Megközelítőleg 500 vezető és közméltóság kísérte utolsó útjára a Westminster-apátságban II. Erzsébetet. A brit királyi családdal szemben több uralkodó is helyet foglal.
Közvetlenül III. Károllyal szemben ül II. Margit dán királynő, így Európa leghosszabb ideig hivatalban lévő uralkodója a legújabbal szemben kapott helyet. Meghívása nem meglepő, hiszen Margit és Erzsébet királynő nagyon jó viszonyt ápoltak, szerették egymást. A dán királynő idén ünnepli aranyjubileumát – 50 éve van már a trónon –, de a múlt hétvégén módosította az ünneplési terveit barátja halála miatt.
Az apátságban több külföldi király és vezető is tiszteletét teszi, meghívást kapott Bhután királya és királynője, Japán császára és császárnéja, Fülöp belga király és Matild királyné, Vilmos Sándor holland király és Máxima holland királyné, valamint VI. Fülöp spanyol király és Letícia spanyol királyné is.
Befejeztük egész napos közvetítésünket II. Erzsébet királynő londoni búcsúztatásáról és windsori gyászszertartásáról.
A Szent György-kápolnában tartott búcsúztatással a királynő temetésének nyilvános része lezárult. A sajtó és nyilvánosság már nem lehet ott a további ceremónián.
Este 8 óra körül a VI. György király emlékkápolnában lesz a zártkörű temetés, amelyet a windsori esperes vezet.
A királynőt pedig néhai férje, Fülöp Edinburgh hercege mellett helyezik végső nyugalomra.
A nemzeti himnusz eléneklésével ért véget szertartás Windsorban.
Az egybegyűltek kivonulnak a Szent György-kápolnából, elsőként III. Károly hajt el a helyszínről, őt sorban követik a királyi család tagjai.
A királynő koporsóját leeresztették a Szent György-kápolnában lévő királyi sírboltba, Fülöp herceg koporsója mellé, ahol ma esti zárt körű, közös temetésükig fognak nyugodni.
Miközben ez történik, a windsori esperes a 103. zsoltárt olvassa fel, a néhai királynő skót dudása pedig egy szomorú panaszdalt fújt.
A temetés egyik utolsó igéjét a köztiszteletben álló Canterbury érsek, Justin Welby olvasta fel.
Menjetek békével a világba. Légy bátor, tartsd meg a jót, ne fizess senkinek rosszat a rosszért; erősítsd és támogasd a gyengéket, segíts a nyomorultakon, tisztelj minden embert, szeresd és szolgáld az Urat, örvendezve hatalmában. A mindenható Isten, az Atya, a Fiú és a Szentlélek áldása legyen köztetek, és legyen veletek mindenkor
– mondta az érsek.
Ahogy elmondja,
így tetszett a Mindenható Istennek, hogy ebből a mulandó életből vegye ki a néhai Fenséges, Hatalmas és Kiváló Uralkodót, II. Erzsébetet, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának és más birodalmainak és területeinek királynőjét, a Nemzetközösség fejét, a hit védelmezőjét és a Birodalmi Lovagrend uralkodóját, Isten kegyelméből.
A királynő udvarnagya, vagyis hivatalának vezetője eltörte hivatali pálcáját, és a királynő koporsójára helyezte.
A tisztséget eddig betöltő Andrew David Parker – aki volt a brit titkosszolgálat vezetője is – ezzel jelezte, hogy II. Erzsébet királynő halálával véget ért élethosszig tartó hivatala.
A királynő koporsója mellett, ahogy a Westminster-apátságban, itt is az uralkodó, III. Károly gyerekei én unokái foglalnak helyet. Az első sorban a kórussal szembeni oldalon ül Vilmos herceg, mellette fia, György herceg, Katalin hercegné és Sarolta hercegnő Harry herceggel és Meghan Markle-lel.
Velük szemben a második sorban foglal helyet a király, III. Károly, valamint felesége, Kamilla királyné, András herceg és Anna hercegnő is.
A birodalmi koronát, az országalmát és a jogart, amelyek múlt hét óta a királynő koporsóján vannak, leveszik, a windsori esperes átveszi őket a királynő fegyverhordozójától, majd a főoltárra helyezi őket.
Legközelebb III. Károly koronázásán lesz funkciójuk.
