A Saint-Denis-ben, az ostrom alá vont lakás alatti lakásban a kisbabájával lakó Sabrine így írta le a BMFTV francia csatornának az éjszakáját:
Robbanásra ébredtem. Aztán lövéseket hallottam, rengeteg lövést. A rendőrök lőttek a terroristákra, azok meg visszalőttek.
Robbanások voltak és lövések. Fogalmunk se volt, mit csináljunk. A fiammal bepánikoltunk. A plafonról hullott a vakolat. Ha maguk rendőrök, kérem segítsenek rajtam és a fiamon – kiabáltam.
De csak lőttek, lőttek.
Az Iszlám Állam és an-Nuszra Front szélsőséges csoportok elleni katonai erő alkalmazására feljogosító, egyhangú terrorelhárítási határozatot fogadott el pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Az egy héttel a párizsi terrortámadások után, francia kezdeményezésre elfogadott határozat arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy hangolja össze erőfeszítéseit a terrorizmus jelentette globális fenyegetés ellen, akadályozza meg a külföldi fegyveresek áramlását és csapjon le a terroristák pénzügyi hálózataira.
Oroszország, amely támogatta a franciák által benyújtott határozatot, szerdán maga is egy tervezetet terjesztett elő, ezt azonban ezúttal nem vitatta meg a BT. Nyugati diplomaták szerint az orosz dokumentum túlságosan széleskörűen határozta meg a terrorizmust, és megengedte volna a szíriai kormány hatalmon maradását. (MTI)
Amerikai források szerint véget ért a bamakói szálloda elleni fegyveres támadás – írta a BBC.
Részleteket azonban nem árultak el, így nem tudni, mi lett a fegyveresekkel.
Egyelőre az sem világos, hogy a 27 halott között a túszok mellett fegyveresek is vannak-e.
A belga ügyészség vádat emelt Bilal Hadfi ellen, aki a vád szerint részt vett a párizsi terrortámadásban – legalábbis ezt írta a Ria Novosztyi a 20 éves fiúról. A múlt heti, 130 ember életét követelő támadássorozat után voltak olyan hírek, amelyek szerint Hadfi öngyilkos merénylőként életét vesztette.
A 20 éves srác számítástechnikát tanult, de vizsgáit nem tette le, tanárai szerint nem szerette a tárgyat, inkább kamionsofőr akart lenni. Visszahúzódónak ismerték, akinek kevés barátja volt.
Februárban ment Szíriába, anyja azóta nem látta. Örökké feszült fiát időzített bombaként írta le.
Egy hete történt a párizsi mészárlás. A több helyszínen egyszerre akcióba lépő öngyilkos merénylő és fegyveres összesen 130 embert ölt meg, a legutóbbi áldozat a merényletek után egy héttel vesztette életét. Pénteken a Bataclannál gyűltek össze az emberek. A színháznál volt a legtöbb áldozat, itt 89-en haltak meg.
sdfsdfsd
Mindössze 7000 euró, nagyjából kétmillió forint elég lehetett a párizsi merényletek megszervezéséhez. Az 130 ember életét követelő tragédia után azonnal a terrorizmust finanszírozó csatornák mielőbbi felderítésének fontosságáról szóltak a nyilatkozatok, pedig az összeg jelzi, hogy ez aligha állítaná meg a merénylőket.
Az akcióhoz lényegében csak a kalasnyikovok kerültek pénzbe és robbanószerek, amiket viszont háztartási boltban beszerezhető anyagokból állítottak elő, így az sem volt nagy tétel. A robbanószer 5-10 euróból kihozható, az öngyilkos merénylők övébe rejtett ötszáz anyacsavar további 150 euróba került.
A merénylethez használt két autó bérlése egy hétre alig 600 euró volt, a nyolc merénylő párizsi szállása kijött 680 euróból – írta a Reuters.
Kalasnyikovot az EU-n belül 300-700 euróért lehet szerezni, a neten hozzá 2000 töltény 500 euróból megvehető.
Igaz, a becsült összegben nincsen benne az útiköltsége annak a két merénylőnek, akik vélhetően a menekültáradattal jöttek Görögországon át. Ez fejenként 2500 euróból már kihozható, a legnagyobb tételt a Tötökországból Görögországba tartó hajóút jelenti, ami a fenti összeg felét is elviheti.
Ezzel szemben a WTC elleni támadás még legalább félmillió dollárba került, ennyi kellett a merénylők pilóta tanfolyamához és megélhetéséhez a kurzus idejére.
