Vészesen közeleg III. Károly koronázási ünnepsége, amelynek egyes részletei napról napra derülnek ki. A legutóbbi információk szerint a király ugyanazt az arany-, selyemből készült öltözéket fogja viselni, mint amit II. Erzsébet, illetve a korábbi uralkodók.
III. Károly megkoronázása egy három napon át tartó ünnepségsorozat lesz az Egyesült Királyságban. A ceremóniát május 6-án, szombaton tartják a westminsteri apátságban – ami már több mint 900 éve az angol–brit uralkodók hagyományos koronázási helyszíne –, viszont hétfőre is munkaszüneti napot hirdettek, és országszerte utcabálokkal készülnek. Az ünnepséggel kapcsolatban a korábbiakban már kiderültek egyes részletek, köztük az, hogy a szertartás szerényebb és rövidebb lesz, mint anno II. Erzsébeté volt, ami három órán át tartott. A költségek viszont még így is 100 millió fontra rúgnak majd.
A koronázást követően III. Károly és Kamilla királyné a család birtokában álló, 1762-ben készült aranyhintóval fog a Buckingham-palotába menni, őket követi majd trónöröklési sorrendben a família többi tagja. Az egyelőre nem tiszta, hogy Harry herceg és Meghan Markle részt kívánnak-e venni a jeles eseményen gyerekeikkel, Archie herceggel és Lilibet hercegnővel, viszont ha így is tesznek, nem vehetnek majd részt a koronázást követő, a westminsteri apátságból a Buckingham-palotáig vezető felvonuláson, mivel nem dolgozó tagjai a királyi családnak.
Hozzájuk hasonlóan és szintén ezen okból kifolyólag nem valószínű az sem, hogy a kegyvesztett András herceg és gyerekei, Beatrix és Eugénia hercegnő részt vesznek a körmeneten. Sőt, szinte biztos, hogy előbbiek a Buckingham-palota erkélyén sem fognak megjelenni, hogy integessenek a népnek – ahogy legutóbb a Trooping The Colouron sem tették. A legújabb hírek szerint ugyanakkor nem csak a hintó lesz arany az eseményen – az uralkodó aranyviseletet fog magára ölteni a ceremónia során is.
A kiszivárgott információk szerint III. Károlyra a koronázási szertartás alatt egy arany-, selyemből készült, papi ruhára hajazó öltözéket fognak teríteni, ahogy korábban II. Erzsébetre, illetve V. és VI. Györgyre. A szupertunika névre hallgató viselettel egyébként a királyi rang isteni természetét szeretnék kihangsúlyozni. Ahogy egy palotabeli informátor kifejtette, a koronázási ünnepség megtervezése során az a cél lebegett a szemük előtt, hogy a korábbi hagyományokat megőrizve tudjanak nyitni a modernitás felé.
Sok átöltözés lesz, de a király több ruhapróbán vesz majd részt, hogy minden zökkenőmentesen haladjon
– jegyezte meg egy forrás.
Mint kiderült, az uralkodóról uralkodóra szálló szupertunikára egy új stólát fognak helyezni, amelyet egy londoni cég készít el III. Károlynak. Az 1953-ban, II. Erzsébet megkoronázásán látott stólát egykor a The Girdlers' Company vállalat alkotta meg. A hivatalos oldalukon megtalálható adatok szerint 1327-ben kaptak szabadalmi jogot az akkori uralkodótól, III. Eduárdtól övek, stólák gyártására. Ahogy olvasható, a Girdlers eredetileg a kézművesek testvérisége volt, akiket a vallás iránt érzett tisztelet és a kölcsönös segítségnyújtás hozott össze. A cég ugyanakkor már nem űzi a mesterséget.
III. Károly koronázási szertartásának részletein már tíz éve dolgoznak, és II. Erzsébet is jóváhagyta a változtatásokat, amelyek a következőek lesznek:
II. Erzsébet volt egyébként az első uralkodó, akinek a koronázását a tévében is közvetítették, azonban azt a pillanatot, amikor az érsek felkente, nem mutathatták. Egyelőre kérdéses, hogy III. Károly megtöri-e ezt a hagyományt is. A szertartás következő elemei azonban mindenképp megmaradnak:
(Borítókép: III. Károly 2023. március 13-án. Fotó: Samir Hussein / WireImage / Getty Images)