Azzal kezdi, hogy
Emlékezz, Uram, szolgádra, Erzsébetre, aki előttünk járt a hit jelével, és most álmában nyugszik. Ígéreteid szerint adj neki és mindazoknak, akik Krisztusban nyugszanak, felüdülést, világosságot és békességet a mi Urunk Jézus Krisztus által.
Folytatja:
Különös hálát adunk leányod, Erzsébet életéért, a tőled kapott kegyelemért és a példáért, amelyet szolgálattal, szeretettel és hittel teli életével szemünk elé állított.
Befejezésül Isten áldását kérte a királyi családra.
Ezután az egybegyűltek elmondták a Miatyánkot.
A kórus után imával vette kezdetét a temetési szertartás a kápolnában.
A windsori esperes, David Conner vezeti az istentiszteletet.
Igehirdetésében elmondta, hogy
azért gyűltünk össze, hogy Isten kezébe helyezzük szolgája, Erzsébet királynő lelkét. Itt, a Szent György-kápolnában, ahol oly gyakran imádkozott, kötelességünk megemlékezni valakiről, akinek egyszerű, de mély keresztény hite oly sok gyümölcsöt hozott. Gyümölcsöt hozott a nemzet, a nemzetközösség és a nagyvilág fáradhatatlan szolgálatában, de a családja, barátai és szomszédai iránti kedvességében, aggodalmában és megnyugtató gondoskodásában is. Gyorsan változó és gyakran zaklatott világunk közepette nyugodt és méltóságteljes jelenléte bizalmat adott nekünk, hogy bátran és reménykedve nézzünk a jövőbe, ahogy ő is tette.
A királynő koporsójának elhelyezése után kórus kezdett énekelni a Szent György-kápolnában, méghozzá a 121. zsoltárt, amelyet Sir Henry Walford Davies zenésített meg, aki korábban a kápolna híres orgonistájaként szolgált.
A kórus most a Russian Kontakion for the Departedet énekli, amely hallható volt Fülöp herceg temetésén is.
Erzsébet királynő közeli hozzátartozóit nézve csupán András és Harry herceg szolgált a seregben valós háborús környezetben, a szigorú udvari protokoll mégis meggátolja, hogy a két örökös – a királyi család szokásaihoz híven – katonai egyenruhát viseljen a temetésen.
A protokoll szerinti fő kitétel, hogy a személynek eléget kell tennie udvari kötelezettségeinek, amelyekről mind Harry, mind András lemondott.
A brit szabályrendszer szerint senki sem viselhet katonai egyenruhát a kiemelt eseményeken, aki már nem végez aktívan katonai szolgálatot, kivéve ha külön kérés van erre.
Ettől függetlenül, pozíciójukat és katonai múltjukat reprezentálandó viselhetik a kitüntetéseiket civil ruhán is
– írja a CNN.
Az udvari szóvivők szerint András herceg, aki 22 évet töltött a seregben helikopterpilótaként, és a Falkland-szigeteki háborúban is részt vett, a tiszteletadás jeleként döntött úgy, hogy viseli egyenruháját a pénteki eseményeken, míg Harry herceg, aki tíz évet töltött a kötelékben, és két turnust is megjárt Afganisztánban, a király kérésére öltötte magára az egyenruhát a szombati virrasztáson.
A királynő koporsója megérkezett a Szent György-kápolnához, ahol a végső gyászszertartás zajlik. A halottaskocsiból ugyanaz a nyolc, vörös uniformist viselő gárdatiszt emelte ki, akik a Westminster-apátságból is kihozták a koporsót. Lassan, egy-egy apró lépéssel viszik fel a koporsót a lépcsőn a kápolna nyugati kapujához, miközben megszólalnak a harangok.
A szertartást a windsori esperes vezeti, és nyilvános a királynő korábbi és jelenlegi munkatársai számára, beleértve azokat is, akik a magánbirtokon dolgoztak.
Maga a kápolna ismerős lehet azoknak, akik követték a királyi család életét, hiszen 2018-ban itt tartották Harry herceg és Meghan Markle esküvőjét is.
II. Erzsébet a lovak mellett a kutyák, köztük is a corgik szerelmese volt, így talán nem meglepő, hogy két kedvence, a Sandy és Muick névre hallgató kutyája is a kastélyban van.
Sandyt és Muickot még fia, András herceg ajándékozta a néhai uralkodónak, édesanyja halála után ő vállalta a felügyeletüket is. A corgik a körmenetet várva búcsúztak néhai gazdájuktól.