Bár „az irgalom előbbre való mint a bosszú” a terroristákat inkább likvidálni kell, mint bíróság elé állítani és vissza kellene állítani a halálbüntetést is – közölte az Orosz Pravoszláv Egyház (RPC) külkapcsolatokért felelős képviselője. Vszevolod Csaplin szerint a halálbüntetést sem az Ó-, sem az Újszövetség nem tiltja, és vannak esetek, amikor a társadalom ezzel az eszközzel jobban meg tudja védeni magát – idézte a Newsru.com Csaplint.
Oroszországban 1999 óta moratórium van érvényben a halálbüntetés végrehajtására, a moratóriumot egyszer már meghisszabbították, de végleges döntés a büntetés kivezetéséről nincsen. Az orosz elnök nem állt ki a halálbüntetés mellett, óvatosan eddig is csak annyit mondott, hogy szakemberekkel kell megvitatni, hogy hatékony módszer-e a halálbüntetés a bűnözés visszaszorítására.
Egy lehallgatott telefon vezetett el Abdalhamid Abaaoud rejtekéhez, ahol szerdán hét órás akcióban likvidálta őt a rendőrség – írta a Reuters. A rendőrök a párizsi merénylegek főszervezőjének tartott 28 éves terroristát rejtő Saint Denis-i lakáshoz annak a nőnek a telefonját figyelve jutottak el, aki a szerdai akció során az első hírek szerint öngyilkos merényletet követett el, a későbbi hírek szerint lelőtték.
A 26 éves nőt telefonját egy drogkereskedési ügy miatt hallgatták le. Hasna Aitboulahcen állítólag Abaaoud unokatestvére volt, így kapóra jött lehetséges kapcsolata a merénylővel, amikor a marokkói hatóságok jelezték a francia félnek, hogy információik szerint Abaaoud még mindig Franciaországban van.
Nem hiszi az EU terrorizmus elleni koordinátora, hogy az Iszlám Állam harcosai magukat menekültnek álcázva jutnak be az unióba – írta az MTI.
Gilles de Kerchove az RFI/France 24-nek nyilatkozva azt mondta:
„Ha akad is egy-két eset – és ezeket még ellenőrizni kell –, az is valószínűleg az Iszlám Állam taktikai jellegű manővere, hogy kétségeket ébresszen, és elbizonytalanodást okozzon abban a kérdésben, hogy kell-e segítenünk a menekülteket” – fogalmazott az unió terrorizmussal kapcsolatos kédésekben illetékes főtisztviselője.
Szerinte nem lenne helyes „beleesni abba a csapdába, hogy összekapcsolják a bevándorlást és a terrorizmust."
Egy férfi, nem pedig a 130 áldozatot követelő párizsi merényletek feltételezett fő szervezője, a belga-marokkói Abdelhamid Abaaoud unokahúga robbantotta fel magát a rendőrségi rajtaütésben Saint-Denis-ben. Az I-télé francia hírtelevízió szerint a nő is a megrohamozott házban talált halottak között van, de nem ő robbantotta fel magát. A férfi személyazonosságát azonban még nem állapították meg.
A 26 éves nő radikalizálódásáról itt írtunk érdekes cikket.
Egy másik párizsi öngyilkos merénylő is Görögországon át érkezett Franciaországba – közölte a francia ügyészségre hivatkozva a Sky News. Így már két olyan elkövetője van a 130 halálos áldozatot követelő merényletnek, aki a menekültáradattal jutott be az EU-ba. Mindkettőjüket ujjlenyomataik alapján azonosították, amit Görögországban adtak le.
A bamakói hotelből már jönnek ki a túszok. Egyelőre nem tudni, hogy van-e még élő fegyveres a szállodában. A kiszabadult túszok a BBC-nek beszámolva elmondták, hogy a fegyveresek az épületbe lépve rögtön lövöldözni kezdtek, majd elindultak az emeletre.
A Saint Denis-i akció hősi halált halt rendőrkutyája, Diesel emlékére az orosz belügyminisztérium küld francia kollégáiknak egy rendőrkutyát, szolidaritásuk jeléül. Dobrinyja – a név nagyjából jóságost jelent – most még nem tűnik bevethetőnek, a kiképzés már a francia szakemberek feladata lesz.
Этого щенка служебной собаки зовут Добрыня. Его назвали так в честь русского былинного богатыря Добрыни, который являетс...
Posted by МВД России on 20 ноября 2015 г.
