen megnövekedhet a parkoló autók száma.
Szepesfalvy Anna (Fidesz) szerint a készpénz fizetési lehetőséget meg kell tartani, ugyanis ennek a kérdése az egyéni szabadságok körébe tartozik.
Böröcz László (Fidesz) I. kerületi polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a budai várba érkező turisták egy része jelenleg környezetszennyező nagy turistabuszok behajtása révén érkezik, ez pedig sérti az ott lakók érdekeit. Az új javaslat azonban nem ezen buszokat zárná ki a várból, csupán az önkormányzat által engedélyezett, eseti engedéllyel tehetnék ezt a jövőben. Azt is megjegyezte, hogy az I. kerületi tapasztalat szerint az autósoknak csak 10-12 százaléka fizet készpénzzel a parkolóautomatáknál, a többiek mobilparkolást indít, ebben az eloszlásban pedig valóban nem gazdaságos a készpénzes üzemeltetés.
Az új parkolási rendszerről itt írtunk részletesebben.
Nincs olyan telítettség a parkolási zónákban, ami a hétvégére is kiterjesztett díjfizetést indokolna Baranyi Krisztina szerint.
A helyben lakók eddig a kerületi közterületek 30 százalékán parkolhattak kizárólagos lakossági parkolási engedéllyel. Nem támogatná, hogy ezeken felül új területeket jelölhessenek ki a carsharing járművek számára. Nem ért egyet azzal sem, hogy akinek BKK-havibérlete van, az 25 százalékkal kevesebb parkolási díjat fizessen. A nagy tömegű gépjárművek esetében azonban álláspontja szerint indokolt lehet a magasabb díjtétel. A díjak inflációkövető emelését nem 2026. július 1-ével, hanem már 2025. január 1-étől szükségesnek tartaná.
Fenntarthatóbb, igazságosabb és hatékonyabb parkolási rendszer kell Karácsony Gergely szerint. Ezzel egyetértett Vitézy Dávid is, aki szerint az automaták működtetése túlárazott, ezért érdemes lenne leszámolni ezek működtetőivel, a parkolási maffiával. Azt javasolja, hogy 2026-tól a Nemzeti Mobilfizetési Rendszert kiiktatva álljanak át teljesen a mobilapplikáció-alapú parkolási rendszerre, automaták nélkül.
Ezzel sokat spórolhatnak a kerületek a szoftverfrissítések, készpénzürítés, telepítés és javítás elhagyásával. Másrészt növelhető a fizetési hatékonyság is a jogosultság pontosabb ellenőrzésével. A rendszer rugalmasabbá tehető a díjtétel mértékének dinamikussá tételével. A kényelmi díj megfizetése is elfogadhatatlan, ezt is eltörölné a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője.
Ha a Budapest GO applikáción belül sikerül mindezt megvalósítani, akkor lehet kapcsolódó díjtermékeket is hozzákapcsolni, például a P+R rendszerét.
Karácsony Gergely leszögezte, mindenkire érvényes: dolgozni kell. Jönnek majd a közbeszerzések, mindenkinek tanulmányoznia kell, határozni fognak, ezt senki nem fogja megúszni, nem tesz arra javaslatot, hogy bizottsági szinten döntsenek erről.
A főpolgármester arra is felhívta a figyelmet, hogy sokszínű közgyűlés van, ezért ne csak azt a döntést tekintsék döntésnek, amit az adott frakció támogatott. Tanulják meg a képviselőcsoportok, hogy ha eredményeket akarnak elérni, akkor más szempontokat is figyelembe kell venni a sajátjaikon kívül.
A demokrácia macerás dolog, gyakoroljuk
– húzta alá Karácsony Gergely.
Gulyás Gergely Kristóf Baranyi Krisztinának szúrt oda azzal, hogy januártól „ön lesz a legjobban fizetett képviselő” a bizottsági elnöki tagság és a polgármesteri pozíció miatt, ezért a közpénzért pedig igazán vállalhatja a felelősséget a közbeszerzésekkel kapcsolatban a bizottságban.
Bujdosó Andrea tisztázta, azt szeretnék, hogy az igazgatóságok és a felügyelőbizottságok tagjait pályáztatás során válasszák ki. Ezt be is nyújtották az előző közgyűlésen.
Baranyi Krisztina nem lepődött meg, hogy Vitézy Dávid és a Fidesz azonos érvelési alapra helyezkedett, jelezte: Böröcz László is ugyanolyan illetményben részesül. „Ha önök az illetményemet szeretnék, mondják ezt” – vágott vissza Baranyi Krisztina.
Vitézy Dávid érti, hogy Baranyi Krisztina úgy rázza le magáról a munkát, mint kutya a vizet. Baranyi Krisztinának megtetszett a mondás, majd visszavágott: úgy rázza le magáról, mint Vitézy a Fideszt.
Karácsony Gergely az első napirendi pontról elmondta, nem látja a politikai konszenzus lehetőségét arra, hogy igazgatótanácsi tagokat válasszanak. Arra tesz javaslatot, hogy az igazgatósági tanácsokat szüntessék meg, az érdemi döntések pedig kerüljenek a közgyűléshez. A Főpolgármesteri Hivatal apparátusának legjobb szakemberei pedig lássák el a tulajdonosi jogok gyakorlását. Egy területen tenne különbséget a céges beszámolók elfogadásáig, ez a közös fenntartású színházakat érinti.
Vitézy Dávidot a megtakarítás lehetősége meggyőzte, támogatják a javaslatot, a főváros tud működni péládul Draskovics Tibor nélkül is.
Keszthelyi Dorottya (DK) azt jelezte, hogy 27 ezer fővárosi munkavállaló van, a nem döntés is döntés, ennek abban a pillanatban következménye van, mert ez egy önkormányzat, szerinte most kell dönteni, és ez a két nagy frakció felelőssége. Sajnálja, hogy hivatali dolgozók vállalják a tulajdonosi képviseletet a cégekben, ez szerinte nincs rendben.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) egyetért Keszthelyi Dorottyával, szerinte van egy városvezető koalíció, akiknek meg kellene hozniuk a személyi döntéseket a törvényes működéshez.
Bujdosó Andrea (Tisza) jelezte: üdvözlik az igazgatótanácsok megszüntetését többek között a megtakarítás és a kifizetőhelyek megszűnése miatt is.
Baranyi Krisztina leszögezte, ők nem üdvözlik a javaslatot, operatív szervekről van szó, folyamatosan döntéseket hoznak. Értik, hogy Vitézy Dávid a kicsinyes bosszúhoz nyúlva átruházná ezt a Baranyi által vezetett bizottságra, de sem a bizottságnál, sem a közgyűlésnél nincs jó helyen ez, ezt a feladatot nem politikusoknak kellene ellátni. Azt különösen felháborítónak tartja, hogy hivatali munkatársakat kell a felügyelőbizottságokba delegálni. Ezt csak azért támogatják, hogy legalább a töredéke megmaradjon a jogszerűségnek.
Vitézy Dávid szerint szórakoztató volt amit Baranyi Krisztina mondott. Ő sem örül ennek, de ne tegyenek úgy, mintha nagyon szokatlan lenne, hogy hivatalnokok ülnek a felügyelőbizottságokban. Hangsúlyozta, az nem bosszú, hogy bizottsági elnökként dolgoznia kell Baranyi Krisztinának. Megjegyezte: nem csak padfestésből áll a munka. Nem bosszúnak tekinti ezt, hanem a bizalom kifejezésének.