A BBC mint a szigetország legnagyobb és legrégebbi médiaszolgáltatója több mint kétszáz full HD kamerával szerelkezett fel az eseményre, hogy a királynő végső útjának minden percét közvetíteni tudja, és természetesen megörökítse a jövő számára. A médiaóriás azonban ennél is továbbment. Megszellőztetve jövőbeli terveiket – miszerint energiatakarékos csatornává válnak – elárulták: a mostani eseményen a felszereléseket hajtó generátorokat hidrogénezett növényi olajjal működtetik – írja a Daily Mail.
Csakúgy, mint Londonban, a koporsót most már a királyi család tagjai követik, élükön III. Károllyal. Mellette ott megy Anna hercegnő, András és Eduárd herceg, illetve a mögötük lévő sorban Harry és Vilmos herceg is. Együtt mennek végig a Szent György-kápolna bejáratáig.
Ezek az utolsó pillanatok, amikor a közönség még láthatja a halottaskocsit, mert nemsokára áthalad a windsori kastély kapuján.
A kastély területén csak az a nyolcszáz ember lehet jelen, akiket meghívtak, hogy részt vegyenek a szertartáson.
Így szó szerint ez az utolsó pillantás az uralkodó koporsójára, amelyet alattvalói láthatnak, kivéve persze ha a televízióban nézik a búcsúztatót.
Sorra érkeznek a meghívott hírességek, politikusok és a királyi család tagjai II. Erzsébet végső nyughelyéhez, Windsorba. A helyszínen van már Katalin hercegné és Vilmos herceggel közös gyermekük, György és Sarolta is.
A walesi hercegné mellett Windsorban van Liz Truss brit és Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök, de a királyi családból megérkezett Savannah és Isla Phillips, valamint Zara, Mike és Lena Tindall.
A windsori kastély személyzete kihozta az épület elé a királynő kedvenc lovát, Emmát. Egy lovász fogta a kantárszárát, amíg a menet a koporsót szállító halottaskocsival elhaladt előtte.
A néhai herceg koporsója jelenleg a windsori kastély alatti királyi sírboltban van, ahová a 2021. április 17-i gyászszertartás után engedték le. II. Erzsébet azonban egy helyen fog nyugodni Fülöp herceggel a zárt körű temetési szertartást követően, amelyet a VI. György király-emlékkápolnában tartanak.
Később, hétfő este mindkettőt elszállítják a zárt körű temetési szertartásra, amelyre a VI. György király-emlékkápolnában kerül sor. A házaspár végül együtt lesz eltemetve, Fülöp herceg koporsóját felesége koporsója mellé helyezik.
Fülöp herceg temetését már tavaly sem tartották véglegesnek, a terv mindig is az volt, hogy a pár halála után újra egyesüljön.
A királynő koporsóját több mint harminc évvel ezelőtt ugyanaz a cég készítette, amelyik a férje koporsóját.
A pár a királynő apja, VI. György király, édesanyja, az anyakirálynő és nővére, Margit hercegnő földi maradványai mellett nyugszik majd.
Megérkezett a windsori kastélyhoz a korábbi brit miniszterelnök, Sir Tony Blair is, mialatt a Long Walkon a királynő koporsóját továbbviszik végső nyughelye, a Szent György-kápolna felé. Blair mellett a canterburyi érsek, Justin Welby is megérkezett a helyszínre.
A királynő végső nyughelye a VI. György király-emlékkápolna lesz, amely a windsori főkápolna melléképülete − itt temették el édesanyját és édesapját, és itt őrzik húga, Margit hercegnő hamvait is.
Arról, hogy Margitot miért hamvasztották el, eltérők a vélemények. Egyesek szerint azért döntött így, mert a temetést túl komornak érezte, mások szerint döntését az befolyásolta, hogy nem sok hely maradt a tipikus temetkezéshez.
Fülöp herceget halála után ideiglenesen a Szent György-kápolnában lévő királyi sírboltban helyezték örök nyugalomra, de mostantól ő is az emlékkápolnában fog nyugodni, a királynő mellett.
A gyakran hallott „his majesty”, vagy „her majesty” kifejezések – magyarul őfelsége – eredete egészen a tizenhatodik századig nyúlik vissza. Az akkori német-római császár, V. Károly úgy gondolta, hogy a „highness” (fenség) nem fejezi ki eléggé az uralkodói nagyságát, ezért bevezette az új megszólítást.