Mali fővárosában véget ért a túsztdráma. A bamakói hotelben 170 túszt ejtett a a Mohtar Belmohtar által irányítot al-Murabitum. Estére a mali biztonsági miniszter szerint már nem maradt túsz a terroristák fogságában. Egyelőre 27 halottról számoltak be a források, de félő, hogy az áldozatok száma magasabb is lehet. Részletek itt.
Calais-ban egy perc néma csenddel emlékeztek az áldozatokra, mégpedig a Dzsungelben, a szedett-vedett menekülttáborban, ahol Angliába tartó menekültek gyülekeznek ezrével borzasztó körülmények között. Sokan a francia trikolórt öltötték magukra. A tábori templom előtt gyűltek össze. A 47 éves iraki kurd Ako a Libération újságírójának azt mondta: „Együttérzünk Franciaországgal, megértjük, mekkora tragédián ment át az ország. Minket is üldöz az Iszlám Állam, ezért menekültünk el.” Ha mindent tudni szeretne a Dzsungelről, >>> A calais-i migránstelep számokban.
A múlt heti mészárlás hatására, írja az AFP. A legnagyobb forgalmazók adatait az ebben az időszakban megszokott számokkal vetették össze. Nem csoda persze, hogy a Bataclanban (a város egyik legismertebb, 150 éves történetre visszatekintő kulturális helyszínén, ami újra kinyit) a történtek után kétszer is meggondolja az egyszeri szórakozni vágyó, hogy beül-e egy könnyűzenei koncertre vagy stand-up estre.
Csütörtökön egy támadásban megölték a 49 éves Jaakov Dont, magyarországi holokauszttúlélő szülők legkisebb fiát. Don a júdeai Alon Shevutban élt, a derech Avot középiskola közkedvelt tanára volt, a diákjai rajongtak érte, írja róla a Szombat.org. Szülei 1947-ben, tizenévesen hagyták el Magyarországot, együtt léptek Izrael földjére. Édesapja, Jehuda Don, a Bar Ilan Egyetem közgazdász professzora volt, magyar egyetemeken is tanított, kötete is jelent meg Budapesten.
Orosz hadihajók 18 rakétát lőttek ki „terroristák állásaira" Szíriában, jelentette be az orosz védelmi miniszter. (Reuters)
Mégpedig őrizetben, több mint egy hónapja, írja a Reuters nyomán a Guardian. A brit hírügynökség titkosszolgálati információra hivatkozva állítja: a mindössze 15 éves Yassine Abaaoudot múlt hónapban tartóztatták le, miután gépe leszállt a marokkói Agadirban. A fiú családja marokkói származású, de arra vonatkozóan eltérő adatok keringenek, hogy összesen hány testvére van a párizsi mészárlás kitervelőjének. Nem egyértelmű, hogy Yassine azonos-e Younisse-szal. (A francia médiában a Younès név kering.) További részletek cikkünkben.
A fiú állítólag tavaly csatlakozott az Iszlám Államhoz, vélhetően 28 éves fivére, a már 130 halottal járó párizsi merényletek kitervelője hatására.
Az idősebb Abaaoud az Iszlám Állam dzsihadista szervezet egyik legfőbb szíriai "hóhérának" és európai toborzójának számított. Őt a Párizstól északra található Saint-Denis elővárosban szerda reggel egy rajtaütésben megölték a francia kommandósok.
A marokkói uralkodó pénteken Párizsban találkozott Francois Hollande francia elnökkel, a két ország biztonsági szolgálatainak találkozója után – írta az MTI.
A marokkói hatóságok egy sor feltételezett iszlamista szélsőségest tartóztattak le az utóbbi hónapokban. Hétfőn a rendőrség négy, a dzsihadistákkal kapcsolatban álló személyt vett őrizetbe, akik pokolgépes támadásokat készültek elkövetni.
Korábbi marokkói hivatalos közlések szerint közel ezerötszáz marokkói harcol különböző fegyveres csoportok soraiban Szíriában és Irakban, közülük eddig 286-an meghaltak és 220-at börtönöztek be visszatérésük után.
A múlt pénteki támadások óta összesen 90 embert vettek őrizetbe, 793 lakást vagy házat kutattak át a rendőrök, jelentette be Bernard Cazeneuve belügyminiszter. 174 fegyvert lefoglaltak, jelentős mennyiségű drogot és 250 ezer eurót is lefoglaltak. Azt mondta, hogy folytatódni fognak a razziák „a terrorizmus elleni könyörtelen harc jegyében". A rendőri akciók többsége nem hozható közvetlenül kapcsolatba a múlt pénteki támadásokkal. (Guardian)
– jelentette be a francia miniszterelnök.