Ezt I. Ferenc, francia király, valamint VIII. Henrik, angol király is hamar átvette, mely azóta megragadt a köztudatban. A Német-Római Birodalom bukása után a kifejezést csakis a legnagyobb királyi családok uralkodóira alkalmazták, mely egyfajta Istentől kapott hatalom képével párosult.
A hosszú bevezető úton még nincs jelen a király. III. Károly és a királyné, illetve a család tagjai csak a windsori kastélynál csatlakoznak a menethez.
A Szent György-kápolna nyugati kapujánál a lépcsőn felállt a királyi testőrség. Itt fogják a néhai uralkodó koporsóját bevinni a kápolnába.
A konvoj a királynő koporsóját szállító halottaskocsival megérkezett a windsori Albert Roadon lévő Shaw Farm Gate-hez.
Most csatlakozik a már kialakult temetési menethez, amely készen áll arra, hogy a Long Walkon a windsori kastélyba menjen, ahol a Szent György-kápolnában lesz a búcsúztató szertartás.
A fegyveres erők tagjai a rendőrséggel együtt őrséget álltak az útvonal mentén.
Gyászolók ezrei sorakoztak fel a Long Walkon a kastélyhoz, a Windsor és Maidenhead királyi kerület azonban figyelmeztetett, hogy az útvonalat lezárták, és nem engednek be több látogatót.
Míg a menet halad minden percben egy-egy ágyúlövés dördül, majd öt másodperccel később megkondul a híres Szevasztopol harang. Az ágyúlövések azt jelzik a windsoriaknak, hogy érkezik a királynő.
Joe Biden amerikai elnök távozott Londonból Erzsébet királynő gyászszertartása után, amely mintegy két és fél órával ezelőtt ért véget.
Az elnök és felesége, Jill Biden Washingtonból utazott a szertartásra, de gyorsan visszatért az elnöki különgéphez a Stansted repülőtérre.
A hétvégén a Westminster Hallban, a királynő ravatalánál is lefotózták őket.
A szertartás befejeződött a Westminster-apátságban, a királynő koporsóját visszahelyezték az ágyútalpra, hogy a Hyde Park saroknál lévő Wellington ívhez szállítsák.
A felvonulás közben, amelyhez csatlakoznak a királyi család tagjai, a Hyde Parkban a Királyi Hadsereg tagjai percenként lövéseket adnak le, és a Big Ben harangja is megszólal.
A menet magyar idő szerint délután két órakor érkezik a Wellington Archhoz, amikor a királynő koporsóját a halottaskocsiba helyezik, és továbbviszik Windsorba.
Magyar idő szerint délután 16.10-kor indul a windsori temetési menet. Károly király és a család többi tagja 16.40 körül csatlakozik hozzá. A menet körülbelül 16.53-kor áll meg a Szent György-kápolna nyugati lépcsőjének alján.
A búcsúztatást a windsori esperes vezeti. Ennek részeként a koronát, az országalmát és a jogart leveszik a koporsóról, és az oltárra helyezik.
Ezután a koporsót leeresztik a királyi sírboltba, miközben a windsori esperes elmond egy zsoltárt.
A canterburyi érsek áldást mond, majd felcsendül a nemzeti himnusz.
Magyar idő szerint este fél kilenckor a királyi család részvételével zárt körű temetési szertartás lesz.
A királynőt férjével, Fülöp herceggel együtt helyezik végső nyugalomra a VI. György király-emlékkápolnában.
A God Save The King, azaz Isten óvja a királyt sorral zárult a szertartás a Westminster-apátságban II. Erzsébet temetésén. A helyszínen az elhunyt királynő fia, a trónt megöröklő III. Károly sem bírta visszatartani érzelmeit, a gyászoló tömeg által énekelt himnusz sorait maga az új uralkodó is megkönnyezte.
Vilmos herceg felesége, Katalin hercegné különleges ékszerekkel érkezett a temetésre, nyakában és fülében is a 96 éves korában elhunyt II. Erzsébet ékszereit viselte, tisztelegve az egykori királynő élete előtt.
A négysornyi gyöngyből és egy csatból álló nyakláncot II. Erzsébet rendszeresen viselte a nyolcvanas és a kilencvenes években, az egyik kedvenc darabja volt. Katalin hercegné nem először viseli a darabot, a királynő férjének, Fülöp herceg temetésén is ez volt rajta.
A nyaklánc mellett Katalin fülbevalója is II. Erzsébeté volt, a gyöngyből és gyémántból álló ékszer is az egykori királynő kedvelt darabajai közé tartozott.