A boldog gyógyulásra,
a szétfoszló veszélyre
s az újszülött reményre
felírlak én.
S ez egy szó erejével
kezdek el újra élni,
hogy felismerjelek s neven
nevezzelek:
Szabadság.
– írta/rajzolta ki magára Paul Eluard verse és Fernand Léger illusztrációja nyomán a Centre Pompidou:
Les créations de #PaulEluard et #FernandLéger "expriment la force de la création face à la barbarie." #Lasvignes pic.twitter.com/POZVKDwVtT
— Centre Pompidou (@centrepompidou) 2015. november 20.
Az egész vers franciául és magyarul itt.
Semmilyen nyilvántartásban nincs nyoma, hogy Abdelhamid Abaaoud Görögországon átutazott volna – jelentették a görög hatóságok. Az AP szerint emlékeztettek: adná magát, hogy a Közel-Keletről az ember Európába Görögországon vagy Olaszországon keresztül jusson el. A férfit azonban semmilyen görög hatóság nem vette nyilvántartásba, fejtették ki, hozzátéve: ettől még nem kizárt, hogy hamis útlevéllel is utazhatott.
Salif Traore mali belügyminiszter kora délutáni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy 30 túszt sikerült kiszabadítaniuk. Három ember meghalt, és a biztonsági erők két tagja is könnyebben megsérült. A kommandósok szobáról szobára vizsgálják át a hotelt. Lezárták az összes kijáratot, ezért azt ígérte, hogy egyetlen túszejtő sem menekülhet majd el.
A támadók nem ismerték a hotel alaprajzát, ezért is tudtak kimenekíteni több bent ragadt embert, mondták a mali biztonsági erők helyi lapoknak. Úgy tudni, hogy négy kínait is sikerült már kihozni, hatan még bent lehetnek. Az indiai nagykövetség szerint az indiai túszok is biztonságban vannak.
– jelentette be Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter Brüsszelben. Minden utasra, így az európai állampolgárokra is szigorúbb ellenőrzés vár a Schengen-zóna külső határain, írja a Guardian.
A helyi tévé továbbra is arról számol be, hogy 80 túszt már kiszabadítottak, de a szálloda tulajdonosai most arról beszéltek, hogy szerintük még 125 vendég és a személyzet 13 tagja van az épületben. Eredetileg 170 bent rekedt emberről beszéltek, biztosat nem tudni.
Abdelhamid Abaaoud inkább követő volt, nem vezető, mondta korábbi belga ügyvédje az RTBF-nek. A párizsi mészárlás szervezőjét Alexandre Chateau többek közt lopási ügyekben képviselte. Állítja: semmilyen formában nem vette észre, hogy ügyfele radikalizálódott volna, bár 2013 óta nem is áll vele kapcsolatban. „Látszott, hogy külsőségekben követi a vallást, például szakállat növesztett, és elmondta, vallási tanulmányokat folytat, de nem hallottam tőle soha gyűlöletbeszédet” – mondta.
A könyvében 2022-es muszlim kormányt jósoló író most idiótának nevezte a francia miniszterelnököt.
Hamza Attou-t és Mohamed Amrit Brüsszel Molenbeek negyedében vették őrizetbe még szombaton. A két belga állampolgár szombat hajnalban autóval kiment a szökésben lévő Salah Abdeslamért a francia határra, aztán elvitték Brüsszelbe. (Guardian)
Mindezt ügyvédjén keresztül nyilatkozta Omar Abaaoud, a párizsi mészárlás kitervelőjének apja. Fia, a belga dzsihádista Abdelhamid Abaaoud a szerdai saint-denis-i leszámolásban halt meg. Nathalie Gallant ügyvéd elmondta: ügyfele azt szerette volna, ha fiát ki tudják hallgatni, hogy „megértsék, hogy sodródhatott idáig”. A férfiról annyit árult el, hogy jelenleg Marokkóban tartózkodik, és mély depresszióba esett, részletek cikkünkben.
Még tart a biztonsági erők akciója a bamakói Radisson Hotelbe behatoló támadók ellen. Összesen 170 ember volt a hotelben, róluk ezt tudni:
Az Air France két pilótája, és tíz légikísérője már mind biztonságban megmenekült.